متن کامل سخنرانی در مراسم تودیع و معارفه وزیر کشور

شناسه خبر: 70882 -

دوشنبه 28 مرداد 1392 - 12:04

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین وصلی الله علی سیدنا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
خوشحالم که خداوند این فرصت را به من عنایت کرد تا با مدیران، مسئولین و پرسنل فداکار وزارت مهم کشور به مناسبت تودیع و معارفه، که البته همه اینها اعتباری و موقت است، در خدمت شما باشم.
وزارت کشور، وزارت مادر و بسیار پر اهمیت است. وزارت کشور تنها به یک بخش تعلق ندارد و یک وزارتخانۀ فرابخشی است. استانداران مدیری معمولی نیستند، بلکه نمایندگان عالی سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند.
استانداران نمایندگانی هستند که مسئولیت امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و عمرانی و اداری را در سطح استان‌ برعهده دارند. وزیر کشور به تنهایی بار بسیار سنگینی را در کشور بر دوش دارد. اگر بخواهیم از زحمات وزیر کشور قبلی قدردانی کنیم کار آسانی نیست، چون برای من ملموس است که مسئولیت وزیر کشور تا چه حد سنگین است.
اگر ما این طور تعبیر کنیم که مشروعیت سیاسی نظام از طریق تلاش و برنامه‌ریزی و به یک بیان به دست مدیران همین وزارتخانه محقق می‌شود، سخن به گزاف نگفته‌ایم. در کشور ما مشروعیت سیاسی همه از طریق آرای مردم است و در حقیقت صاحب و مالک کشور مردم هستند و بقیه همه خادمان ملت‌اند که مشروعیت سیاسی آنها مستقیم یا غیرمستقیم از طریق صندوق آراء توسط مردم تأیید می‌شود و این بار مسئولیت بر دوش این وزارتخانه است که بتواند اعتماد مردم را جلب کند تا پای صندوق آرا بیایند و اعلام این وزارتخانه را بپذیرند. این وزارتخانه باید اعتماد مردم جلب کند که امانتدار واقعی بوده و قانون و مقررات را به دقت عمل کرده است. البته هر مقدار شفافیت در کارها بیشتر باشد، اعتماد مردم هم بیشتر خواهد بود.
همان طور که می‌دانیم اعتماد امری نسبی است و هیچ وقت کسی نمی‌تواند بگوید من اعتماد صددرصد به وجود آورده‌ام، حتی در میان اقوام و نزدیکان و دوستی‌ها. در این صورت، افزایش اعتماد عمومی که به مفهوم افزایش سرمایۀ اجتماعی است، وظیفه‌ای همگانی برای همۀ ما به ویژه وزارت کشور است. چهره، بیان، سخن، منش، رفتار و برخورد استاندار باید آرامش بخش و اعتمادآفرین باشد.
ممکن است استانداری تعلق جناحی داشته باشد، اما دولت تدبیر و امید دولتی فراجناحی است. خیلی‌ها بعد از انتخابات با من صحبت کردند و گفتند کابینۀ فراجناحی درست نکن، نمی‌توان هماهنگی ایجاد کرد و مشکل به وجود می‌آید. من معتقدم حزب و جناحی در کشور ما وجود ندارد و همۀ اینها در حد الفاظ است. من از سال 1341 که نوجوانی 13-14 ساله بودم در عرصه سیاست فعالیت می‌کردم و تا امروز همۀ جریانات را به خوبی می‌شناسم.
متأسفانه ما در کشور حزب و جناح به معنی واقعی کلمه نداریم. بحث‌ها بحث‌های قبیله‌ای است. جمعی گوشه‌ای جمع شده‌اند، کرکره‌ها پایین است، موقع انتخابات کرکره بالا می‌رود، چراغ روشن می‌شود، در مغازه آب و جارو می‌شود و سر و صدا شروع می‌شود. به محض پایان یافتن انتخابات، کرکره ها پایین کشیده می‌شود. ما تخرب به معنی واقعی نداریم. در آغاز نظام جمهوری اسلامی ایران حزب جمهوری اسلامی ایران حرکتی را آغاز کرد، اما بنا به دلایلی پایدار نماند.
دولت، یک دولت فراجناحی است و من هیچ مانعی نمی‌بینم که کسی در کنار من بنشیند و بگوید اصولگرا هستم یا اصلاح‌طلبم. من بیشتر اینها را در حد لفظ می‌دانم. اصولگرایی خیلی مهم نیست، وصولگرایی مهم است. ما آرمان‌هایی در این نظام داریم که دستیابی به آن آرمان‌ها مهم است. همه اصول انقلاب و نظام را قبول دارند، لذا وصولگرایی مهم است. برای من مهم نیست که سوابق همکاران من از لحاظ تشکلی و وابستگی‌های جناحی چگونه باشد، آنچه مهم است تعهد به نظام و مردم، تخصص، دست پاکی، فداکاری، ایثار و داشتن برنامه است.
از نظر این دولت، معتدل و میانه‌رو بودن مهم است. من افراط و افراطی‌گری را از آغاز فعالیت سیاسی نمی‌پسندیدم و همه همکارانم در طول فعالیت سیاسی‌ام می‌دانند که من افراطی‌گری را برای کشور، منافع ملی، امت اسلامی و امنیت جهانی مضر می‌دانم. کسانی که بلند داد می‌زنند حتماً مشکلی دارند. اگر همۀ سوابق زندگی‌شان را بررسی کنید، این دادزدن‌ها از جایی سرچشمه می‌گیرد و در واقع پوششی برای مخفی کردن بعضی چیزها است.
شرط من معتدل بودن است. این شعار اعتدال، تدبیر و امید که عمومی است و آنچه باید بیشتر مورد توجه باشد، ما به دنبال اعتدال سیاسی، تدبیر اقتصادی و امید اجتماعی هستیم، که همه عام هستند و منبع جوشان این ارزش‌ها ملت هستند نه حسن روحانی.
حسن روحانی مثل همۀ آدم‌هاست و فرقی با دیگران ندارد. معجزه‌گر و معجزه قرن و دهه هم نیست و اتصال ویژه‌ای هم به آسمان و پشت‌پرده‌ها ندارد. من معتقدم حسن تدبیر، وحدت ملت و ایثار همۀ کارگزاران نظام معجزه درست می‌کند. همه باید دست به دست هم بدهیم و با هماهنگی، انسجام و وحدت کارها را پیش ببریم.
در انتخابات 24 خرداد 1392 مردم گفتند ما چه می‌خواهیم. خود شما عزیزان وزارت کشور از همه بهتر می‌دانید که همگان چه در روستاهای دورافتاده چه در مرکز تهران با یک زبان حرف زدند و این معجزه است این که صندوق‌های مراکز رأی گیری پرجمعیت در تهران با روستاهایی در ماکو، سراوان، کنار بندر لنگه، بندر سرخس و ... یک حرف زدند، این معجزه است. هوشمندی و محاسبه‌گری ملت این معجزه را به وجود آورد و نشان داد که این ملت بیدار و زنده است. همۀ دوستان به من می‌گفتند چرا در برنامه‌ات راجع به روستاها حرف نمی‌زنی. تو که برنامه و ستاد آنچنانی نداری و صدایت به روستاها نمی‌رسد، ولی دیدیم که این طور نشد و این نشانۀ عظمت کشور است.
ما فکر می‌کردیم تنها در زمان دفاع مقدس روستاییان ما پیشتاز هستند و فرزندان خود را تقدیم شرف و انقلاب و عظمت ملی می‌‌کنند. در انتخابات دیدیم همه جای ایران این چنین هستند و روستایی دورافتادۀ ما که ممکن است از برخی نعمات مادی کمتر بهره ببرد، اما فکر، اندیشه، آینده‌‌نگری، هضم و عزم او از یک شهری کمتر نیست و این مسئولیت همۀ ما را سخت و سنگین می‌کند. استاندار، فرماندار، بخشدار، دهدار و همۀ کسانی که مسئولیتی برعهده دارند، باید احساس کنند با مردمی بزرگ، فکور، هوشمند و دارای حقوق شهروندی برابر مواجه هستند.
در دولت تدبیر و امید هیچ مقامی، به ویژه در وزارت کشور، نباید بین اقوام و مذاهب مختلف، حتی ادیان رسمی که به عنوان اقلیت مطرح هستند، تفاوتی قائل شود؛ چرا که در حقوق شهروندی همه برابر هستند و هیچ فرقی بین کرد، ترک، ترکمن، لر، بلوچ و عرب وجود ندارد. ما در ایران دولت فارس، ترک و عرب نداریم، ما دولت ایران داریم و در ایران یک نظام واحد به نام نظام جمهوری اسلام ایران داریم و یک ولی امر و ولایت فقیه داریم و یک قانون اساسی داریم که همه زیر این چتر هستند. آنچه برای ما مهم است این است که یک ایرانی زیر این چتر پرافتخار ایرانیت و نظام جمهوری اسلامی ایران افتخار کند. برای ما این مهم است و افتخار می‌کنیم که ایرانی هستیم و زیر چتر جمهوری اسلامی ایران هستیم و ستون خیمۀ این نظام و این انقلاب، ولایت فقیه است.
وزارت کشور مسئولیت دارد حقوق شهروندی را در سراسر کشور به صورت همسان برای همۀ ایرانیان به اجرا در بیاورد و این احساس تساوی و عدالت و فرصت برابر برای همۀ مردم به وجود بیاید، به ویژه از نیروهای بومی و محلی باید استفاده شود که اعتماد و احساس آرامش بیشتری به مردم می‌دهد. چرا نباید از اقلیت‌های مذهبی و دینی استفاده نکنیم؟ باید از آنها استفاده کنیم که شهروندان ما هستند. وحدت و انسجام نه با شعار که با عمل ایجاد می‌شود لر، ترک، ترکمن، کرد و ... همه گل هستند که رنگ‌های آنها فرق می‌کند و گل‌های متنوع گلستان ایران هستند.
البته همان‌طور که من گفتم آنهایی که چتر واحد را قبول دارند و زیر چتر واحد هستند. ما به همۀ خرده فرهنگ ها احترام می‌گذاریم. زیر چتر فرهنگ اصلی ایرانی اسلامی حاکم بر این نظام‌اند.
ما اگر امنیت می‌خواهیم، بحث امنیت ملی هم نمی‌کنم، حتی اگر امنیت داخلی می‌خواهیم- همان که شورای امنیت کشور مسئولیت آن را برعهده دارد- باید فرصت برابر به همه بدهیم. باید به زنان هم در اداره و مدیریت یا در کارشناسی فرصت برابر بدهیم و فرصت‌های اجتماعی زنان تحصیلکردۀ درس خواندۀ تجربه دیده را بیشتر کنیم و این حق آنهاست.
در بسیاری از امور خانم‌های ما تحصیل‌کرده هستند و آمادگی پذیرش مسئولیت را دارند. دیروز در اولین جلسۀ هیأت وزیران به وزرا تأکید و توصیه کردم که تلاش کنید از بانوان و جوانان استفاده کنید. به دلیل شرایط ویژۀ کشور- که ان شاءالله به تدریج یک گزارش واقعی از این شرایط به مردم خواهیم داد، من الان نمی‌خواهم قضاوت کنم. ملت باید قضاوت کند - باید از نیروهای باتجربه استفاده ‌کنیم. من به وزرا توصیه کردم که از بانوان و جوانان استفاده کنند، بنده نیز در سطح نهاد ریاست جمهوری و دولت این کار را انجام خواهم داد. ما نمی‌خواهیم منتی سر بانوان بگذاریم؛ این کار حق قانونی و طبیعی آنهاست. هیچ فرقی بین مرد و زن در خلقت، هنر، علم، فهم، درک، نزدیکی به خدا و خدمت به مردم و ... وجود ندارد.
ما امیدواریم وزارت کشور که پیشانی ظهور و بروز نظام ما در سراسر کشور، استان‌ها، شهرها و روستاهای مختلف است، از طریق ایثار شما عزیزان در سراسر کشور، امنیت، وحدت و انسجام ایجاد شود، که به اعتقاد من با اجرای حقوق شهروندی بیشتر امکان‌پذیر است و در کنار آن رشد و توسعه کشور.
معمولاً کارگروه‌هایی که افرادی را برای وزارت کشور به من پیشنهاد می‌دادند، بیشتر نیروهایی بود که سوابق نظامی و امنیتی داشتند. البته یکی از وظایف مهم وزارت کشور ایجاد امنیت است. گرچه ایران به حول و قوۀ الهی سرزمین ثبات است، اما در عین حال دشمنان نیز مدام در حال توطئه چینی هستند.
من همۀ حرف‌ها را گوش دادم، اما خودم به این نتیجه نرسیدم که فردی با سوابق امنیتی قوی را به وزارت کشور انتخاب کنم. خواستم فردی باشد بیشتر با سوابق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تا پیامی برای سراسر کشور باشد که ما دنبال استاندارانی هستیم که بیشتر در پی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان هستند که به اعتقاد من این توسعه می‌تواند آفرینندۀ توسعه سیاسی و امنیتی در کشور هم باشد.
شرایط کشور ما امروز نیاز به دید توسعه‌ای، آن هم توسعه جامع دارد؛ یعنی هم اقتصادی، هم سیاسی، هم فرهنگی و هم زیست محیطی. من خوشحالم که دیروز یکی از تصمیمات ما در اولین جلسه هیأت دولت، تصمیم زیست محیطی برای دریاچه ارومیه بود. من به حق نگران دریاچه ارومیه هستم و خدای ناکرده روندی که دارد، اگر ادامه پیدا کند و نتوانیم جلوی خشک شدن آن را بگیریم، آینده آن فاجعه‌ای ملی خواهد بود. من یادم آمد که در سفر به ارومیه به مردم قول دادم که در صورت رئیس‌جمهور شدن، در اولین جلسۀ دولت موضوع دریاچه ارومیه بررسی شود و کار گروهی زیر نظر وزیر نیرو تشکیل دادیم که ظرف حداکثر سه ماه اولین گزارش را به دولت بدهد. البته طرح‌های مقدماتی هم شروع شده است.
من آقای دکتر رحمانی فضلی را از دیرباز، زمانی که با هم در مجلس همکار بودیم، می‌شناسم و ایشان را فردی خوش‌خلق و خوش‌سیما می‌دانم. جاذبه ایشان فقط در اخلاق نیست، کمی که نزدیک‌تر شوید، افکار ایشان بیشتر شما را جذب می‌کند. همچنین چنانچه بیشتر نزدیک شوید، برنامه‌ها و تلاش و کارهای ایشان بیشتر شما را جذب می‌کند. من تا این اواخر نمی‌دانستم که به زبان ترکی و کردی و ... هم مسلط هستند.
ان‌شاءالله امیدواریم با ویژگی‌هایی که ایشان دارند بتوانند این وزارتخانه بسیار مهم را در این مقطع به خوبی پیش ببرند و ان‌شاءالله از تجربیات گرانسنگ گذشتگان در این وزارتخانه، جناب آقای مهندس محمد نجار، استفاده کنند. ایشان را هم از قبل، از زمان دفاع مقدس، می‌شناختم و در این 8 سال هم لااقل دو هفته‌ای یک بار در شورای عالی امنیت ملی همدیگر را می‌دیدیم. ایشان فردی شایسته، صاحب نظر، پر کار و مخلص هستند، چه وقتی که وزیر دفاع بودند، چه زمانی که وزیر کشور بودند؛ خوشحالیم که این وزارتخانه در 8 سال گذشته و البته در دولت‌های گذشته مسئولیتی داشته‌اند که همه نهایت تلاش را کرده‌اند. از همۀ این عزیزان سپاسگزاری می‌کنیم. واقعاً این شعر «صد شکر که این آمد و صد حیف آن رفت» در اینجا و همۀ معارفه‌ها و تودیع‌ها صادق است. واقعاً نیروهای خدومی بودند و همه در هر جا که هستند باز هم خادم ملت خواهند بود و دولت هم در خدمت آنها خواهد بود و از فکر، وجود و نیروی آنها استفاده خواهد کرد.
ان شاءالله امیدوارم که همه در این مسیر که مسیر خدمت به مردم است موفق باشیم. دولت تدبیر و امید معتقد است که همه کارها در قدم اول باید به دست، اراده و توسط مردم انجام بگیرد و دولت همواره تسهیل‌کننده و پشتیبان باشد، جز در موارد خاصی که چاره‌ای نیست جز این که دولت خود آستین بالا بزند.
من از تلاش خالصانه وزارت کشور، شورای نگهبان و نیروی انتظامی برای برگزاری هرچه با شکوه‌تر این انتخابات تشکر می‌کنم. نیروی انتظامی واقعاً نیروی خدومی است و در طول سال‌های گذشته همواره برای حفظ امنیت در کشور، از مرزها تا قلب تهران، تلاش کرده است، عمل آنها نزد خداوند مشکور باشد. همچنین از همه رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی تشکر می‌کنم که برای انتخابات و بعد از انتخابات و این شور و شوق تلاش کردند.
تاکنون دو سرمایه بزرگ به دست آورده‌ایم: اعتماد و امید بین مردم بیش از گذشته شده که اینها بسیار بسیار ارزشمند هستند. امیدوارم دولت بتواند با تدبیر یک نشاط مستمر دائمی برای کشور به وجود بیاورد.
هدف همۀ ما در دولت یازدهم و دولت تدبیر و امید جز نشاندن لبخند بر لبان مردم چیز دیگری نیست و معتقدیم این کار با حمایت، حضور و تلاش شما و استمداد از قدرت لایزال الهی و توسل به ائمه هدی‌(ع) و همچنین عنایت ویژه حضرت ولی عصر (عج) از طریق دیگری امکان‌پذیر نخواهد بود.
خدا یاور و نگهدار شما باد

شناسه خبر: 70882

- جلسات

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- مراسم تودیع و معارفه

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده