دکتر روحانی پس از معرفی استاندار قم درجلسه هیأت دولت:

قم بزرگترین مرکز نشر آثار و معارف اسلام و تشیع است

رئیس جمهور در جلسه امروز هیأت دولت ضمن تبریک به حجت الاسلام والمسلمین صالحی‌منش در کسب رأی اعتماد برای استانداری قم، با برشمردن ویژگی‌های منحصر به فرد این استان گفت: قم بزرگترین مرکز نشر آثار و معارف اسلام و تشیع در جهان است.

شناسه خبر: 73457 -

چهارشنبه 27 آذر 1392 - 12:41

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به نقش تعیین‌کننده و جایگاه والای قم در فرهنگ دینی، سیاسی و اجتماعی کشور گفت: وجود آستان مقدس حضرت معصومه (س) بعنوان ملجأ شیعیان و مسلمانان جهان، فعالیتِ پر افتخار بزرگترین حوزه علمیه شیعه جهان، حضور مراجع عظام تقلید و برخورداری از مردمی انقلابی و متدین، چنین جایگاه ویژه و مهمی را برای قم رقم زده است.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی هم به رفعت جایگاه قم کمک کرده است، گفت: درپرتو انقلاب اسلامی، ماهیت اجتماعی و سیاسی حوزه که تقریباً از جامعه مخفی بود، آشکارتر شد و نام قم بیش از پیش متجلی شده و جایگاه سیاسی مهمی در دنیا پیدا کرد.
دکتر روحانی با بیان اینکه نقش مردم قم و بویژه زنان این شهر در شکل‌گیری انقلاب اسلامی فوق‌العاده و بسیار تأثیرگذار بوده که کمتر مورد اعتنا قرار گرفته است، گفت: مردم قم و از جمله زنان شجاع این شهر در سالهای 42، 56 و57 بویژه در قیام پانزده خرداد 42 در قم نقش بسیار مهمی در نهضت اسلامی داشتند و بدون اغراق پیشتاز این مسیر بوده‌اند.
رئیس جمهور افزود: امروز نیز حوزه علمیه قم، بزرگترین مرکز نشر آثار اسلام و تشیع و مهمترین مرجعِ دانش فقه و اصول، تفسیر، کلام و فلسفه و سایر علوم اسلامی است؛ بگونه‌ای که هیچ مرکزی را در دنیا به این جامعیت نداریم.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با تأکید بر این نکات، استاندار جدید قم را به توجه کامل به همه این ویژگی‌ها و برقراری ارتباط مناسب با مراجع بزرگوار، علما و فضلا توصیه نمود و افزود: مراجع عظام تقلید تنها مرجع امور فقهی مردم نیستند بلکه مورد رجوع مردم در همه امور هستند و خواست مردم متوجه آنان است، بنابراین بایستی بگونه‌ای تدبیر شود که امکان آگاهی از دیدگاه ارزشمند آنان، مسایل و رهنمودهایی که اعلام می‌کنند فراهم شود.
رئیس جمهور با تأکید به رعایت اعتدال و عقلانیت واقعی توصیه کرد که امروز باید جامعه به سمت آرامش واقعی سوق پیدا کند و مجالی برای حرکت‌های افراطی نباشد.
دکتر روحانی ضمن گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه و تبریک به حوزویان و دانشگاهیان و اظهار امیدواری برای نزدیکی بیشتر این دو نهاد و قشر تأثیرگذار گفت: وحدت حوزه و دانشگاه یکی از اهداف ملی ما و تأثیرگذار در آینده کشور و استقلال و وحدت ملی است.
رئیس جمهور با ادای احترام به شهید مفتح گفت: ایشان از ثمرات حوزه علمیه بود و نقش مهمی در اوج‌گیری انقلاب اسلامی و بویژه ارتباط حوزه و دانشگاه داشت و شهادت ایشان در دانشگاه، نقطه عطفی در حرکت وحدت حوزه و دانشگاه محسوب می‌شود.
مصوبات هیأت دولت
در جلسه امروز هیأت دولت با معرفی وزیر کشور و کسب رأی اعتماد هیأت دولت، حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق صالحی‌منش به عنوان استاندار جدید قم معرفی شد.
هیأت دولت همچنین با تثبیت قیمت شیرخام و فرآورده‌های لبنی تا پایان سال 1392 موافقت کرد.
تصویب لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان با حضور کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان و تصویب برنامه بهینه‌سازی پایش، حفظ بهره‌برداری و مدیریت جنگل‌های کشور از دیگر مصوبات امروز هیأت دولت بود.
در ادامه گزارش معاونت حقوقی رئیس جمهور درباره ساماندهی و نظام بخشی به نظام حقوقی کشور به استماع هیأت وزیران رسید.

شناسه خبر: 73457

- جلسات

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده