دکتر روحانی در جلسه عصر امروز هیأت دولت:

هرکس منافع ملی را بر مصالح فردی و گروهی ترجیح بدهد بسیجی است

جلسه هیات دولت عصر امروز (یکشنبه) به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

شناسه خبر: 72917 -

يکشنبه 3 آذر 1392 - 19:45

دکتر روحانی در ابتدای این جلسه، ضمن بزرگداشت هفته بسیج، این هفته را فرصت و مناسبتی برای شناخت فرهنگ و تفکر بسیجی و تعمیم آن در جامعه دانست و گفت: بسیج و بسیجی بودن مفاهیمی محدود به زمان، نگرش و سلیقه خاص سیاسی نیست و هر مسلمان و ایرانی که به تقدم منافع و مصالح ملی، بر منافع و مصالح فردی و گروهی بیندیشد، بسیجی است.
رییس جمهور با بیان اینکه بسیجی بودن بیش و پیش از آنکه مرتبه‌ای رسمی، اداری و سازمانی باشد، مرتبه‌ای عرفانی، ایمانی و اخلاقی است، افزود: هنگامی که امام (ره) آرزو می‌کنند «ای کاش یک بسیجی بودم» و رهبر معظم انقلاب انسانِ تراز مکتب را در همه زمینه‌ها بسیجی معرفی می‌کنند، معلوم می‌شود که باید مقام بسیجی را فراتر از تقسیم‌بندی‌ها و تمایزهای سیاسی و اداری تعریف کنیم.
دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اینکه شأن و مقام بسیجی را نباید به رقابت‌ها، منازعه‌ها و مداخله‌های سیاسی و مادی تنزل داد، تصریح کرد: بسیجی کسی است که دنبال هیچ نفع شخصی نیست تا برای به دست آوردن آن، اصول و آرمان های دینی و ملی خود را زیر پا نهد و برای خود به هیچ داشته و سرمایه‌ای قائل نیست تا نگران از دست دادن آن باشد.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: بسیج چپ و راست نداشته و مقید به جناح‌بندی‌های رایج سیاسی نیست؛ اگر بسیجی فراجناحی نباشد، باید در تعلق خود به تفکر و فرهنگ بسیجی تجدید نظر کند.
دکتر روحانی ادامه داد: بسیج به تعبیر امام خمینی (ره) بر پایه ارتش 20 میلیونی شکل گرفت؛ یعنی هر ایرانی می‌تواند یک بسیجی باشد و هر بسیجی یک ایرانی و یک مسلمان است.
رییس جمهور با یادآوری اینکه بسیج و بسیجی آیینه‌دار فرهنگ ایثار، عشق و شهادت هستند، افزود: بسیج یعنی نخواستن برای خود و توانستن برای رشد و توسعه کشور.
دکتر روحانی هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای را بسیجی دانست و گفت: برای عبور از پیچ تاریخی و حل مشکلات کشور نیازمند تفکر بسیجی هستیم؛ در گام اول مذاکرات اخیر، قدم مطمئن، مهم و خوبی در ذوب شدن یخ‌ها و شکل‌گیری اعتماد برداشته شده و حقوق هسته‌ای مردم و غنی‌سازی مورد تصریح قرار گرفته است.
رییس جمهور تصریح کرد: البته حق فعالیت هسته‌ای و غنی‌سازی از حقوق مسلم و قطعی هر ملت و حق روشن و آشکاری است و آنچه اهمیت دارد، تصریح به این حق است که یک دستاورد سیاسی برای مردم است.
رییس جمهور همچنین هدایت و حمایت‌های مقام معظم رهبری از تلاش‌های دیپلماتیک دولت و دستاوردهای گروه مذاکره‌کننده را موجب دلگرمی هر چه بیشتر مسئولان دانست و با تقدیر از آنان گفت: ارشادات رهبر معظم انقلاب همواره راهنمای این دولت بوده و خواهد بود.
دکتر روحانی از ملت بزرگوار ایران که همواره پشتیبان دولت بوده‌اند و خانواده معظم شهدا به ویژه خانواده شهدای هسته‌ای کشور که تلاش‌های دولت را ادامه راه شهدای خود می‌دانند، تشکر کرد.
در این جلسه همچنین اعضای دولت نیز از اقدامات ارزنده تیم مذاکره‌کننده، حمایت‌های مقام معظم رهبری و تدابیر رییس جمهور در این راستا قدردانی کردند.
در ادامه جلسه هیأت دولت، گزارش معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور درخصوص «لایحه الحاق مواردی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت» مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار گرفت.

شناسه خبر: 72917

- جلسات

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده