دکتر روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی:

پیشرفت های بزرگ و شگرف کشورمان در حوزه فناوری نانو غرورآفرین است/ امیدوارم با رهنمودهای مقام معظم رهبری از تحریم ها عبور و در زمینه اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان وارد عرصه رقابت جهانی شویم/مشارکت دادن بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه فناوری نانو ضروری است/ تاکید بر ضرورت تقویت روحیه انقلابی، ملی و اسلامی نسل جوان کشور

رئیس جمهور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به پیشرفت های بزرگ و شگرف کشورمان در حوزه فناوری نانو آن را حرکتی غرورآفرین خواند.

شناسه خبر: 118877 -

سه شنبه 9 دی 1399 - 18:19

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه شنبه در این جلسه و پس از گزارش درباره روند توسعه فناوری نانو در کشور، به توانایی های بزرگ و تاثیرگذار کشورمان در عرصه فناوری نانو و کاربردهای آن در بخش صنعت، سلامت و دانش های گوناگون نظیر هوا - فضا و دفاعی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز نه تنها در عرصه تولید علم و مقاله در زمینه فناوری نانو بلکه در اجرا و تبدیل آن به صنعت و محصولات مهم، پیشرفت های افتخارآمیز به دست آورده است.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه اعمال تحریم های دشمنان بیشتر در امر واردات مورد توجه بوده است، اظهارداشت: تحریم ها نه فقط در واردات بلکه در حوزه صادرات به ویژه فناوری های نو که حاصل تلاش و دانش نسل جوان و دانشمند ایرانی بوده، آزار دهنده است.

دکتر روحانی اظهار امیداری کرد که با رهنمودهای مقام معظم رهبری بتوانیم از تحریم ها عبور کنیم و در زمینه اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان وارد عرصه رقابت جهانی شویم.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت مشارکت دادن بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه فناوری نانو تاکید کرد و افزود: کار جوانان و دانشمندان ما در عرصه فناوری نانو بسیار ارزشمند است و باید توسعه یابد.

دکتر روحانی بر اهمیت نقش فناوری نانو در بخش سلامت به ویژه در دوره شیوع کرونا و در زمینه تامین نیازهای بهداشتی از جمله ماسک و ونتیلاتور تاکید و از تلاش های متخصصان کشور در این زمینه قدردانی کرد و گفت: روحیه انقلابی، ملی و اسلامی نسل جوان کشور در توسعه فناوری های نو از جمله نانو و بیوتکنولوژی و هسته ای نقش مهمی داشته که باید هر چه بیشتر این نقش تقویت و پررنگ تر شود.

در این جلسه همچنین تجارب جهانی آموزش کودکان در سنین 3 تا 6 سال مورد بررسی قرار گرفت و اعضا اشتراک نظر داشتند که باید بر آموزش در این دوره و اختصاص سرانه مناسب‌تر تمرکز جدی‌تری وجود داشته باشد. بر این مبنا مصوب شد که بررسی اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در جلسه بعدی شورا در دستور کار قرار گیرد.

در این جلسه همچنین پس از ارائه گزارش رئیس ستاد ملی نانو که بیانگر پیشرفت‌‌های بزرگ و همه جانبه در حوزه نانوفناوری در کشور بود، مقرر شد ضوابط و مقررات سند ملی نانو در اولین فرصت در ستاد نقشه جامع علمی کشور مورد بررسی و تایید قرار گیرد.

بر اساس گزارش رئیس ستاد ملی نانو، جمهوری اسلامی ایران که در سال 2001 فقط 22 مقاله جهانی در عرصه نانو به چاپ رسانده بود، در سال 2019 با چاپ بیش از 12 هزار مقاله جهانی در این زمینه، از رتبه 57 به رتبه چهارم جهانی ارتقا یافته و جزو 7 کشور اول جهان که استانداردهای نانو در سطح جهانی را تعیین می‌کنند، قرار گرفته است. همچنین دانشمندان کشورمان تعداد اختراعات ثبت شده ایران در عرصه نانو را که در سال 2001 فقط 2 اختراع بود، در سال 2019 به 260 اختراع افزایش داده‌اند که 24 درصد اختراعات ثبت شده جهانی را شامل می‌شود.

جت‌الاسلام سید سعیدرضا عاملی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در پایان جلسه همچنین در گفتگویی تحریم مراکز علمی و آموزشی جمهوری اسلامی از جمله جامعه‌المصطفی را محکوم کرده و از جوامع و مراکز علمی جهان خواست تا چنین اقداماتی را محکوم کنند.

شناسه خبر: 118877

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده