رئیس جمهور در پایان نشست سران قوا:

سلامت، معیشت و بی‌اثر کردن و لغو تحریم‌های ظالمانه مهمترین محورهای گفت و گوی سران سه قوه بود/ یکی از مسائل مهم برای دولت در این مقطع تامین واکسن مورد نیاز برای مردم است/مردم در زمینه واکسن کرونا اصلا نگرانی نداشته باشند/ تلاش ما نزدیکتر کردن نظرات دولت و مجلس در بحث بودجه است / تصمیم گرفتیم کمیسیون تلفیق و نمایندگان دولت جلسات بیشتری با هم داشته باشند/ امیدواریم هزینه‌های جاری به نفت وصل نشود و از منابع دیگر تامین شود/ تحریم عملی ظالمانه از سوی دشمنان مردم ایران است و باید برداشته شود

رئیس جمهور عصر سه‌شنبه در پایان نشست سران قوا که به میزبانی رئیس قوه قضائیه برگزار شد، با ابراز خوشحالی از نشست مجدد سران در یک فاصله زمانی کوتاه و گفت و گوهای خوبی که در این نشست انجام شد، گفت: مهم‌ترین مباحث مورد گفتگوی نشست سران قوا، سلامت، معیشت و بی‌اثر کردن و لغو تحریم‌های ظالمانه بود.

شناسه خبر: 119104 -

سه شنبه 23 دی 1399 - 18:05

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی اظهارداشت: در زمینه سلامت بحمدالله مردم کار بسیار بزرگی در این مدت انجام دادند. اجرای مطلوب و دقیق پروتکل‌های بهداشتی باعث شده آمار فوتی‌ها دومرتبه به سطح دورقمی برگردد و برای ما بسیار مهم است که این ‌آمار و روند کاهشی آن را پایدار نگه داریم.
دکتر روحانی با بیان اینکه مساله سلامت مردم و مقابله با کرونا جزو موارد اصلی و مورد توجه ویژه دولت است، اظهار داشت: در فضای مجازی صحبت‌ها و بحث‌هایی مطرح می‌شود، دغدغه‌هایی برای مردم درست می‌شود، اما بدون تردید یکی از مسائل مهم برای دولت در این مقطع تامین واکسن مورد نیاز برای مردم است.
رئیس جمهور ادامه داد: چه واکسن ساخت داخل، چه خرید واکسن از شرکت‌های مطمئنی که مورد اعتماد صددرصد باشند، دولت در این زمینه قطعا اقدامات لازم را انجام خواهد دهد. دولت درخواست تهیه واکسن از کوواکس را مطرح و پول آن را هم پرداخت کرده است و میلیون‌ها دوز واکسن از این طریق خریداری شده و در اختیار قرار می‌گیرد و واکسیناسیون انجام خواهد شد.
وی افزود: همچنین از منابع دیگر هم دنبال تهیه واکسن هستیم. بنابراین می‌خواهم خدمت مردم عزیز بگویم در این زمینه اصلا نگرانی نداشته باشند.
دکتر روحانی تصریح کرد: مورد دوم مساله معیشت مردم است. به هرحال سه سال است که درگیر یک جنگ بزرگ اقتصادی بودیم و الحمدالله مردم با ایستادگی و مقاومت خودشان توانستند از پیچ و خم‌های بسیار پیچیده و سخت در این زمینه عبور کنند. لایحه بودجه تهیه شده توسط دولت و بررسی که مجلس شورای اسلامی در زمینه بودجه سال آینده انجام می‌دهد یکی از مسائل مهم در زمینه معیشت سال آینده مردم است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز هم با رئیس محترم مجلس و هم با رئیس محترم قوه قضاییه درباره آنچه که در لایحه دولت آمده بود و آنچه در کمیسیون تلفیق انجام می‌گیرد، بحث‌هایی داشتیم. تلاش ما این است که نظرات دولت و مجلس به هم نزدیک‌تر شود تا بتوانیم اهدافی که در این لایحه مورد نظر بوده با هم‌فکری بین دولت و مجلس و کمیسیون تلفیق محقق کنیم.
دکتر روحانی اضافه کرد: امروز تصمیم گرفتیم کمیسیون تلفیق و نمایندگان دولت جلسات بیشتری با هم داشته باشند تا انشاءالله بودجه به گونه‌ای تصویب شود که به نفع همه مردم، به نفع اقتصاد کشور و به نفع رشد و توسعه کشور باشد.
رئیس جمهور تصریح کرد: همه تلاش داریم که وابستگی بودجه جاری از درآمدهای نفتی را برای همیشه قطع کنیم و این کار در این دو سه سال اخیر به خوبی انجام گرفته است. انشاءالله امسال هم در بودجه همین‌طور خواهد بود. امیدواریم هزینه‌های جاری به نفت وصل نشود و از منابع دیگر تامین شود.
وی در توضیح سومین محور مباحث نشست سران قوا با اشاره به اینکه دولت در این سه سال با کمک مردم و هدایت مقام معظم رهبری توانست تحریم را کم اثر کند، گفت: البته آثار تحریم را نمی‌شود صفر کرد ولی اجازه ندادیم که دشمنان به اهداف شوم خود برسند. آنچه مورد نیاز ضروری مردم بوده، با همه سختی‌ها وارد کردیم. آن مقداری که لازم بوده، کالا صادر کنیم به هر قیمتی بود، انجام دادیم. البته مقداری با مشکلات توام بوده اما بحمدالله امسال هم تا این مقطعی که هستیم رقم صادرات و واردات قابل قبول است.
دکتر روحانی اضافه کرد: امروز همه نیازهای ضروری کشور یا خریداری شده و یا سفارشات لازم ثبت شده است. امروز در جلسه ستاد اقتصادی دولت که بحث می‌کردیم همه سفارشات مربوط به کالاهایی می‌شود که قرار است در سال 1400 وارد شود. بنابراین همه نیازهای مردم در سال 99 هم خریداری شده و هم تامین شده و انشاءالله برای سال آینده هم انجام می‌گیرد.
رئیس جمهور اظهار داشت: منطق ما در زمینه خودِ تحریم هم کاملا روشن است. تحریم یک عمل ظالمانه از سوی دشمنان ایران و مردم ایران است و این تحریم باید برداشته شود. تعهد در برابر تعهد؛ همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، هر گام عملی در برابر گام عملی.
دکتر روحانی تصریح کرد: خیلی دلمان می‌خواهد که در پایان دولت دوازدهم، وقتی در مرداد دولت را تحویل دولت سیزدهم دادیم، آن زمان هم از کرونا عبور و این معضل را مهار و کنترل کرده باشیم و هم انشاءالله از تحریم عبور کرده باشیم که دولت سیزدهم بتواند با جاده‌‌ای هموارتر انشاءالله کشور و همه اهداف ملی ملت بزرگ ایران را اداره کند.

شناسه خبر: 119104

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- جلسات

- سخنراني ها

- مصاحبه ها

- اخبار برگزیده

اخبار مرتبط

فیلم مرتبط

اخبار برگزیده