رییس جمهوری در نشست مشترک خبری با علی اف:

دو کشور زمینه روابط بسیار توسعه یافته آینده را ترسیم کردند

رؤسای جمهوری ایران و آذربایجان ظهر امروز (چهارشنبه) پس از انجام مذاکرات مشترک و امضای 4 سند همکاری میان دو کشور به تشریح نتایج و دستاوردهای این مذاکرات پرداختند.

شناسه خبر: 76559 -

چهارشنبه 20 فروردين 1393 - 14:21

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی ضمن تشکر از رییس‌جمهوری آذربایجان برای سفر به ایران، گفت: برای اولین‌بار با رییس‌جمهوری آذربایجان در حاشیه اجلاس داووس دیدار و گفت‌وگو داشتیم و در آن دیدار تصمیمات مهمی را اتخاذ کردیم و امروز نیز در مذاکرات مشترک که در جلسه عمومی و خصوصی انجام شد، همه مسائل مورد علاقه دو کشور را مرور کردیم.
رییس جمهوری با بیان اینکه امروز در شرایطی هستیم که هیچ مانعی برای توسعه روابط بین دو کشور وجود ندارد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان دو کشور همسایه، برادر، دوست و هم‌مذهب هستند و روابط صمیمی این دو کشور به نفع دو ملت و ثبات و توسعه در منطقه خواهد بود.
دکتر روحانی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته میان مقامات دو کشور، ادامه داد: ما در زمینه مسائل اقتصادی بویژه در حوزه‌های انرژی، گاز، پتروشیمی، آب و برق و همکاری‌های فنی بین دو کشور با یکدیگر اشتراک ‌نظر داریم و علاوه بر توافقاتی که تا امروز بین دو کشور ایجاد شده، امروز رؤسای دو کشور در مذاکرات خود زمینه روابط بسیار توسعه‌یافته آینده را ترسیم کردند.
رییس جمهوری با اشاره به مذاکرات بین مقامات دو کشور در زمینه‌های مختلف، خاطرنشان کرد: در مذاکرات امروز قرار شد تسهیلات لازم برای رفت و آمد مردم دو کشور فراهم شود.
دکتر روحانی اظهار کرد: هر دو کشور در زمینه مسائل مذهبی و اسلامی، نظر واحد داشتند که افراطی‌گری به نام اسلام یک خطر برای منطقه است و برای ثبات منطقه راهی جز اعتدال و مبارزه با افراط و تروریسم نداریم.
رییس‌جمهوری با اشاره به مذاکرات صورت گرفته بین دو کشور در زمینه رژیم حقوقی دریای خزر نیز گفت: ما در این زمینه با هم گفت‌وگو کردیم و هر دو طرف بر این اعتقاد هستیم که برای دستیابی به توافق نهایی در این زمینه راه درازی پیش رو نداریم.
دکتر روحانی ادامه داد: دو کشور در زمینه مسائل بین‌المللی و همکاری‌هایی که باید انجام دهیم، نظرات مشترکی داریم و رییس‌جمهور آذربایجان در این مذاکرات بر حقوق حقه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران تأکید داشتند.
رییس جمهوری همچنین اظهار کرد: ما با همه وجود برای حل مشکلات منطقه از جمله مسأله قره‌باغ آماده هستیم تا این موضوع در چارچوب مقررات بین‌المللی و عدالت حل و فصل شود.
دکتر روحانی با بیان اینکه تغییر مرزهای جغرافیایی در منطقه از نظر ما قابل قبول نیست، افزود: ما همه باید تلاش کنیم که اینگونه اختلافات بصورت سیاسی و صلح‌آمیز به حل و فصل نهایی برسد.
رییس جمهوری همچنین با تشکر از دعوت رییس‌جمهوری آذربایجان از وی جهت سفر به کشورش، گفت: از دعوت رئیس‌جمهور آذربایجان جهت سفر به باکو استقبال می‌کنیم و ان‌شاءالله در یک فرصت مناسب از کشور دوست و بردار دیدار خواهیم کرد.
دکتر روحانی در پایان سخنان خود اظهار کرد: برای ملت ایران و آذربایجان آروزی توسعه، سعادت و آبادانی هرچه بیشتر دارم.
رییس جمهوری آذریایجان نیز با تأکید بر لزوم حفظ تمامیت ارضی آذربایجان گفت موضعگیری ایران در این خصوص به عدالت و انصاف نزدیکتر است و من از این موضوع تشکر می‌کنم.
علی اف با اشاره به گفتگوهایی که با رییس جمهوری ایران داشت گفت در این دیدار در خصوص مسائل اقتصادی زمینه‌های مشترک سرمایه گذاری و درباره همکاری در خصوص مسائل انرژی گفتگو کردیم.
رییس جمهوری آذربایجان گفت: قراردادهایی که امروز در زمینه انرژی به امضا رسید همکاری‌های دو کشور را در زمینه های مختلف تقویت خواهد کرد. در زمینه نفت و گاز ظرفیت‌های زیادی موجود است و نیز درباره مسائل دفاعی به دنبال مسائل مشترک هستیم و در خصوص همکاری‌های علمی و فناورانه هم به دنبال راهکارهای توسعه همکاری میان دو کشور هستیم
علی اف با تأکید براینکه پیوندهای تاریخی برای مردم ما بسیار اهمیت دارد گفت: علاوه بر این ها همکاری در خصوص مسائل فرهنگی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که مردم دو کشور سالها در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیز داشته‌اند و پیوندهای عمیقی ملت‌های دو کشور را به یکدیگر متصل می‌کند که بر روی این پیوندها روابط ایران و آذربایجان شکل گرفته است.
رییس جمهوری آذربایجان تأکید کرد تلاش ما براین است روابط دو کشور را به بالاترین سطح ممکن ارتقا دهیم.

شناسه خبر: 76559

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده