رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام (ره):

ایران اسلامی ، پایگاه ثبات منطقه است /وحدت و مدیریت جهادی دو شرط تداوم پیشرفت کشور

رییس جمهوری در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) ، "وحدت ، اتحاد و همبستگی حول محور اسلام ، قانون اساسی و رهبری معظم انقلاب اسلامی" و "جهاد و مدیریت جهادی" را دو شرط عمده ثبات و پیشرفت انقلاب اسلامی خواند و تصریح کرد: ملت بزرگ ایران اطمینان داشته باشند که در مسیر تدبیر ، اعتدال و امید ، به تمامی اهدافمان دست خواهیم یافت.

شناسه خبر: 78225 -

چهارشنبه 14 خرداد 1393 - 00:05

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که در جمع هزاران نفر از دوستداران حضرت امام خمینی (ره) در مرقد آن امام راحل صحبت می کرد ، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران امروز در سایه رهبری های رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، دارای عزت و عظمت و به عنوان پایگاه ثبات در این منطقه بوده و قدم به قدم در حال فتح قله های علم و دانش است.
رییس جمهوری در تشریح وحدت، اتحاد و همبستگی حول محور اسلام، قانون اساسی و رهبری معظم انقلاب اسلامی به عنوان نخستین شرط تداوم ثبات و پیشرفت ایران اسلامی اظهارداشت: باید همه دست به دست هم داده و از اختلافات و انشقاق پرهیز کنیم و نگذاریم عده ای در میان این مردم اختلاف و تفرقه ایجاد کنند.
دکتر روحانی گفت: اسلام ، قانون اساسی و رهبری متعلق به همه مردم ایران هستند و هیچکس نمی تواند بگوید اسلام و قانون اساسی و یا رهبری از ان این گروه و یا آن گروه است.اینها معیارهایی برای وحدت و اتحاد ما است و هیچکس فکر نکند که با تفرقه ، کشور ، نظام و انقلاب ما پیشرفت می کند.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه اتحاد و وحدت شرط پیشرفت ، ثبات و پیروزی ما در همه عرصه ها است ، خاطرنشان کرد: راه دوم جهاد است . جهاد تنها مقاومت در میدان جنگ نیست بلکه به معنای تلاش پیگیر و بهره گیری از همه توان و فرصت ها است و مدیریت جهادی یعنی مدیریتی که بتوانیم از همه توان ، فرصت ها و امکانات بهره بگیریم.
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: با اتحاد ، جهاد ، تلاش و ایستادگی خود در همه عرصه ها پیروز میدان خواهیم شد و ما در میدان سیاست خارجی از حقوق حقه ملت به خوبی دفاع خواهیم کرد و با وحدت و ایستادگی و راه و تلاش جهادی که ملت ایران انتخاب کرده ، امروز دیپلماتهای ما در صحنه سیاست خارجی ، سربازان خط مقدم هستند که مردم و رهبری معظم انقلاب از آنان حمایت می کند.
دکتر روحانی افزود: در چارچوب معیارهای مربوط به منافع و مصالح ملی و خطوطی که رهبری نظام ترسیم کرده، ما در سیاست خارجی موفق خواهیم شد تا هم از حقوق هسته ای دفاع و هم زنجیرهای به ناحق تحریم را پاره کنیم.
رییس جمهوری در پاسخ به این شعار که "انرژی هسته ای حق ما است"، اظهارداشت: بی تردید انرژی هسته ای ، پیشرفت و توسعه ، علم و دانش ، نفوذ در منطقه و جهان و اتحاد و برادری، حق مسلم ملت بزرگ ایران است.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخناش با تاکید بر اینکه حضرت امام با صدای رسا به جهانیان اعلام کرد که اسلام در عصر جدید می تواند بر جامعه حکومت و مدیریت کند و مردم را برای دستیابی به تمام اهداف مادی و معنوی رهنمون کند، گفت : پس از ارتحال حضرت امام ، خوشبختانه پرچم هدایت مردم در اختیار شخصیتی قرار گرفت که او همان راه و مسیر امام را ادامه داد و در برابر انواع توطئه ها توانست کشور ، نظام و انقلاب را حراست کند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران، 25 سال پس از رحلت امام راحل حفظ شده است، تصریح کرد: آن شخصی که توانست کشور را هدایت کرده و مردم را در مسیر ایستادگی و مقاومت قرار دهد، رهبری معظم انقلاب بود.
رییس‌جمهوری با اشاره به معضلات و مشکلات منطقه در سال‌های اخیر از جمله حمله به عراق و افغانستان و توطئه‌های دیگری که در لبنان و فلسطین و در سال‌های اخیر در سوریه و دیگر سرزمین‌های اسلامی رخ داده، گفت: در این شرایط کشور هم باید در برابر توطئه‌ها ایستادگی کرده و مسیر تدبیر و مقاومت را انتخاب کند و هم باید در مسیر پیشرفت و توسعه باشد.
رییس‌شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی ایران پرچم مبارزه با خشونت، تروریسم و افراطی‌گری را در منطقه و جهان بر دوش گرفته و با تروریسم در زبان و عمل مقابله می‌کند و این در حالی است که برخی که داعیه تمدن در جهان داشته و به ظاهر می‌گویند با تروریسم مخالف هستیم ، در سوریه، لبنان، افغانستان و دیگر کشورها از تروریست‌ها حمایت‌ مالی و تسلیحاتی کرده و از طریق سازمان‌های بین‌المللی از آنها پشتیبانی می‌کنند.
رییس‌ جمهوری در ابتدای این مراسم نیز با تبیین ابعاد شخصیتی، اجتماعی و سیاسی امام راحل و تدابیر ایشان در پیروزی نهضت اسلامی، بنیانگذاری انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و دوران دفاع مقدس ، بر ضرورت حفظ همبستگی، اتحاد و تلاش در راستای دستیابی به پیشرفت و منافع ملی تأکید کرد.
دکتر روحانی که در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در جمع پرشور مردم در حرم امام خمینی(ره) سخن می‌گفت، یادآور شد: این ایام به نام و یاد بزرگمردی است که نهضت اسلامی را در این سرزمین به پیروزی و انقلاب اسلامی را به اوج عظمت و شکوه رساند و ملت مسلمان ایران را به عزت، سعادت و مسیر حق و حقیقت راهنمایی کرد.
رییس‌جمهوری تصریح کرد: اگر چه شب چهاردهم خرداد، شب غم و سوگی است که ملت ایران آن را هرگز از یاد نخواهند برد، چرا که در این شب روح ملکوتی امام عزیز و بزرگوار ما به جنان پرواز نمود و مردم ایران در غم بزرگی قرار گرفتند، اما همه ملت در چهاردهم خرداد لطف و عنایت خدا را شاهد بودیم مجلس خبرگان رهبری در عصر چهاردهم خرداد کاری عظیم و بزرگ را انجام داد و اجازه نداد تا پرچم انقلاب اسلامی حتی برای 24 ساعت روی زمین بماند و این پرچم را بر دوش سلاله فاطمه اطهر و شاگرد مکتب ائمه اطهار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای قرار داد.
دکتر روحانی افزود: اقدامی که خبرگان رهبری در آن دوران به ثمر رساند ، التیامی بر زخم و غم ملت ایران در فقدان امام راحل بود.
رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه امام راحل در روزگاری که شرق فکر می‌کرد پایان دوران دین و خداپرستی بوده و غرب تصور می‌کرد که بر دوران حکومت دینی خطی ابدی کشیده شده و همه جهان به تبلیغ علیه خداپرستی، صیانت و معنویت و اخلاق پرداخته بودند به عنوان فقیهی بزرگ و عالم، عارف و سیاست‌مداری روشن ضمیر و انسانی هوشمند توانست از پایگاه دین صیانت کرده و با حمایت مردم ایران پرچم نهضت اسلامی را به اهتزاز درآورد.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) همان فرد شجاعی بود که در برابر استبداد و استعمار سرفرود نیاورد و با یاری خداوند و در مسیر اسلام ناب محمدی ، نهضت اسلامی را در این کشور به پیروزی رساند.
رییس‌جمهوری با بیان اینکه امام راحل در سه برهه مهم تاریخی توانست مسئولیت سنگین خود را در مسیر حق به مقصد برساند، گفت: دوران اول، دوران نهضت اسلامی بود که امام هم برای مبارزه با استبداد گران و آنهایی که به ناروا در این سرزمین به نام سلطنت حکومت را در دست گرفته بودند و بر مردم مسلط شده بودند گام برمی‌داشت و هم در راه مقابله با استعمار و قدرت‌های خارجی که به مردم سلطه یافته و در تمام زوایای سیاسی و اجتماعی نفوذ خود را گسترده بودند و بر سرنوشت کشور عزیز اسلامی مسلط شده بودند، تلاش می‌کرد.
دکتر روحانی افزود: فریاد امام در سال 42 عمدتاً بر ضد استبداد برای آزادی مردم از شر ظالمان و ستمگرانی که به ناروا بر مردم تسلط داشتند، بود و در سال 43 امام در جریان کاپیتولاسیون مبارزه با استعمار را در دستور کار خود داشت.
رییس‌جمهوری تصریح کرد: مردم بیدار و هوشیار این سرزمین پشت سر رهبری نهضت اسلامی حرکت کرده بودند و در حالی که نهضت اسلامی فراز و نشیب‌های بسیاری را به خود دیده بود، امام لحظه‌ای از مسیر نهضت و ایستادگی برای رسیدن به اهداف کوتاهی نکرد.
دکتر روحانی افزود: امام در طول این سال‌ها نه هدف خود را از یاد برد و نه در مسیر مبارزه لحظه‌ای توقف کرد، بلکه با اتکال به حق و کمک به مردم و براساس موازین اسلامی این مسیر را تا پیروزی انقلاب پیش برد.
رییس‌جمهوری با اشاره به اقدامات امام در سال‌های 58 تا 59 برای تثبیت انقلاب اسلامی، گفت: امام در تمامی مراحل از مسیر تدبیر، عقلانیت و چارچوب موازین اسلامی حرکت خود را ادامه داد و در تمامی مراحل نظرات و آرای مردم را در کنار شریعت اسلامی و چارچوب موازین اسلامی به عنوان معیار ملاک عمل دانست.
دکتر روحانی اظهار داشت: آرا و نظرات مردم در دیدگاه امام و در نظام جمهوری اسلامی هیچگاه تشریفاتی نبوده و امام نهادهای نظام و مسئولیت های بزرگ نظام را بر مبنای آرای مردم و صندوق انتخابات مقرر کرد و از نام جمهوری اسلامی ایران به عنوان چارچوب این نظام در انتخابات فروردین 58 و دیگر انتخابات استفاده کرد.
رییس‌جمهوری تصریح کرد: امام در همه انتخابات‌ در چارچوب موازین شرع مقدس اسلام و آرای مردم این نظام را به پیش برد و در برابر انواع توطئه‌های مستکبران از جمله آمریکا که فکر می‌کردند می‌توانند این حرکت عظیم را به توقف وادار کنند، ایستاد و با سرنگونی توطئه آنان نظام جمهوری اسلامی ایران را تثبیت کرد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس حزب بعث عراق و حامیان آن در منطقه و جهان علیه استقلال، عزت و تمامیت ارضی ایران توطئه‌های بسیاری را در نظر داشتند، گفت: آن کسی که از ابتدا به مردم ایران قدرت ایستادگی داد و همه را بسیج کرد تا در این مسیر فداکاری کنند، امام راحل بود در آن ایام همه نیروها اعم از سپاه، ارتش، بسیج و نیروهای مردمی براساس دستور امام به صحنه آمدند و باوجود اینکه همه قدرت‌ها از متجاوزان علیه ایران پشتیبانی مالی، تسلیحاتی و تبلیغاتی می‌کردند، ملت ایران با راهبری امام تکیه بر حق و وحدت یکپارچگی توانست دفاع مقدس را به پیروزی رسانده و وجب به وجب خاک این سرزمین را بازپس گیرد.
رییس‌جمهوری افزود: امام راحل در تمامی مراحل پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به عنوان رهبری که بر قلوب و افکار مردم رهبری می‌کرد موفق بود و مسیر مدیریت کشور را در چارچوب معیارهای اسلامی به مردم و فرهیختگان نشان داد.
دکتر روحانی گفت: امام خمینی(ره) آن فقیهی بود که با صدای رسا به جهان اعلام کرد که اسلام می‌تواند در دنیای مدرن امروز بر جامعه حکومت و مدیریت کرده و مردم را برای دستیابی به تمام اهداف مادی و معنوی رهنمون کنند.
رییس‌جمهوری افزود: اگر چه امام، زمان و فرصت تبیین سازندگی و بازسازی این کشور را نداشت و نتوانست کشور را برای رسیدن به توسعه و پیشرفت راهنمایی کند، اما خوشبختانه پرچم هدایت مردم در اختیار کسی قرار گرفت که راه امام را ادامه داد و در برابر انواع توطئه‌ها توانست کشور، انقلاب و مردم را محافظت کند.
دکتر روحانی در بخش پایانی سخنانش نیز خاطر نشان کرد: این کشور متعلق به امام هشتم و در سایه توجهات امام زمان بوده و ملتی بزرگ، پرامید، بانشاط، متحد و زیر پرچم اسلام، منافع ملی و رهبری خواهد بود.

شناسه خبر: 78225

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده