در آئینی با حضور دکتر روحانی انجام شد؛

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی سه پروژه عظیم ملی وزارت نفت

رئیس جمهور در ادامه برنامه افتتاح هفتگی طرح های مهم و ملی در حوزه های مختلف، روز پنجشنبه در مراسمی دستور آغاز بهره برداری رسمی از دو طرح و آغاز عملیات اجرایی طرح عظیم ملی احداث خط لوله انتقال نفت گوره-جاسک را صادر کرد.

شناسه خبر: 116040 -

پنجشنبه 5 تير 1399 - 11:42

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این مراسم دستور افتتاح مجتمع پتروشیمی میاندوآب با ظرفیت تولید 140 هزار تن پلی اتیلن سنگین در سال با هزینه 140 میلیون دلار و بهره برداری رسمی از پروژه تولید 190 هزار لیتر محصول نرمال هگزان در روز در پالایشگاه شازند اراک از محل استفاده از ظرفیت های خالی بخش تفکیک در دو واحد ایزومریزاسیون و اکتانایزر و تغییرات در خط را صادر کرد.

طرح تولید نرمال هگزان در پالایشگاه شازند اراک منافعی در حدود 45 میلیون دلار در سال خواهد داشت و همچنین افزایش تولید حداقل 500 هزار لیتر بنزین در روز و کاهش الفین جهت افزایش کیفیت بنزین تولیدی و صرفه جویی 11 میلیون دلاری در هزینه سرمایه گذاری اولیه در احداث واحد مشابه را داراست.
رئیس جمهور همچنین دستور آغاز رسمی عملیات احداث خط لوله انتقال نفت گوره-جاسک و پایانه صادراتی سواحل مکران به منظور انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام به پایانه جاسک و احداث مخازن ذخیره سازی برای 10 میلیون بشکه نفت خام را که باعث توسعه سواحل مکران و صادرات نفت خام از طریق لوله گذاری و ایجاد پایانه دوم صادرات در جاسک می شود، صادر کرد.
این خط لوله از منطقه گوره در استان بوشهر در ارتفاع 5 متر از سطح دریا شروع شده و پس از گذر از ارتفاعات جنوبی استان فارس از شمال استان هرمزگان و بندرعباس پس از عبور از شهرستان های میناب و سیریک در نهایت به محدوده کوه مبارک در شرق تنگه هرمز در ارتفاع 4 متر از دریا منتهی می شود.
به گفته وزیر نفت برای اجرای این طرح اولین بار شرکت‌های تولیدی داخلی ورق‌های فولادی خاص، پمپ‌های عظیم و پیشرفته مورد نیاز پنج تلمبه‌خانه این خط که پیش از این در داخل کشور توان ساخت آنها وجود نداشت و مخازن ذخیره سازی و تجهیزات بندرگاهی آن را طرحی و ساخته‌اند.
برای اجرای این طرح 2 میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شده است و با آغاز اجرای این طرح و بهره برداری از پتروشیمی میاندوآب جمعا برای چهار هزار و 460 نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

شناسه خبر: 116040

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- جلسات

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده