رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

عبور از سه مرحله در روند مبارزه با کرونا؛ در مرحله چهارم نظارت ها و بخش تشخیص و شناسایی بیماران تشدید می شود/ تاکید بر ضرورت رعایت همه پروتکل های بهداشتی؛ عده ای در موضوع کرونا دنبال هراس افکنی هستند، این را هم نباید بپذیریم /  اماکن و صحن حرم ها  از بعد از عید فطر گشایش می یابد/ بازگشت همه کارمندان به ادارات از دهم خرداد؛ ساعت کار  7 و 30 دقیقه تا 14 و 30 / چارچوب "شهید خدمت" مشخص و ابلاغ می شود/ امیدواریم به تدریج و با سرعت همه کشور را به مرحله چهارم مهار کرونا برسانیم / در سوم خرداد 61  به یک توطئه عظیم استکبار جهانی علیه ملت ایران پایان داده شد

رئیس جمهور اعلام کرد که در روند مبارزه و مهار کرونا در کشور، از سه مرحله تقریبا عبور کرده ایم و کم کم وارد مرحله چهارم می شویم که در این مرحله نظارت ها و بخش تشخیص بیماری با هدف تسریع در روند شناسایی مبتلایان و جداسازی آنان، تشدید می شود.

شناسه خبر: 115455 -

شنبه 3 خرداد 1399 - 10:44

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در تشریح این مراحل سه گانه گفت که اعلام دقیق بیماری و بسیج همه کشور برای مقابله با این بیماری، عبور از حالت خطرناک و کنترل شیوع آن با طرح فاصله گذاری اجتماعی و فاصله گذاری هوشمند اجتماعی و بازگشایی های تدریجی و پلکانی کسب و کارها، سه مرحله ای بود که تقریبا به جز در برخی مناطق، از آن مراحل عبور کرده ایم.

رئیس جمهور در این جلسه با تاکید بر اینکه ویروس کرونا ویروسی نوپدید و عالمگیر است و دستور العمل ها و پروتکل های بهداشتی باید همچنان تا رسیدن به نقطه ای اطمینان بخش، رعایت شوند، اظهارداشت: امیدواریم به تدریج و با سرعت همه کشور را به مرحله چهارم مهار کرونا برسانیم.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه "عده ای دنبال هراس افکنی هستند و این را نباید بپذیریم"،  تاکید کرد: مراقبت ها و احتیاط های بهداشتی کاملا باید رعایت شوند اما برخی می خواهند فضای روانی جامعه را ناامن کرده و یا اینگونه القاء کنند که وضعیت غیرقابل بازگشت است، درصورتی که چنین نیست.

 رئیس جمهور همچنین با تشریح مصوبات این جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ، گفت: اماکن و صحن حرم ها  با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی از بعد از عید فطر گشایش می یابد و درباره بازگشایی کل مساجد و پایان محدودیت برای فعالیت پاساژها ، ظرف هفته جاری بررسی ها تکمیل و در جلسه شنبه آتی درباره آنها تصمیم گیری می شود.

دکتر روحانی اظهارداشت: از هفته آتی یعنی از دهم خرداد همه کارمندان اداری البته با مراعات تمامی دستورالعمل ها  از ساعت 7 و 30 دقیقه تا 14 و 30 در محل کار خود حضور خواهند یافت .

رئیس جمهور همچنین اظهارداشت: چارچوب "شهید خدمت" مشخص و ابلاغ خواهد شد.

 دکتر روحانی بازگشایی موزه ها و اماکن تاریخی از فردا با رعایت پروتکل های بهداشتی را از دیگر مصوبات این جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا عنوان کرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به جزئیات تازه ترین گزارش وزارت بهداشت از روند مبارزه با کرونا گفت: در چارچوب این گزارش، میزان مرگ و میر نسبت به ابتلا، نزولی است، دوران بستری هم به تدریج نزولی شده و فعالیت وزارت بهداشت برای کشف موارد ابتلا بیشتر شده، اما نکته هشدار دهنده این است که مرگ و میرها شامل افرادی شده که بیماری های زمینه ای مانند قلبی و عروقی و دیابت داشته اند.

دکتر روحانی افزود: 88 درصد افرادی که در این کشور به خاطر کرونا فوت کرده اند آنهایی بوده اند که یک یا چند بیماری زمینه ای داشته اند.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود نیز با گرامیداشت سوم خرداد 61؛ سالروز فتح خرمشهر گفت: سوم خرداد روزی مهم در تاریخ ملی و دفاع مقدس است و در این روز به یک توطئه عظیم استکبار جهانی علیه ملت ایران پایان داده شد.

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

روز پایانی ماه مبارک رمضان است که ماه عبادت و خدمت به مردم و البته امسال ماه نشان دادن انضباط و همکاری مردم با مسئولین بهداشت و درمان در سراسر کشور بود و دعای ما در این ساعات و در این روز این است که «إِنْ کُنْتَ رَضِیتَ عَنِّی فِی هذا الشَّهْرِ فَازْدَدْ عَنِّی رِضا، وَ إِنْ لَمْ‏ تَکُنْ‏ رَضِیتَ‏ عَنِّی‏ فَمِنَ الآنِ فَارْضَ عَنِّی یا رب العالمین»

«خدایا اگر در این ماه رمضان اعمال کوچک ما موجب قبول درگاه و رضایت تو بود از تو می‌خواهیم که آن خشنودی و رضایت تو نسبت به ما افزون گردد و اگر هم اعمال ما کافی و مورد رضایت تو نبود هم‌اکنون از ما راضی و خشنود باش و ما را در جمله مرحومین مقرر بدار».

امیدواریم خداوند این دعای مردم را مورد قبول درگاه خودش قرار دهد و پایان بسیار خوبی برای عبادت، صیام و قیام مردم رقم بزند و فردا ان‌شاء الله روز عید واقعی برای همه مسلمانان، روزه‌داران و برای همه مخلصین باشد.

امروز سوم خرداد است و روز بسیار مهمی در تاریخ ملی کشور و دفاع مقدس ما است. شاید شادمانی سوم خرداد از یاد رفتنی نباشد و همیشه به یاد مردم باقی بماند؛ سوم خرداد سال 61 که رزمندگان عزیز ما از سپاه، ارتش و بسیج و سایر نیروها و عشایر همه در کنار هم آن غرور بزرگ و آن پیروزی عظیم را برای تاریخ رقم زدند و مردم یادشان است که ساعت 2 بعد از ظهر روز سوم خرداد وقتی صدا و سیما پیروزی را اعلام کرد و فتح خرمشهر یا آن روزها که خونین‌شهر نام گرفته بود، چه شور و شادی در سراسر کشور ایجاد شد و مردم در تمام خیابان‌ها شیرینی پخش کرده و اظهار شادمانی نموده و به درگاه خداوند بزرگ شکر می‌کردند.

در واقع در سوم خرداد یک توطئه عظیم استکبار جهانی و بین‌المللی و منطقه‌ای علیه ملت ایران پایان داده شد و ملت ما در سوم خرداد سال 61 نشان داد که اگر تمام کشورهای مخالف مان در منطقه و جهان پشت به پشت هم بدهند و مدرن‌ترین سلاح‌ها را در اختیار دشمنان قرار دهند، اراده ملت ما بر همه آنها غالب و پیروز خواهد بود و این روز تاریخی برای ما ماند.

البته در دفاع مقدس روزهای زیبا و شادمانی‌های دیگری هم داشتیم، ولی به گمان من هیچ غمی در دوران دفاع مقدس به اندازه غم سقوط خرمشهر در اوایل آبان سال 59 نبود؛ و هیچ شادمانی هم در دفاع مقدس بالاتر از سوم خرداد 61 و بازپس‌گیری و آزادسازی خرمشهر نبود؛ به همه رزمندگان، شهدا، دلاوران و آنهایی که شهید و جانباز و آزاده شدند درود می‌فرستیم و برای همه رزمندگانی که آن روز در آن دفاع بزرگ شرکت داشتند و امروز هم به خدمات‌شان ادامه می‌دهند، توفیق بیشتر آرزو می‌کنیم.

در زمینه بیماری ویروس کرونا می‌توانیم بگوییم تقریباً در بعضی از جاها هنوز در مرحله سوم هستیم ولی قاعدتاً داریم وارد مرحله چهارم می‌شویم؛ مرحله اول، مرحله اعلام دقیق این بیماری در کشور و بسیج همه امکانات کشور برای مقابله بود؛ یعنی آن روزی که در برابر این ویروسی که می‌خواست یک خطر بزرگی را برای ملت و سراسر کشور بوجود بیاورد، کادر درمانی با همه توانش به صحنه آمد، نیروهای مسلح و مردم همه به صحنه آمدند و سد مستحکمی را ایجاد کردند و الحمدالله یک مدیریت خوبی در آن مرحله صورت گرفت.

مرحله دوم، مرحله‌ای بود که از آن حالت خطرناک عبور کرده بودیم، اما برای اینکه شیوع این بیماری را بتوانیم کنترل کنیم، محدودیت‌هایی را تحت عنوان فاصله‌گذاری اجتماعی مقرر کردیم و در این مرحله دوم مردم به خوبی از پیشنهاد مسئولین و متخصصین استقبال کردند و بحمدالله روند خوبی در کشور در این دوره طی شد.

البته در یک مدتی با محدودیت شدید مغازه‌ها و بازارها بسته و ترددها متوقف شد و یک مقدار برای مردم سخت بود، اما مردم هوشیار ما تحمل کردند تا از این مرحله عبور کردیم؛ تقریباً در دهه سوم فروردین یعنی از 23 فروردین از این مرحله دوم عبور کردیم و به مرحله سوم رسیدیم.

مرحله سوم، فاصله‌گذاری هوشمند بود که در این دوره پروتکل‌های بهداشتی می‌بایست دقیقاً مورد مراعات قرار بگیرد، اما بازگشایی‌ها هم به تدریج آغاز و شروع شود؛ پلکانی این کار را انجام دادیم؛ از استان‌ها شروع شد و بعد به تهران رسید؛ از مغازه‌های معمولی شروع شد و بعد به بازار و پاساژ رسید؛ کار خوبی در کشور با هوشیاری و همکاری همه انجام شد و اطلاع‌رسانی بسیار خوبی که صدا و سیما و سایر رسانه‌ها در همه مراحل انجام دادند و این مرحله سوم را هم به تدریج داریم به پایان می‌رسانیم؛ البته هنوز جاهایی باقی مانده که در همین مرحله سوم کار کنیم.

مرحله چهارم، مرحله مهار این ویروس است؛ مهار این ویروس الان شروع شده است؛ نه اینکه همه کشور به مرحله مهار کامل رسیده باشد. الان 10 استان شرایط خوبی دارند و می‌توانیم بگوییم در مرحله مهار هستند و امیدواریم به تدریج بقیه استان‌ها هم اضافه شود.

در مرحله مهار بخش تشخیص را ادامه می‌دهیم یعنی به ترتیب با کیت‌های تشخیصی یا با سایر ابزارهایی که بخش درمان در اختیار دارد، همه توان‌مان را بکار می‌گیریم که مبتلایان را از بقیه جدا کنیم؛ یعنی این جداسازی در این مرحله به شدت ادامه دارد. یک نموداری در اول جلسه نشان داده شد، آن نمودار، نمودار خوبی بود.

در آن نمودار یک خط زرد و یک خط آبی بود؛ خط زرد ابتلاها را نشان می‌داد که در بعضی جاها خیلی رشد کرده بود و خط آبی، فوتی‌ها و مرگ و میر را نشان می‌داد که آن مرتب در حال کاهش بود؛ بنابراین برای ما مهم است که مبتلاها را به وسیله کیت‌های آزمایشگاهی و سایر عوامل دقیق‌تر شناسایی کنیم و آنها را جدا کنیم؛ یعنی آنهایی که مبتلا هستند به قرنطینه خانگی خودشان یا در یک شرایطی به بیمارستان هدایت بشوند و ما بتوانیم در جامعه سلامت را توسعه دهیم و بیماری را به طور مرتب مهار کنیم.

در این مرحله اجرای دستورالعمل‌ها به همان اندازه مهم است که در آن سه مرحله قبل اهمیت داشت؛ اگر دستورالعمل‌ها به دلیل اینکه امنیت جمعی ما هنوز کم است، بخواهد ضعیف شود که آقای وزیر محترم بهداشت و درمان در آغاز جلسه بیان کردند؛ اگر امنیت اجتماعی و جمعی در این مسأله یعنی پادتن‌ها زیاد نباشد، آنتی‌بادی‌ها به اندازه کافی نباشد، تعداد افرادی که مبتلا شدند و عبور کردند و امروز دیگر از طریق آنها سرایتی انجام آنآنت

نمی‌گیرد و خود آنها یک مصونیتی دارند به آن نقطه‌ای که اطمینان بخش باشد، نرسیده باشد؛ عدد و رقمی که اعلام شد، عدد و رقم پایینی بود و این عدد و رقم باید عدد و رقم بالایی باشد، بنابراین در این مرحله هم، خیلی نیاز داریم به اینکه دقت کنیم آموزش‌ها و دقت‌ها را باید بالا ببریم.

در این جلسه جزو مصوبات ما این است که نظارت‌ها را تشدید کنیم و اعلام شد که یک گروهی کاملاً آموزش دیده ؛ 185 هزار نفرآماده هستند و یک عدد بسیار بزرگتر دیگری هم برای این نظارت آماده می‌شوند؛ ما باید نظارت کنیم؛ به هر حال تمام بازگشایی‌ها و تمام فعالیت‌های اقتصادی باید در چارچوب این مراعات‌ها باشد.

کادر درمان هم باید با همان آمادگی روز اول باشد؛ چون در یک جایی شاهد یک اوج و پیکی می‌شویم و ناچار هستیم در آنجا مراقبت کنیم و به شرایط عادی برگردانیم.

امیدوارم که بتوانیم به تدریج و به سرعت همه کشور را به این مرحله چهارم مهار برسانیم ان شاءالله.

امیدواریم هر چه زودتر و در هفته‌های آینده شاهد چنین روزی باشیم؛ اما حتی اگر در کل کشور هم شرایط مهار باشد باز هم مراقبت‌ها باید ادامه پیدا کند تا آن زمانی که شرایط مناسب باشد که هنوز برای ما روشن نیست آن روز چه وقت و در چه شرایطی است؛ اما در عین حال خدمت مردم عزیز تاکید می‌کنم که عده‌ای دنبال هراس‌افکنی هستند و این را هم نباید بپذیریم.

بعضی‌ها می‌خواهند فضای روانی جامعه را ناامن کنند؛ می‌خواهند به مردم القا کنند که وضعیت غیرقابل بازگشت است و از این شرایط بسیار سختی که پیش آمده هم نمی‌توانیم عبور کنیم؛ عبور از این شرایط واکسن می‌خواهد و امسال هم که بعید است واکسن به دست ما برسد؛ سال بعد شاید؛ همه اینها ممکن است؛ یعنی احتیاطات و مراقبت‌ها کاملا لازم است، اما هراس‌افکنی اصلا جا ندارد، یعنی باید همه مراقبت‌ها را بکنیم و به کار و فعالیت روزانه خودمان ادامه می‌دهیم.

در مصوبات امروزمان می‌گوییم که از لحاظ اداری و از لحاظ بازگشایی داریم یک قدم به پیش می‌رویم و این معنایش این است که نباید اضطراب وجود داشته باشد؛ هراسی نباید وجود داشته باشد، اما مراقبت بهداشتی فردی و جمعی طبق دستوراتی که داده می‌شود، باید ادامه پیدا کند.

به هر حال این موضوع یعنی موضوع ویروس، هم نوپدید و هم عالمگیر است و این دو ویژگی را دارد. نوپدید است یعنی با چنین شرایطی در این 100 سال اخیر چنین ویروسی با این تحرک و موزی‌گری ندیده بودیم؛ عالمگیر هم هست برای اینکه ما هیچ ویروسی اینگونه ندیده بودیم؛ حالا منطقه‌ای می‌آمد 4تا، 5تا، 10تا کشور را فرا می‌گرفت اما اینکه تمام جهان را دربربگیرد و این همه مشکلات ایجاد کند، نبوده است؛ پس این یک واقعیت است که در برابر یک موضوع نوپدید و عالمگیر مواجه شدیم اما در عین حال باید برنامه‌ریزی کنیم؛ همانطوری که برنامه ریزی کردیم و باید به خوبی از این مراحل انشاءالله عبور کنیم.

گزارشی که آغاز جلسه داده شد هم گزارش خوبی بود و هم هشدارهای لازم را برای ما داشت؛ اولا میزان مرگ و میر نسبت به ابتلا خوشبختانه روند نزولی را دارد و این خبر خوشی است؛ دوران مدت بستری هم به تدریج روند نزولی را آغاز و شروع کرده و این هم خبر خوش است؛ فعالیت وزارت بهداشت و درمان هم برای کشف موارد جدید و کیس‌ها و موارد ابتلا بیشتر شده و این هم خبر خوشی هست که ما می‌توانیم افراد مبتلا را از غیرمبتلا جدا کنیم.

اما یک نکته هشداردهنده هم در گزارش امروز بود و آن اینکه مرگ و میر‌ها عمدتا نسبت به افرادی اتفاق افتاده که بیماری زمینه‌ای داشتند و این یک هشداری است برای همه آنهایی که بیماری زمینه‌ای دارند؛ چون در میان بیماری‌هایی هم که اعلام شد بیماری قلبی- عروقی و دیابت در راس بود؛ آنهایی که بیماری زمینه‌ای دارند باید بیشتر مراقبت کنند و بیشتر در خانه بمانند؛ و اگر به مرحله چهار هم که رسیدیم آنها باید خودشان را هنوز در مرحله دوم ببینند؛ چه آنهایی که از لحاظ ضعف جسمی و سن و غیره توان مقابله آنها کمتر هست و چه آنهایی که بیماری زمینه‌ای دارند که کمک می‌کند به ویروس برای اینکه طرف را از پا دربیاورد و آماری که امروز در جلسه اعلام شد اینکه 88 درصد افرادی که در این کشور به خاطر این ویروس فوت کردند، آنهایی بودند که یک بیماری زمینه‌ای یا چند بیماری زمینه‌ای داشتند و حدود 12 درصد آنهایی بودند که بیماری زمینه‌ای نداشتند و فوت کردند؛ پس معلوم است این بخش جامعه بیشتر در خطر هستند و باید بیشتر مراقبت کنند.

اما تصمیماتی که در جلسه امروز اتخاذ شد؛ یک بخش مربوط می‌شود به بخش فرهنگی جامعه و بازگشایی اماکن مقدس و صحن‌ها که البته در جلسه پیش هم این مورد را اعلام کرده بودیم، منتها مصوبه جلسه قبلی این بود که حرم‌ها صبح باز شود، نزدیک ظهر بسته شود و دوباره بعدازظهر باز شود؛ اجرای مصوبه برای تولیت این آستان‌های مقدس سخت بود؛ این دوبخشی برای این بود که ظهر نماز جماعت و اجتماعات برقرار نشود و دلیل دیگری نداشت و چون فلسفه این را می‌دانستند که به چه دلیل این دو بخش شده،. آنها گفتند ما می‌توانیم این را به عهده بگیریم که نماز جماعت در ظهر نباشد؛ بنابراین صبح بعد از طلوع آفتاب مثلا یک ساعت بعد از طلوع آفتاب صحن‌ها را باز می‌کنیم و یک ساعت به غروب آفتاب مانده صحن‌ها را می‌بندیم و در این مدتی هم که باز هست افرادی که آنجا به عنوان خدام هستند، مردم را هدایت خواهند کرد که هم توقف آنها طولانی نباشد و هم آن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌ها را کاملا مراعات کنند.

این یک تصمیم نسبت به صحن‌ها؛ بنابراین آن بخش بین روز و وسط روز که در جلسه قبل گفتیم بسته شود با هماهنگی‌که با وزارت بهداشت و درمان به عمل آمد دیگر به این صورت است که ان شاءالله از  فردا که عید فطر است صحن‌ها همزمان با همین دستورالعمل‌ها گشایش پیدا می‌کند.

امیدواریم که مردم با توجه به پروتکل‌های بهداشتی از این اماکن متبرک حداکثر استفاده را ببرند و  ان شاءالله خداوند بزرگ شفای واقعی را در سایه توسل به ارواح پاک این عزیزان و بزرگواران زودتر برای ما و همه مردم جهان نازل کند.

موضوع دوم موضوع بازگشایی موزه و اماکن تاریخی است که این هم از فردا با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی که با ستاد ملی هماهنگ می‌شود، می‌تواند گشایش پیدا کند؛ البته درباره فعالیت آژانس‌ها برای مسافرت هم بنا شد که وزارت کشور جلسه‌ای با مسوولین بهداشت و درمان و مسوولین گردشگری بگذارد و آن بخش هم با آن چارچوب فعالیت خودشان را در هفته آینده شروع کنند؛ هر وقت که این جلسه را گذاشتند بعد آن شروع کنند و انجام بدهند.

البته نسبت به بازگشایی کل مساجد کشور و همچنین پایان محدودیت برای فعالیت پاساژها، انشالله ظرف هفته جاری بررسی‌های آن انجام می‌گیرد و برای شنبه آینده که جلسه خواهیم داشت تصمیم‌گیری خواهیم کرد؛ ممکن است تا آن وقت موارد دیگری هم به عنوان موارد جدیدی که فعالیت‌ها می‌تواند شروع شود و مردم در فشار کمتری باشند و در عین حال سلامت مردم هم حفظ شود هم اضافه گردد؛ همواره این سیاست را از قبل هم اعلام کردیم؛ سلامت و معیشت هر دو مدنظر ماست و همزمان با هم و در کنار هم باید پیش برود.

مساله بعدی که در این جلسه مشخص شد از هفته آینده یعنی از دهم خرداد، همه کارمندان اداری ادارات در محل خدمت خود حضور خواهند یافت و آن درصدی که قبلا گفته شده بود که کمتر بیایند به خاطر مشکلاتی که در بعضی از جاها برای خدمات مشاهده کردیم بنابراین این محدودیت برداشته می‌شود و همه کارمندان از 10 خرداد سر کار خواهند آمد البته با مراعات همه دستورالعمل‌ها و در ابلاغی هم که می‌شود نکات ریز این مساله به کارمندان عزیز گوشزد می‌شود.

ساعت کار اداری هم تا اطلاع ثانوی هفت و نیم صبح تا دو و نیم بعدازظهر خواهد بود؛ بنابراین از 10 خرداد چنین برنامه‌ای است که سازمان اداری استخدامی در همین هفته این دستورالعمل را به همه بخش‌های اداری ابلاغ می‌کند و نکات ریز بهداشتی هم هست که در ضمن آن اعلام خواهد شد.

مساله دیگری که از ابتدا مدنظر بود اینکه عزیزانی که در بیمارستان‌ها، اعم از پزشک و پرستار  با همه شجاعت در آن روزهای سخت، یعنی در ماه اسفند و اوایل فروردین (در آن 30 ، 40 روز اول که روزهای سختی بود و هنوز همه تجهیزات و امکانات و همه اطلاعات هم کنار هم جمع نبود) فداکاری کردند و به میدان آمدند و عده‌ای به خاطر این فداکاری برای نجات جان مردم و برای درمان آن عزیزان جان خودشان را فدا کردند؛ اعلام شد که این عزیزان به عنوان شهید خدمت نامگذاری می‌شوند. اما اینکه این شهید خدمت دارای چه مزایایی است و چگونه اجرا می‌شود و چه کسانی هستند و محدوده آن نسبت به اینکه از چه مزایایی استفاده می‌کنند چه مقدار و چگونه است، مقرراتی داریم تحت عنوان مقررات در حکم شهید که همه آن مقررات نسبت به این عزیزان اجرا و پیاده می‌شود؛ دستورالعمل‌های آن نوشته شده و از پیش مشخص است. در دولت و در کمیته بحث شد و اینجا هم این آیین‌نامه‌ شهید خدمت مصوب می‌شود.

اما اینکه چه افرادی جزو شهدای خدمت هستند را یک کمیته‌ای تایید می‌کند؛ اول کمیته استانی در هر استانی در چارچوب‌هایی که مشخص شده بررسی می‌کند و برای کمیته ملی در تهران می‌فرستد و کمیته ملی تهران که در این آیین‌نامه مشخص شده که متشکل از بنیاد شهید، وزارت بهداشت و درمان، سازمان اداری- استخدامی و سازمان برنامه و بودجه است، در نهایت مشخص می‌کنند که این عنوان پرافتخار نصیب چه افرادی شده و به آنها ابلاغ خواهد شد.

مدتی بود که راجع به شهید خدمت بحث شده بود، اما چارچوب آن مشخص نبود و امروز بحمدالله این چارچوب مشخص است و ابلاغ می‌شود و طبق این ابلاغ عمل خواهد شد.

آخرین نکته‌ای که در این جلسه بحث شد اینکه هلال احمر کمک‌هایی را از کشورهای مختلف یا از مردم در رابطه با کووید 19دریافت می‌کند و اینها را قاعدتا باید در اختیار وزارت بهداشت و درمان و بیمارستان‌‌ها قرار دهد؛ از لحاظ مقررات قانونی شاید لازم بود اینجا تصویب کنیم هلال احمر هر آنچه کمک خارجی و داخلی در رابطه با این بیماری به دست می‌آورد را در اختیار وزارت بهداشت و درمان و بیمارستان‌ها قرار می‌دهد که ان‌شاء الله این کار انجام خواهد شد.

و آخرین نکته اینکه سرپرست وزارت صمت در این جلسه به ما اطلاع داد که روابط اقتصادی با کشورهای همسایه کم کم دارد به حالت اول برمی‌گردد؛تقریباً با بسیاری از رهبران و سران کشورهای همسایه که رابطه اقتصادی با آنان داریم صحبت کردم و با هم چارچوب را توافق کردیم؛ وزارت بهداشت و درمان، راه و شهرسازی و صمت در این زمینه تلاش کرد و وزارت خارجه فعالیت زیادی کرد و همه اینها دست به دست هم دادند.

امروز بحمدالله بسیاری از دروازه‌های ما برای صادرات گشوده و باز شده است و ان‌شاء الله وضع اقتصادی و صادرات و تحرک اقتصادی در روزها و هفته‌های آینده به مراتب بهتر خواهد شد. فقط یک خواهش از مردم داریم برای اینکه بتوانیم در بازگشایی‌ها و تحرک اقتصادی سرعت ببخشیم؛ خواهشمندیم دستورالعمل‌ها را مراعات بفرمایند.

اگر دستورالعمل‌ها را مراعات کنند، شرایط بیمارستان، سلامت مردم، کادر درمانی هم نگرانی نخواهد داشت و زندگی مردم هم زندگی بهتری خواهد شد.

ان‌شاء الله ماه مبارک رمضان برای همه مورد قبول باشد؛ عید سعید فطر برای همه مبارک باشد و روز بزرگ سوم خرداد بر همه مردم ایران و بر همه رزمندگان و دلاوران ما ان‌شاء الله پیروز و موفق و مبارک باشد و ما بتوانیم نسبت به مردم عزیز و بزرگوار ادامه خدمت بدهیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 115455

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده