تشکیل جلسه هیات دولت به ریاست دکتر روحانی / گزارش وزیر خارجه از مخالفت شورای امنیت سازمان ملل با مکانیزم ماشه/ موافقت دولت با افزایش سرمایه شرکت ارتباطات زیرساخت

در جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی،‌ رئیس جمهوری، وزیران امور خارجه و بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی گزارش های جداگانه ای ارائه کردند.

شناسه خبر: 117413 -

چهارشنبه 2 مهر 1399 - 13:49

در این جلسه، وزیر امور خارجه درباره مخالفت اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با توسل آمریکا به مکانیزم ماشه گزارشی ارایه داد.

وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی نیز در گزارشی از عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و بالا رفتن میزان آمار ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن اظهار نگرانی کرد.

در این جلسه همچنین، درباره رسوب کالا در گمرک بحث و بررسی صورت گرفت و رئیس جمهور دستورات لازم را برای تسریع در ترخیص کالاها صادر کرد.

در ادامه جلسه نیز تعدادی از پیشنهادات دستگاه های اجرایی به شرح زیر مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت.

 

تهاتر مطالبات و بدهی های تعدادی از شرکت های دولتی بخش برق وزارت نیرو با دولت

با تصویب هیات دولت، مطالبات شرکت‌ های دولتی ذی ربط بخش برق وزارت نیرو از دولت بابت مابه التفاوت قیمت تکلیفی و قیمت تمام شده فروش هر کیلو وات ساعت برق مورد تایید سازمان حسابرسی به عنوان بازرس قانونی در رسیدگی به صورت های مالی همان سال، با بدهی شرکت های مذکور‌ به دولت (خزانه داری کل کشور) بابت طرح های تملک دارایی های سرمایه ای به بهره برداری رسیده بخش برق وزارت نیرو به ‌صورت جمعی- خرجی به مبلغ ۶۴۹ر۱۹ میلیارد و ۴۱۸ میلیون و ۵۲۹ هزار و ۱۳۳ ریال تسویه و سرمایه شرکت‌های مذکور معادل بدهی تسویه شده ناشی از اجرای این حکم افزایش می یابد.

 

موافقت دولت با افزایش سرمایه شرکت ارتباطات زیرساخت

هیأت وزیران با پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر افزایش سرمایه شرکت ارتباطات زیرساخت به میزان ۶۶۲ر۹ میلیارد و ۳۷۴ میلیون و ۳۱۶ هزار و ۹۶۱ ریال از محل انتقال دارایی های ایجاد شده از محل طرح تملک دارایی های سرمایه ای موافقت کرد.

 

تصویب تعدادی از مصوبات شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی

هیات دولت در ادامه جلسه، تعداد ۹ مصوبه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی را به تصویب رساند که تعیین نصاب معاملات سازمان های مناطق آزاد تجاری – صنعتی برای سال ۱۳۹۹، از جمله مصوبات مذکور بود.

به موجب این مصوبه، نصاب معاملات کوچک تا سقف مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال، معاملات متوسط شامل معاملاتی که مبلغ معامله بیش از سقف مبلغ معاملات کوچک بوده و از ۱۰ برابر سقف یاد شده تجاوز نکند و معاملات عمده شامل معاملاتی که مبلغ برآورد اولیه آنها بیش از ۱۰ برابر سقف معاملات کوچک باشد.

همچنین مصوبات مربوط به اصلاح محدوده منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد همدان، طرح جامع این منطقه و مناطق ویژه اقتصادی زرندیه، ارگ جدید بم و مهران، انتخاب حسابرس مستقل و بازرس قانونی سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار برای سال مالی ۱۳۹۸، صورت مالی وضعیت طرح های تملک دارایی های سرمایه ای سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم برای سال مالی ۱۳۹۷ و اصلاح شیوه نامه محاسبه و دریافت عوارض خدمات شهری در مناطق آزاد تجاری – صنعتی، به تصویب هیأت وزیران رسید.

 

صدور مجوز استقرار پتروشیمی الوند در داخل شعاع ۳۰ کیلومتری شهر اراک

هیأت وزیران به پیشنهاد استانداری مرکزی، با صدور مجوز احداث پتروشیمی الوند در محدوده شعاع (۳۰) کیلومتری شهر اراک با رعایت الزامات محیط زیستی و سایر قوانین و مقررات مربوط و مستثنی شدن آن از محدودیت استقرار صنایع در شعاع ۳۰ کیلومتری شهرک اراک موافقت کرد.

 

اصلاح تاریخ تصویب اصلاح اساسنامه جامعه مشاوران مالیاتی ایران

دولت با توجه به گذشت بیش از ۷ ماه از تاریخ تصویب «اساسنامه جامعه مشاوران مالیاتی ایران» و عدم ارسال آن به شورای نگهبان، با اصلاح تاریخ تصویب اصلاح اساسنامه فوق موافقت کرد.

 

اصلاح آیین نامه اجرایی مربوط به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پررورش

هیأت وزیران آیین نامه اجرایی بند (۳) قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پررورش را به تصویب رساند.

به موجب اصلاحیه مذکور، مربیان پیش دبستانی، آموزشیار نهضت سوادآموزی و آموزش دهنده مستمر نهضت سوادآموزی مندرج در این آیین نامه، حق الزحمه خود را از محل اعتبارات دولتی یا سرانه مدارس و مشارکت های مردمی دریافت می نمایند.

همچنین براساس اصلاح آیین نامه یاد شده، به افرادی که طی سال های تحصیلی ۱۳۸۸-۱۳۸۷ و یا ۱۳۸۹-۱۳۸۸ با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی از طریق شرکت های خرید خدمات آموزشی با اداره کل آموزش و پرورش قرارداد مستقیم داشته و حقوق خود را از اعتبارات دولتی (شرکت های طرف قرارداد با آموزش و پرورش) دریافت نموده اند، «خرید خدمات آموزشی» اطلاق می شود.

مصادیق مربوط به سرانه مدارس و مشارکت های مردمی (سازکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت های طرف قرار داد با آموزش و پرورش) در شیوه نامه موضوع ماده (۲) آئین نامه، ظرف یک ماه  توسط وزارت تعیین و ابلاغ خواهد شد.

لازم به ذکر است، استمرار به کارگیری مشمولان مواد (۴) و (۵) این آیین نامه که نمره قبولی در آزمون داخلی کسب نکنند، در صورت نیاز آموزش و پرورش صرفا در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰، مانعی ندارد.

شناسه خبر: 117413

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده