دکتر روحانی در مراسم افتتاح طرح های معدنی و فولادی و صنعت آب و برق استان کرمان:

بهره برداری از صدها طرح زیربنایی و عمرانی در استان های یزد و کرمان دستاورد سختکوشی، ایمان و فداکاری ملت بزرگ ایران است/از سیاست های دولت تدبیر و امید حمایت از صنعت ریل است/ تلاش گران شرکت گل گهر سیرجان، کشور را گل و گهر کردند/ معادن بسیار بزرگ و غنی در کرمان، یزد و سیستان و بلوچستان کشف شده است / اگر در دنیای سیاست قواعد بازی را یاد نگرفته باشیم آبرو، قدرت، پیشرفت و رفاه کشور را از بین می بریم/ با فناوری روز پیش نرویم، عقب می مانیم/ عیب ها را بپوشانیم؛ پرونده سازی هنر نیست به پرونده رسیدگی کردن کار صحیح و درستی است

رئیس جمهور بهره برداری از صدها طرح زیربنایی و عمرانی در استان های یزد و کرمان را دستاورد سختکوشی، تلاش، ایمان و فداکاری برای آرمان های ملت بزرگ ایران دانست و تاکید کرد: باید با برداشتن گام های بلندتر، مسیر توسعه و عمران ایران اسلامی را با سرعت بیشتری طی کنیم و این مهم با تلاش کارگران، مهندسین، کارمندان، مدیران، سرمایه گذاران، طراحان و سیاستگذاران، در حال تحقق است.

شناسه خبر: 112246 -

دوشنبه 20 آبان 1398 - 19:56

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر دوشنبه در مراسم افتتاح طرح های معدنی و فولادی و صنعت آب و برق استان کرمان با اشاره به دستاوردهای عظیم علمی کشور گفت: ما کشوری بودیم که سدسازی به معنای اینکه خودمان طراحی و اجرایی کنیم نداشتیم ولی امروز کشوری هستیم که نه تنها نیاز خود را رفع می کنیم بلکه در سطح منطقه و جهان در این فناوری و کار بزرگ، صاحب قدرت اجرایی هستیم.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر سدسازی های سالهای گذشته نبود در سیل فروردین ماه سال جاری که 25 استان کشور درگیر شدند جان مردم به خطر می افتاد.

دکتر روحانی با اشاره به قدرتمند شدن جمهوری اسلامی ایران در زمینه های دیگر از جمله برق افزود: زمانی در زمینه برق کاملا واردکننده تجهیزات نیروگاهی بودیم و نمی توانستیم نیروگاه بسازیم و یا اینکه برای کشورهای دیگر نیروگاه هایی احداث کنیم اما امروز در سطحی هستیم که برای خودمان و کشورهای منطقه نیروگاه می سازیم و در مذاکرات با یکی از کشورهای مهم منطقه از ما خواسته شد که چندین نیروگاه در آن کشور احداث کنیم که این به معنای تحول و پیشرفت در این زمینه است.

رئیس جمهور ادامه داد: در زمینه صنعت فولاد نیز قدرتمند و توانمند شده ایم و قادریم کارخانه ای را بسازیم که ممکن است تنها 10 تا 20 درصد نیاز به خارج داشته باشد که این نیز قابل رفع بوده اما می توانیم در صنعت فولاد نیز تولیدکننده و صاحب سبک شویم.

دکتر روحانی با بیان اینکه در زمینه ریل و واگن سازی نیز زمانی به خارج متکی بودیم اما امروز به صنعت داخلی اتکا می کنیم، خاطرنشان کرد: در بخش های دیگر ریل و راه آهن پیشرفت های مهمی داشتیم و در طی چند سال موفق شدیم استان های مختلف کشور را به خط آهن متصل کنیم که این کاری بسیار سخت و پیچیده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه یکی از سیاست های دولت تدبیر و امید حمایت از صنعت ریل است و امروز صاحب قدرت در زمینه ریلی هستیم و این جزو افتخارات ملی ما است ، گفت: امروز استان های همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و گیلان به خط ریل متصل شده اند و به زودی شهرهای میانه و بستان نیز به خط ریلی متصل می شوند و در سال آینده یزد به اقلید در شیراز وصل می شود.

دکتر روحانی با ذکر خاطره ای از مراحل ساخت موشک تاو ایرانی و ضد زره در دوران 8 سال دفاع مقدس گفت: در آن دوران توانستیم موشک هایی بسازیم اما این موشک ها در اواخر جنگ به ما پاسخ دادند و زمانی بود که موشک برای زدن جنگنده های عراقی نداشتیم و به یاد دارم 30 شب به فرودگاه مهرآباد رفته و موشک هایی تست می کردیم تا به جنگنده های عراقی برسد.

رئیس جمهور افزود: اما امروز در پدافند هوایی در جایگاهی هستیم که یکی از کشورهای مهم آسیایی در مذاکرات گفت: افتخار می کنیم که شما مسلمانان ایرانی توانستید با دست خود موشکی بسازید که پهپاد آمریکایی را سرنگون کند.

 دکتر روحانی با تاکید بر اینکه در بخش صنعت نفت و گاز نیز حرکت های بسیار بزرگی انجام شده و هر روز در پتروشیمی ، اکتشاف و پالایشگاه به پیشرفت و خودکفایی جدیدی می رسیم، تاکید کرد: امروز می توانیم یک فاز پارس جنوبی را خودمان طراحی کنیم و با زدن چاه استخراج کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز مردم در سرتاسر کشور از گاز تصفیه شده استفاده می کنند، گفت: در اوایل دولت تدبیر و امید در زمینه تولید گاز خودکفا نبودیم و در زمستان سال 92 دچار مشکل شدیم و گاز بسیاری از نیروگاه ها را قطع کردیم تا مردم بتوانند از گاز استفاده کنند اما با این وجود در بعضی از شهرهای شمالی قطعی گاز داشتیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه یکی از کشورهای همسایه قیمت گاز را 9 برابر کرد و دولت قبلی ناچار بود هزینه آن را پرداخت کند، ادامه داد: امروز در تامین گاز مورد نیاز در فصل های مختلف مشکلی نداریم و حتی در زمستان صادرکننده گاز به ترکیه و عراق هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه زمانی در صنعت برق نمی توانستیم روی پای خود بایستیم اما امروز خطوط برق سراسری ایران به خطوط برق کشورهای منطقه متصل است، ادامه داد: تبادل امروز برق با کشورهای مختلف تحول بزرگی بود که باید شکر نعمت خداوند را بجا آوریم و از تمام جوانان ، کارگران، مهندسین، فعالین و نیروهای مسلح قدردانی می کنیم.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه ممکن است کسی با دولت خوب یا بد باشد اما نباید کفران نعمت کنیم، افزود: برخی فکر می کنند اگر بگویند در صنعت برق پیشرفت نکرده ایم ضربه به دولت است اما این صنعت برق، متعلق به کل کشور است.

رئیس جمهور همچنین به تلاش های بزرگ دولت در زمینه اکتشاف نفت در اعماق زیاد و کشف میدان بسیار بزرگ نفتی با ظرفیت 53 میلیارد بشکه ای اشاره و تاکید کرد: نفت موجود در این مخزن اکتشاف قطعی است و می توانیم استفاده کنیم که این چاه ها در این مخزن 3100 متر است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه تلاش گران در شرکت گل گهر سیرجان کشور را گل و گوهر کردند و این منطقه بهشت معدنی شد، افزود: استخراج برخی معادن آسان است اما در دنیا از معادنی در عمق 1500 متر و 3000 متر استخراج می کنند و باید تلاش وافر کنیم چرا که معدن و تنوع معدنی از سرمایه های بزرگی است که خداوند به ما عطا کرده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه افتخار دولت یازدهم و دوازدهم اکتشاف وسیع است، ادامه داد: در  روند کشف معادن اورانیوم، به معادن بسیار بزرگ و غنی دیگری در کرمان، یزد و سیستان و بلوچستان دست یافتیم که هریک بهشتی در این زمینه هستند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه با تمام تلاش های انجام شده اگر با فناوری روز پیش نرویم عقب می مانیم، تصریح کرد: امروز هوش مصنوعی در دنیا سرآمد کارهاست و اینترنت وسیله بزرگی برای تحولات اجتماعی و اقتصادی است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اساسا جهان به سمت دیگری حرکت می کند که اگر عقب بمانیم نمی توانیم شاهد رقابت خود با دنیای پرپیچ و خم امروز باشیم، تاکید کرد: یکی از نعمت هایی که خداوند به این دولت عنایت کرد تحول در زمینه شرکت های دانش بنیان بود و امروز متخصصان ایرانی که از دانشگاه های برتر جهان فارغ التحصیل شده اند به ایران می آیند که این تحول بسیار بزرگی را به وجود می آورد و  کارخانه توربین یزد را 8 نفر از تحصیلکرده های خارج از کشور تاسیس کردند و تحول بزرگی در این استان به وجود آورده اند.

 دکتر روحانی با اشاره به اینکه تحولات فناوری شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها می توانند زندگی را آسان کنند، خاطرنشان کرد: زندگی در آینده به صورت کنونی باقی نمی ماند به طوری که در 20 سال بعد دنیای امروز را نمی توان شناخت.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه زمانی صدا و سیمای دولتی بود اما امروز همه افراد با کمک تلفن های همراه ، صدا و سیما به همراه خود دارند و فضای مجازی نیز تحول بسیار بزرگی در جامعه ایجاد کرده است، اظهارداشت: اگر روی افکار گذشته بمانیم ضرر می کنیم و نباید کُند حرکت کرد و از دنیای امروز عقب ماند که پارک های علم و فناوری و دانشگاه ها در این زمینه حرکت های بسیار خوبی آغاز کرده اند.

دکتر روحانی تاکید کرد: همه استان ها ، استانداران و بخش های برنامه ریز در سطح استانی و همچنین کسانی که به دنبال اشتغالزایی در کشور هستند باید بخشی از فرصت های خود را برای دانش های روز بگذارند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در شبکه ملی اطلاعات گام های بسیار بزرگی برداشته شده و حتی روستاها نیز به اینترنت ، فضای مجازی و تلفن همراه دسترسی دارند، گفت: طبق اعلام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روزانه 10 روستا به این سیستم متصل می شوند.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه اخلاق درسی است که باید از پیامبر اسلام(ص) بگیریم تصریح کرد: اگر در کشور همه چیز باشد اما اخلاق نباشد به جایی نمی رسیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما یکدیگر را خرد می کنیم و قدرتمان را علیه یکدیگر به کار می بریم، خاطرنشان کرد: حزب، رقابت و جناح در سر جای خود خوب است اما دوره ای دارد و باید احزاب از دعوا و اختلاف  و تهمت زدن ها دوری کنند . اگر در دنیای سیاست قواعد بازی را یاد نگرفته باشیم آبرو ، قدرت، پیشرفت و رفاه کشور را از بین می بریم.

دکتر روحانی با بیان اینکه پیغمبر(ص) فرمودند که برای اخلاق آمدم و می خواهم شما همزیستی مسالمت آمیز داشته باشید و با یکدیگر دوست و برادر بمانید، تاکید کرد: برخی همیشه به دنبال پیدا کردن نقطه ضعف ، بزرگ کردن و بزک کردن آن نقطه ضعف و فراموشی خوبی ها هستند و باید در نظر داشت همه انسان ها نقطه ضعفی دارند و خداوند به ما می گوید که اگر می خواستم شما را به خاطر ظلم تان و تجاوزتان محاکمه کنم،  یک جنبنده باقی نمی ماند.

 رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هر کس نقصی دارد و  اگر شما در زندگی کسی شنود بگذارید در نهایت در زندگی آن فرد خطا پیدا می کنید، ادامه داد: دانشمندی می گوید اگر پدری برای پسر خود و یا برعکس، شنود بگذارد بعد از یک سال زندگی آنها به هم می خورد.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه خداوند ستارالعیوب است و چرا با پول مردم دستگاهی خریده می شود و سپس آن دستگاه را در زندگی و کار آنان می گذارند و اطلاعات جمع آوری می کنند، تصریح کرد: این راه نیست و نباید مردم را آزار دهیم و بر مبنای اخلاق اسلامی با هم رفتار کنیم و عیب ها را بپوشانیم که البته این به معنای عدم برخورد با جنایتکار و فاسد نیست. وقتی پرونده هست رسیدگی می کنیم اما یک زمانی می خواهیم پرونده بسازیم و رسیدگی کنیم که این بد است و اگر تصمیم بگیرم برای شما پرونده درست کنم و صاحب قدرت و تکنولوژی هم باشم برای شما پرونده درست می کنم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه پرونده درست کردن هنر نیست به پرونده رسیدگی کردن کار درستی است، گفت: با هم دوست و برادر باشیم و همه اهل یک کشور و ملت و بنده خدا هستیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه خداوند می فرماید خلق اعضای خانواده من است و تمام بشر اعضای خانواده خدا هستند، ادامه داد: همه اعضای خانواده خداوند هستیم که ممکن است افکار و اعتقادات مختلفی وجود داشته باشد و باید عشق بورزیم و پیامبر(ص) می فرمودند اگر صدای کسی را شنیدید که گفت به من کمک کن و تو جواب ندادی جزء امت من نیستی.

رئیس جمهور با بیان اینکه کسی که در کشور باید به دنبالش حرکت کنیم و از صنعت ، اشتغال و علم و فناوری بالاتر است اقتدا به پیامبر اسلام است، تاکید کرد: پیامبر باید امام، مقتدا و الگوی ما باشد و پشت سر او حرکت کنیم و اخلاقیات او را اجرا کنیم چرا که خداوند فرموده پیامبر الگوی اخلاق شما است.

شناسه خبر: 112246

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای داخلی

- سخنراني ها

- اخبار برگزیده

اخبار برگزیده