معاون اقتصادی رییس جمهور: صدور گواهی عدم پرداخت چک از اول تا ۲۰ اردیبهشت انجام نمی‌شود

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا برای بازه زمانی اول تا بیستم اردیبهشت ماه، گواهی عدم پرداخت چک از سوی بانک ها و موسسات اعتباری صادر نمی شود.

شناسه خبر: 121043 -

شنبه 11 ارديبهشت 1400 - 12:59

دکتر محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور روز شنبه  پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی کرونا با توجه به آثار و تبعات اقتصادی کرونا تصمیماتی برای واحدهای تولیدی گرفته شد تا این واحدها بتوانند قدری سرپا باشند.

وی ادامه داد: تعطیلی اصناف باعث شده برخی از واحدها امکان فروش محصولات خود را نداشته باشند اما بر اساس روال متعارف چک هایی را صادر کرده اند و عملاً امکان تکمیل موجودی حساب و پرداخت وجه چک را پیدا نمی‌کنند و این به طور زنجیر وار  مشکلاتی را برای اصناف و فعالان اقتصادی ایجاد می کند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تاکید کرد: تصمیم‌گیری در این مورد ابعاد مختلفی دارد اما در مجموع ستاد ملی کرونا به این نظر رسید که برای بازه زمانی اول تا بیستم اردیبهشت ماه یک تنفسی به مبادلات با چک دهد و بانک ها و موسسات اعتباری از صدور گواهی عدم پرداخت چک اجتناب کنند و محاکم و ضابطین قضایی هم از صدور اجراییه و اجرای آنها خودداری کنند یعنی فرصتی را ایجاد کردیم تا این شرایط غیر عادی به شرایط عادی برگردد.

دکتر نهاوندیان اظهار داشت: تصمیم اقتصادی دیگر در رابطه با بحث های مالیاتی بود به طوری که به سبب همین محدودیت ها ممکن است بعضی از واحدها نتوانسته باشند مالیات بر عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده سال ۹۹ خود را پرداخت کند و ممکن است اقساط معوق داشته باشند و سررسید اقساط فرارسیده باشد که مهلت پرداخت تا پایان خرداد ۱۴۰۰ امهال شد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: در مواردی به سبب اینکه  واحدها  اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در دوره دوم و سوم سال ۹۹ یعنی پاییز و زمستان، تسلیم نکرده باشند، جریمه می‌شوند لذا این جرائم با تصویب ستاد ملی کرونا بخشیده شد.

وی تاکید کرد: البته این موارد در رابطه با صنوفی است که  به شدت  از ویروس کرونا آسیب دیده اند که لیست این مشاغل در کارگروه اقتصادی مقابله با تبعات اقتصادی ستاد ملی کرونا تعیین و اعلام شده است و طبعاً واحدهایی که سرپا و فعال بودند و شرایط عادی و متعارف داشتند نیازی به این ندارد.

دکتر نهاوندیان خاطر نشان کرد: اصناف وقتی قصد صدور، تجدید و تمدید پروانه کسب و کار خود را دارند باید برای گرفتن استعلام مالیاتی به سازمان مالیاتی مراجعه کنند که قرار شد تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ اجرای این مقررات را متوقف کنیم تا هم مراجعه به سازمان مالیاتی کم شود و هم فشار از روی واحدها در این تشریفات اداری برداشته شود.

شناسه خبر: 121043

- نهاد ریاست‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده