دکتر روحانی در دیدار جمعی از خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران:

استقلال، امنیت پایدار و آزادی امروز و فردای ایران ره آورد شهدا و ایثارگران است/ خدمت به خانواده معظم شهدا و ایثارگران بزرگترین افتخار دولت و همه مسوولان کشور است/ نباید اجازه دهیم میان ارزش‌های شهدا با ارزش‌های اجتماع دوگانگی و تقابل ایجاد شود/ آنچه تا امروز ما را از کوره راه‌ها دور کرده و در بزرگراه نظام قرار داده، یگانگی میدان و دیپلماسی بوده و خواهد بود/ وظیفه‌ای به نام تخطئه کردن و برچسب زدن به دیگران در فرهنگ ایثارگری وجود ندارد/ ضرورت ترویج و تقویت فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه بویژه نسل جوان

رئیس جمهور استقلال ، امنیت و آزادی امروز و فردای کشور را ره آورد خون شهدای بزرگوار و آثار و فداکاری همه ایثارگران دانست و گفت: همه جامعه وامدار و مدیون شهدا اعم از شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافعان سلامت و خانواده معظم آنان هستند و خدمت به این عزیزان وظیفه و بزرگترین افتخار دولت و همه مسوولان کشور است.

شناسه خبر: 121186 -

دوشنبه 20 ارديبهشت 1400 - 18:24

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی بعد از ظهر دوشنبه در دیدار جمعی از خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران، با بیان اینکه شهیدان و خانواده معظم شهدا سرمایه های معنوی و نمادین کشور هستند، گفت: دیدار با خانواده مکرم شهدا، جانبازان و ایثارگران علاوه بر پشتگرمی، روحیه و انگیزه خدمت را برای ما دو چندان می کند.

رئیس جمهور با اشاره به تحمیل دو جنگ نظامی و اقتصادی به کشور از سوی دشمنان و مشکلات ایجاد شده ناشی از این دو جنگ برای ملت، گفت: مردم صبور و مقاوم ما در هر دو جنگ با ایثار، فداکاری و شهامت در مقابل سختی ها مقاومت و ایستادگی کردند و امروز شاهد به ثمر رسیدن نتایج این مقاومت ها هستیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه مردم ایران در هر دو جنگ نظامی و اقتصادی تحمیل شده از سوی دشمن، تنها بوده اند، گفت: ما در طول 8 سال جنگ تحملی نظامی و 3 و نیم سال جنگ اقتصادی که همچنان هم ادامه دارد، تنها بودیم و هیچ کس ما را یاری و کمک نکرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه هیچکدام از کشورهای دنیا اعم از غربی یا  شرقی در جنگ تحمیلی 8 ساله برغم تعهدات خود، به ایران کمک نکردند، گفت: با کمک و یاری خداوند و ایستادگی و مقاومت ملت در 8 سال جنگ نظامی ایستادگی کردیم و نگذاشتیم حتی یک سانتیمتر از سرزمین ما در اختیار دشمن قرار بگیرد. تمامیت ارضی، شرف و عزت و عظمت ما در سطح جهان و دنیا حفظ شد و همه دیدند که ملت ایران ملتی نیست که با یک ماه و دو ماه جنگیدن خسته شود،‌ 8 سال می‌ایستد و مقاومت می‌کند و پیروز می‌شود.

دکتر روحانی ادامه داد: در طول سه سال و نیم گذشته هم در یک جنگ اقتصادی وارد شدیم که جنگ بسیار سختی بود و هیچ کس فکر نمی‌کرد که ملت و دولت ایران بتواند در این مدت مقابل این جنگ اقتصادی بایستد، مقاومت کند و تسلیم نشود.

رئیس جمهور همچنین به شیوع ویروس کرونا از اسفند ماه سال گذشته در کشور اشاره کرد و گفت:  در این مدت در کنار تحریم های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا  با مشکلات ناشی از شیوع این بیماری عالمگیر هم مواجه بوده ایم که فشار سختی بر مردم وارد کرد و در این راه شهید هم دادیم و مدافعین سلامت، پزشکان، پرستاران و سایر کادر درمان عزیز کشور جان خودشان را فدا کردند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم میان ارزش های شهدا و خانواده های معظم آنان با ارزش های اجتماع و معیارهای زندگی مردم، تقابل و دوگانگی ایجاد شود، اظهار داشت: شهداء و ایثارگران و خانواد های آنان متعلق به همه مردم هستند و به جناح خاصی تعلق ندارند، کسانی هم که تلاش می کنند تا این عزیزان را مصادره به مطلوب کنند، آغشته و آلوده به انگیزه های سیاسی بوده و خیرخواه نیستند.

دکتر روحانی با اشاره به جایگاه رفیع شهدا و ایثارگران در جامعه گفت: در میان شهدای بزرگوار کشور  شما چهره‌ای مثل سردار شهید سلیمانی را می‌بینید که همه زندگی‌اش جهاد بود و از لحظه ای که سوار مرکب شد برای میدان جنگ، هیچ وقت از این مرکب پیاده نشد و در تمام مدت در مقاطع مختلف در مسئولیت های مهم و بزرگ در راه امنیت و حفظ کشور تلاش و فداکاری کرد.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به قالب بندی های ایجاد شده در روزهای اخیر با موضوع "میدان " و " دیپلماسی"، خاطرنشان کرد: هم میدان متعلق به ملت ایران است و هم دیپلماسی به همه آحاد ملت تعلق دارد و آنچه تا امروز ما را از همه کوره راه ها دور نگه داشته و همه را در بزرگراه نظام قرار داده، یگانگی میدان و دیپلماسی بوده و خواهد بود.

دکتر روحانی همچینن با بیان اینکه جامعه در هر شرایطی نیازمند زنده بودن روح فداکاری، ترجیح منافع عمومی بر منافع فردی و برتری خیرخواهی عمومی بر خودخواهی است، بر ضرورت ترویج و تقویت فرهنگ فداکاری، ایثار و شهادت در جامعه بویژه در میان جوانان کشور تاکید کرد.
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز انقلابی بودن، قدم برداشتن در مسیر پرکردن هرگونه شکافی میان ارکان نظام، دولت – ملت و میان اقوام ایرانی است ، گفت: هرگونه تلاش در مسیر ایجاد شکاف خواسته یا ناخواسته هیچ نسبتی با ارزش های انقلاب ندارد.
دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت حفظ وحدت و انسجام کشور در شرایط حساس و خطیر کنونی، گفت: در شرایط امروز کشور که آمیخته با تهدید و فرصت است ، هیچ عذری برای تفرقه و ایجاد گسست در صف واحد ملت و دولت پذیرفته نیست و وظیفه ای به نام تخطئه کردن و برچسب زدن به دیگران در فرهنگ ایثارگری وجود ندارد.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انجام مذاکرات احیای برجام در وین، گفت: امروز درحال گفت و گو با قدرت های جهانی بر سر حق خودمان و منافع راهبردی کشور هستیم و همانطور که کسی حق ندارد روحیه رزمنده در خط مقدم جنگ را تضعیف کند، چنین حقی درباره رزمنده خط مقدم دیپلماسی را هم ندارد.
دکتر روحانی تاکید کرد: با مقاومت و ایستادگی ملت در برابر توطئه بدخواهان، تحریم های ظالمانه و جنگ اقتصادی دشمن، امروز همه دنیا و از جمله آمریکا به عنوان تحریم کننده ایران به این نتیجه رسیده اند که فشار حداکثری شکست خورده و هیچ راهی جز بازگشت به قانون ، عمل به تعهدات، لغو تحریم ها و اجرای کامل برجام وجود ندارد.
دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اقدامات مهم انجام شده درمورد خانواده معظم شهدا و ایثارگران در دولت تدبیر و امید، از اجرای قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، پرداخت قریب به 14 هزار میلیارد تومان از معوقات ایثارگران، حل مشکل مسکن و اشتغال ایثارگران و اولویت دادن به واکسیناسیون ایثارگران در ایام شیوع ویروس کرونا به عنوان اقداماتی که با هدف خدمت رسانی شایسته به ایثارگران در این دولت انجام شده است، نام برد.
رئیس جمهور پرداخت معوقات جامعه ایثارگران را از مهمترین اقداماتی که بنیاد شهید و امور ایثارگران در دولت یازدهم و دوازدهم انجام داده است، برشمرد و افزود: در ادامه پرداخت معوقات جامعه ایثارگری که از سال 1376 باقی مانده بود، مطالبات سال 95 خانواده معظم شهدا در 24 استان در ابتدای فعالیت دولت دوازدهم پرداخت شد و با پرداخت باقیمانده مطالبات، پس از سال ها به روز شده است.
دکتر روحانی اشتغال زایی را از دیگر اقدامات دولت تدبیر و امید درخصوص ایثارگران عنوان کرد و گفت: در این دولت سیاست اشتغال و کارآفرینی در ارتباط با ایثارگران، اساسا مبتنی بر توانمندسازی ، آماده سازی و هدایت شغلی جامعه هدف بوده است و دراین رابطه، آذرماه سال 1399 استخدام 12 هزار نفر از فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان 70 درصد و بالاتر در دستگاه های دولتی در دستور کار قرار گرفت.
رئیس جمهور در پایان تاکید کرد: اگر دشمنان ایران بویژه آمریکایی ها توان درک و فهم روحیه ایثار و شهادت نزد ملت ایران را داشتند،؛ هیچگاه ایران اسلامی را تهدید نمی کردند به همین خاطر باید با حفظ اصول و ارزش ها و موازین خودمان، افکار عمومی دنیا را تحت تاثیر قرار دهیم و این هدف نه با انزوای سیاسی که تنها از طریق گفت و گو و همکاری با دنیا به دست خواهد آمد.

پیش از سخنان رئیس جمهور آقای سعید اوحدی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سخنانی با تشکر از توجه ویژه رئیس جمهور به جامعه ایثارگران کشور، گفت: پرداخت بیش از 14هزار میلیارد تومان مطالبات معوق ایثارگران، دستور تخصیص زمین ساخت 70 هزار واحد مسکن برای خانواده‌ های ایثارگران، صدور دستور استخدام فرزندان شهدا و جانبازان بالای 70 درصد در دستگاه دولتی و تسهیل دسترسی خانواده ایثارگران و جانبازان به خدمات درمانی تنها بخش‌هایی از خدمات دولت تدبیر و امید به جانبازان و ایثارگران عزیز بوده است.

در این دیدار همچنین تعدادی از جانبازان و فرزندان شهدا ضمن تشکر از نگاه ویژه و اقدامات ارزشمند دولت تدبیر و امید برای جامعه ایثارگران کشور به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

قدردانی از دستور رئیس جمهور برای جذب فرزندان شهدا و جانبازان بالای 70 درصد در دستگاه دولتی، پرداخت مطالبات معوق ایثارگران، تمهید اقدامات برای تحویل زمین برای ساخت مسکن ایثارگران، درخواست تسریع در تخصیص وام ساخت مسکن، درخواست تامین تجهیزات مورد نیاز جانبازان به ویژه ویلچر و پروتزهای مورد نیاز جانبازان قطع عضو، درخواست تامین خودرو برای جانبازان، اجرای برخی قوانین معطل مانده مربوط به ایثارگران و توجه بیشتر به نیازهای مراقبتی جانبازان شیمیایی و اعصاب و روان از جمله موضوعات و مطالبات مطرح شده از سوی سخنرانان در این مراسم بود. 

گفتنی است این دیدار با حضور سید کمال لوح موسوی جانباز معزز 70 درصد شیمیایی، سید عباس پاک نژاد آزاده سرافراز و جانباز 70 درصد و برادر دو شهید، خانم گوهر هفتلنگی مادر معظم سه شهید (شهیدان هلیسائی)، خانم نسیم چنگایی جانباز معزز 70 درصد و خواهر دو شهید، خانم فریده اولاد قباد فرزند و همسر معظم شهید، خانم نرگس سعادت نیا فرزند شهید، خانم سلما بابایی فرزند معزز شهید عباس بابایی، خانم فاطمه افشاریان فرزند جانباز شهید جبهه مقاومت و شاعر آیینی، خانم اشرف السادات آزادبخش همسر گرامی شهید مدافع سلامت پروفسور زارع جوشقانی، خانم دکتر زهرا شمس فرزند گرانقدر شهید و قهرمان تیراندازی آسیا، سید نصرالله محبوبی آزاده سرافراز و جانباز 40 درصد، ولی پوراحمدی جانباز گرامی 50 درصد و قاری بین المللی، محمد شفیع رستمی پدر معظم شهید مدافع حرم فاطمیون و حسین اسرافیلی جانباز گرانقدر 70 درصد و رییس انجمن جانبازان نخاعی کشور برگزار شد و  ایثارگران به نقل خاطرات خود از دوران پرشکوه دفاع مقدس و دوران اسارت خود پرداختند.
برقراری ارتباط مستقیم ویدئوکنفرانسی با گلزار شهدای شهر کرمان و مزار سیدالشهدای محور مقاومت حاج قاسم سلیمانی بخش دیگری از این برنامه بود. سخنرانی برادر معزز شهیدان سردار حسنی سعدی در جوار مزار حاج قاسم سلیمانی که با حضور جمع قابل توجهی از مردم روزه‌دار کرمان همراه بود و نیز شعرخوانی خانم فاطمه افشاریان فرزند شهید در رثای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از دیگر برنامه انجام شده در این دیدار بود که فضای معنوی خاصی به این برنامه داد.

در پایان این دیدار یک جلد قرآن نفیس که خطاطی آن به دست یک شهید انجام شده بود به رسم یادبود از سوی جامعه بزرگ ایثارگری کشور به رئیس جمهور تقدیم شد.

شناسه خبر: 121186

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده