دکتر روحانی در آئین افتتاح طرح های ملی صنعتی و معدنی:

 تسلیم شدن در برابر قانون عیب نیست، دولت آمریکا چاره ای جز تسلیم در برابر قانون و مقررات ندارد/  اینکه گفته می شود ایران بدنبال تحت فشار قرار دادن دولت آمریکاست، حرف نادرستی است/  احترام به مقررات و تعهدات بین المللی و اجرای آن جزو وظایف انسانی و سیاسی همه دولت ها است/ افتتاح طرح های ملی نشان از جهش تولید و زنده و فعال بودن کشور است/ اداره کشور بدون اتکاء به نفت از افتخارات دولت دوازدهم است

رئیس جمهور با بیان اینکه  امروز ملت آمریکا و دولت جدید این کشور فهمیده اند که درمورد ایران اشتباه کرده اند و امیدواریم زودتر این اشتباه خود را جبران کنند، گفت: تسلیم شدن در برابر قانون عیب نیست، خجالت نکشید، تسلیم شدن در برابر زور بد است.

شناسه خبر: 119704 -

پنجشنبه 30 بهمن 1399 - 11:11

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج شنبه در آئین افتتاح طرح های ملی صنعتی و معدنی در سه استان هرمزگان، کرمان و مازندران ، تاکید کرد: اینکه این روزها در تبلیغات گفته می شود ایران اقداماتی را برای تحت فشار قرار دادن آمریکا انجام داده ، این حرف نادرست است، آنچه ما می خواهیم عمل به قانون و تعهدات است.

دکتر روحانی با بیان اینکه  احترام به مقررات و تعهدات بین المللی و اجرای آن، جزو وظایف انسانی و سیاسی همه دولت ها است، تصریح کرد: امیدواریم آمریکایی ها به قانون برگردند و به تعهدات خود و مقررات قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشند.

رئیس جمهور با اشاره به افتتاح طرح های مهم ملی صنعتی و معدنی کشور در پنجاه و دومین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، گفت: هدف ما این بود که دولت دوازدهم تداوم دولت یازدهم باشد، اما فکر نمی‌کردیم دیوانه‌ای در آمریکا سر کار بیاید و جنگ بی‌نظیر در تاریخ را علیه ملت ایران آغاز کند .

دکتر روحانی افزود: آنها فکر می‌کردند با فشار بر ملت ایران، مردم زانو می‌زنند، اما افتتاح طرح های ملی در کشور از جمله افتتاح خط تولید 7.5 تن گندله فولاد در یک روز برغم همه تحریم ها، جنگ اقتصادی و کرونا، نشان دهنده جهش تولید و زنده و فعال بودن کشور است و رشد 70 و 80 درصدی در بخش هایی از زنجیره فولاد از معجزات قدرت ملت بزرگ ایران است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به افتتاح پایانه صادراتی در جنوب کشور و در منطقه مناسب و مرزی بین 3 استان فارس، هرمزگان و بوشهر، اظهار داشت: پایانه‌های صادراتی و اسکله‌ها کمک فراوانی به صادرات محصولات پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم کشور می‌کند و افتتاح چنین مراکز صادراتی در منطقه استراتژیک پارسیان و سایر مناطق کشور اهمیت بالایی دارد.

دکتر روحانی همچنین افتتاح یک پایانه صادرات محصولات کشاورزی در شمال کشور برای خرید و بسته‌بندی محصولات کشاورزان را بسیار مهم توصیف و تأکید کرد: چنین پایانه‌هایی می تواندد ذخیره خوبی برای داخل و مرکزی برای صادرات محصولات کشاورزی باشد.

رئیس جمهور ورود ایران به اتحادیه اورآسیا را از توفیقات مهم دولت تدبیر و امید برشمرد و تصریح کرد: به دنبال دائمی کردن حضور در این اتحادیه هستیم، چرا که چنین اتحادیه‌های بین‌المللی در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی و برون‌گرا شدن اقتصاد کشور اهمیت دارد و می‌توانیم با حضور فعال در این اتحادیه ها می توانیم صادرات کالاهای خود را باتعرفه مناسب انجام دهیم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه اداره کشور بدون نفت از افتخارات دولت دوازدهم است، ادامه داد: دشمن تمام تلاش خود را بکار بست تا صادرات نفت کشور متوقف شود.

دکتر روحانی افزایش صادرات غیرنفتی به 43 میلیارد دلار در سال 98 با وجود جنگ اقتصادی و شیوع کرونا را از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید توصیف و ابراز امیدواری کرد با افزایش صادرات غیرنفتی و تولیدات در کشور، شاهد توسعه و رفاه مردم باشیم.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت مردم عزیز و میهن‌دوست سرزمین‌مان ایران سلام عرض می‌کنم و اعلام می‌کنم که امروز  پنجاه و یکمین جلسه افتتاح ما در سال 99 است.

از آغاز سال که شرایط کرونا و شرایط بسیار سختی برای ما بود همراه با جنگ اقتصادی، نمی‌دانستیم آیا می‌توانیم در همه‌ هفته‌ها این افتتاح ‌ها را داشته باشیم یا نه. الحمدالله همه پنج‌شنبه‌ها توانستیم این افتتاح را داشته باشیم برخی از روزهای دیگر به مناسبت‌های دیگر این افتتاح‌ بزرگ را داشتیم.

شما می‌بینید که امروز با سرمایه‌گذاری بیش از 8 هزار و 500 میلیارد تومان طرح‌ها و پروژه‌ها افتتاح می‌شود و آمار و ارقامی که در همین سال جدید از آغاز سال تا امروز در تحولاتی که فقط در بخش صنایع معدنی مشاهده می‌کنیم فقط امروز 7.5 میلیون تن تولید گندله آهن را افتتاح کردیم 5 میلیون تن در سیرجان، 2.5 میلیون در هرمزگان و این نشان زنده و فعال بودن کشور و جهش تولید در کشور است.

بحمدالله امسال در کل شاهد حرکت در تولید و رونق تولید و حتی جهش تولید بودیم و اینکه در زنجیره فولاد در بخش‌های مختلف موفقیت داریم و داریم این زنجیره را کامل می‌کنیم، از معدن گرفته تا کنستانتره و تا بعد گندله و تا آهن اسفنجی و فولاد. کل این زنجیره بحمدالله زنجیره کاملی است و تقریباً تعادل دارد.

یعنی این محصولات می‌تواند در بخش‌های بعدی خودش را پوشش دهد.

همانطور که اعلام شد ما در طول  7.5  سال این دولت در بخشی از این زنجیره‌ها بیش از 70، و در بخشی بیش از 80 درصد توانستیم رشد و توسعه داشته باشیم آن هم در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی و کرونا. این یکی از معجزات قدرت ملت بزرگ ایران است.

ملت بزرگ ایران در همه شرایط از پا ننشسته است و شرایط سیاسی و اقتصادی را کاملاً احساس می‌کند. البته مردم در سختی، رنج و مشکلات هستند. ما در دولت دوازدهم چیزهایی دلمان می‌خواست وقتی کار را شروع کردیم و تداوم راه دولت یازدهم در ذهن ما بود. فکر نمی‌کردیم دیوانه‌ای در آمریکا سر کار می‌آید و این دیوانه جنگی بی‌نظیر را در تاریخ علیه ملت بزرگ ایران آغاز می‌کند که با نادانی‌اش فکر می‌کرد اگر این فشار را بر ملت ایران وارد کند، مردم زانو می‌زنند و در برابر او تسلیم می‌شوند.

ملت آمریکا فهمید که او اشتباه کرده دولت فعلی هم فهمیده که آن اشتباه کرده. امیدواریم این اشتباهات هر چه سریع‌تر جبران شود و دولت جدید آمریکا در برابر قانون، مقررات و قطعنامه 2231 تسلیم شود. تسلیم در برابر قانون عیب نیست خجالت نکشند، تسلیم در برابر زور بد است ولی در برابر قانون کار خوبی است آدم باید همیشه در برابر قانون تسلیم باشد.

اینکه در تبلیغات گفته می‌شود ایران اخیرا اقداماتی انجام داده تا آمریکا را تحت فشار قرار دهد این حرف نادرست چون ما نمی‌خواهیم به آمریکا بگوییم که در برابر فشار ما غیرقانونی عمل کنید،آنچه می‌خواهیم قانون است. مقررات و تعهدات و پیمان‌های بین‌المللی، اجرا و احترامش جزو وظایف انسانی و سیاسی همه دولت‌هاست.بنابراین امیدواریم به قانون برگردند و بتوانیم در شرایط بهتری در جهان مراودات و تعاملات خودمان را مخصوصاً در بخش تجاری انجام دهیم.

امروز در 4 طرحی که افتتاح کردیم، از یک طرف دیدیم که مردم در زمینه صنایع معدنی کاملاً فعال هستند 2 طرح افتتاحی امروز ما مربوط به بخش فولاد و گندله‌سازی بود و یک بخش ما مربوط می‌شد به پایانه‌های صادراتی و اسکله‌هایی که بتواند پتروشیمی و فولاد و آلومینیوم ما را به خوبی صادر کند.

بحمدالله امروز در جنوب و در یک منطقه بسیار خوب در مرز 3 استان. هرمزگان، بوشهر و فارس یک طرح بزرگ افتتاح شد و امیدواریم دنبال شود که می‌تواند یک مرکز صادراتی بسیار مهمی در منطقه بسیار استراتژیک پارسیان برای کشور ما باشد.

همچنین در شمال شاهد افتتاح یک پایانه بسیار خوب بودیم برای محصولات کشاورزی، مرکبات و سایر محصولات این پایانه‌ها بسیار مهم است. اولاً محصول کشاورز عزیز به سرعت خریداری و به آنجا منتقل می‌شود از بین نمی‌رود آنجا سردخانه و انبارهای لازم هست که در آنجا بسته‌بندی‌های خوب انجام می‌گیرد می‌تواند هم یک ذخیره خوب برای داخل باشد اگر لازم است و عمدتاً می‌تواند مرکزی برای صادرات محصولات باشد.

یکی از توفیقاتی که در دولت تدبیر و امید به دست آوردیم ورود در اتحادیه اورآسیا بود این اتحادیه در صادرات خیلی کمک کرده است. به طور موقت وارد این اتحادیه شدیم و داریم ادامه می‌دهیم و دائمی می‌کنیم. ورود در اینگونه اتحادیه‌ها بسیار مهم است.

همانطور که اقتصاد مقاومتی می‌گوید که درون‌زا باشد و برون‌گرا. برون‌گرا بودن یکی از راه‌هایش این است که وارد این اتحادیه‌ها شویم و در جمع کشورهایی که در منطقه و خارج از منطقه است حضور فعال داشته باشیم با تعرفه مناسب صادر کنیم با شرایط مناسب صادرات و واردات داشته باشیم و مناطق آزاد تجاری داشته باشیم که همه اینها به ما کمک می‌کند.

خود تولید یک بخش است، بخش نرم‌افزاری‌اش که چطور بازار را تهیه کنیم و چگونه بسته‌بندی کنیم و چگونه بفرستیم و بازاریابی کنیم اینها باید کنار هم قرار بگیرد تا در نقطه مطلوب در صادرات قرار بگیریم الحمدالله شاهد یک پایانه بسیار خوب در مازندران و جویبار بودیم که امیدواریم از اینگونه پایانه‌ها بعد از آن هم شاهدش باشیم.

در مجموع می‌خواهم خدمت مردم عزیز و بزرگوار ایران اعلام کنم که دشمن همه فشار خود را روی ما  آورد که فروش نفت ما را متوقف کند. البته این یکی از افتخارات دولت دوازدهم است که کشور را بدون نفت اداره کردیم و بودجه بدون نفت بستیم. حالا نفت 40 درصد الی 44 درصد نقش داشت. یک وقتی بود در بودجه اثرش 15 الی 20 درصد است.

در واقع بودجه بدون نفت و اداره کشور بدون نفت را تجربه کردیم جای نفت را صادرات غیرنفتی گرفت و بحمدالله صادرات غیرنفتی ما در آغاز دولت یازدهم حدود 31 میلیارد بوده است.آمار امسال یک ماه مانده تا آمار نهایی آن به دست بیاوریم.

پارسال یعنی در سال 98 صادرات ‌ما 43 میلیارد دلار بوده یعنی از 31 تا 43، اینجا می‌بینیم که یک حرکت بسیار خوب در صادرات غیرنفتی شده است. امسال هم کرونا و تحریم برای مشکل درست کرد که امیدواریم صادرات غیرنفتی ما در شرایط مطلوب باشد و مردم بتوانند در سایه تولید، فعالیت و صادرات غیرنفتی شاهد توسعه کشور و در کنارش رفاه مردم بسیار عزیز و خوب‌مان باشند.

ان‌شاء الله.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 119704

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

اخبار برگزیده