دکتر نهاوندیان در مراسم تکریم از بازنشستگان نخبه کشور:

محروم کردن نظام مدیریت کشور از تجربه بازنشستگان به معنای تکرار سعی و خطاهای پرهزینه گذشته است / نباید اجازه داد قواعد حسابرسی در نظام در یک جاهایی استثناء داشته باشد/ توزیع مستمری با هدف رضایت موقت، خیانت به منابع ، منافع و مصالح بازنشستگان کشور است

معاون اقتصادی رییس جمهور، بازنشستگان را ذخایر تجربه در کشور دانست و با تاکید بر ضرورت بهره گیری نظام مدیریت کشور از این ذخایر برای انتقال تجربیات آنان، خطاب به بازنشستگان کشور اظهارداشت: اگر ایران ما از پس جنگ 8 ساله و تحریم‌های ظالمانه برآمد و در مقابل فشارها مردانه ایستاد، حاصل زحمات شماست و دولت قدر شما را دانسته و خدمت به شما را افتخار خود می داند.

شناسه خبر: 100699 -

شنبه 25 شهريور 1396 - 15:35

دکتر محمد نهاوندیان روز شنبه در مراسم تکریم از بازنشستگان نخبه کشور با  تاکید بر ضرورت پیگیری راههای بهره گیری نظام مدیریت کشور از این ذخایر گرانقدر ، به برنامه های کشورهای پیشرفته برای بهره گیری از تجربیات بازنشستگان با ایجاد اتاق های فکر اشاره کرد و گفت: در فرهنگ ایرانی و اسلامی‌ ما وقتی کسی تجربه می‌اندوزد و به سن پختگی می‌رسد، تازه منزلت اجتماعی او بالاتر می‌رود اما متأسفانه در نظام مدیریتی اداری ما این مفهوم تجلی پیدا نکرده است که اگر الگوی ایرانی - اسلامی می‌خواهیم باید برای آن ساز و کار اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه کلمه بازنشسته بهترین کلمه‌ای نبود که برای مرحله پختگی در زندگی می‌شد استفاده کرد، گفت: این سومین مرحله از زندگی و بالندگی است. مرحله سوم زندگی، مرحله انتقال تجربیات به نسل دیگر است، این فصل سوم زندگی نقش ارتباط بین نسلی را دارد که متأسفانه در نظام اداری ما کمتر از این موضوع استفاده شده و در این بخش نیازمند یک حرکت اساسی هستیم.

دکتر نهاوندیان با اشاره به برخی سوء تدبیرها در ارتباط با بازنشستگان و حتی صندوق های بازنشستگی  و تاکید بر ضرورت پرهیز از این سوءتدبیرها گفت: تدبیر به معنای نظر در عاقبت اندیشی است و آن کسی می‌تواند عاقبت بعضی از تصمیم‌ها را پیشگویی کند که عاقبت تصمیم‌های قبل را به چشم خود دیده باشد و در چنین فرایندی ، محروم کردن خودمان از تجربه بازنشستگان به معنای تکرار سعی و خطاهای پرهزینه گذشته است.

معاون اقتصادی رییس جمهور به ارائه گزارشی در این نشست که در آن به میزان افزایش مستمری ها و همزمان کاهش شدید قدرت خرید طی سالهای قبل از 92  اشاره شده بود، پرداخت و گفت: در آن سالها ظاهراً افزایش پرداختی انجام شد اما به دلیل اینکه اثر این اقدام در سطح عمومی قیمت‌ها دیده نشد و پول آن از کسر بودجه‌های پنهان و آشکار می‌آمد، حاصلش این شد که تورم در صدر عمومی قیمت‌ها بالاتر از آن افزایش ظاهری مقطعی بود و همان جمعی که ظاهراً مورد عنایت، بذل و بخشش قرار گرفته بودند، نهایتا هزینه را پرداختند و این تلخی است که در کام یک یک بازنشستگان احساس شده است و باید به فکر این دردها باید بود.

دکتر نهاوندیان اظهارداشت: دولت تدبیر و امید این افتخار را دارد که در حد توان در سال‌هایی که از آن درآمدهای بالا خبری نبود، توانست قسمتی از این کاهش قدرت خرید را جبران کند و این قرار گرفتن در مسیر درست، ما را امیدوار می‌کند که به هدف نهایی می‌توانیم برسیم.

معاون اقتصادی رییس جمهور ، در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت نظارت های حسابگرانه و دقیق را مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: در هر دوره‌ای کلماتی مقدس می‌شدند، اول انقلاب، کلمه بنیاد از یک احترام و اقبالی برخوردار شد، در دوره ای دیگر زودبازدها و در دوره ای نیز صندوق هایی که اسامی مقدس مذهبی را یدک می کشیدند و متأسفانه این گونه احترام‌های تقدس‌گونه ، مانع نظارت‌های حسابگرانه ‌شد و بعد از مدتی در همان جاها شما می‌بینید انحراف‌ها و سوء استفاده‌ها رخ می‌دهد و چه مشکلاتی برای مردم ایجاد کردند.

وی افزود: این حافظه تاریخی شماست که به مدیران می‌تواند کمک کند که نگذارند یک اسم‌هایی مانع شفافیت و نظارت بشود. نگذارید قواعد حسابرسی در نظام در یک جاهایی با استثناء مواجه شود. این تجربه بزرگی است که باید از این روندی که در صندوق‌های بازنشستگی اتفاق افتاده است،  بیاموزیم و بکار ببندیم.

دکتر نهاوندیان اظهارداشت: عمده‌ترین دستاورد بازنشستگان به عنوان سرمایه های کشور باید انتقال تجربیات باشد. لازمه اینکه این سرمایه عظیم،  با روحیه، شاداب و بانشاط به مدد جامعه بیاید این است که خودش هم از وضعیت باکرامتی برخوردار باشد. مفهوم صندوق‌های بازنشستگی این بوده است که این فصل سوم با فراغت خاطر بیشتر از فصل دوم که فصل کار بوده است، امکان اثرگذاری در جامعه بدهد.

معاون اقتصادی رییس جمهور  به وضعیت مدیریتی نابسامان صندوق ها اشاره کرد و گفت: کارشناسان در گزارشات و جلسات مختلف، به بازشناسی ریشه‌های اشکال بسنده نکردند و  راه‌حل‌های خوبی هم ارائه کردند. مشکلات جدی در صندوق‌های بازنشستگی ناشی از میل جدی به بنگاه‌داری بود. بنگاه‌هایی که اصلش هم گاهی در انتقال دولت به صندوق، اقتصادی نبوده ، گاهی بنگاه‌های زیان‌ده منتقل شده و یا در طول مسیر به زیان‌دهی رسیده و یا سودآوری بسیار پایینی داشته است در حالی که در دنیا تجربه مدیریت صندوق‌ها نشان می دهد صندوق‌ها سرمایه‌گذارانی ریسک گریز هستند و کمتر در مدیریت بنگاه می‌روند.

وی با بیان اینکه مسیر اصلاحی در صندوق و در دیگر صندوق‌های بازنشستگی شروع شده، گفت: رویکرد دولت تدبیر و امید هم در دولت یازدهم و با سرعت بیشتر در دولت دوازدهم این است که مدیریت منابع هم یک مدیریت با نگاه بلند مدت کم ریسک و پرسود باشد و هم از شفافیت حداکثری برخوردار باشد.

دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه جامعه بازنشستگان حق دارد نسبت به منابع و ذخایر متعلق به خودش اطلاع کافی داشته باشد و نظارت و اظهارنظر کند، تصریح کرد: دولت وکیل و نماینده جامعه بازنشستگان است. لازمه وظیفه این وکالت این است که ولی‌نعمت اصلی، دسترسی اصلی و نظارت کامل را بتواند اعمال کند.

معاون اقتصادی رییس جمهور با بیان اینکه باید به سمت تراز متوازن و نه درآمد کوتاه مدت رفت، گفت: توزیع مستمری که امروز رضایت موقت ایجاد کند اما منابع و ذخایر را به تحلیل ببرد و آینده را دچار مخاطره کند،  خیانت به منابع ، منافع و مصالح بازنشستگان کشور است.

وی افزود: مدیر لایق، مدیری است که بتواند روند دراز مدت رشد پایدار را  ایجاد کند. اشکال اساسی در سیاست‌گذاری اقتصادی زمانی رخ می‌دهد که لحظه پردازانه تصمیم‌گیری می‌شود در حالی که دولت‌ها عهده‌دار فقط آن 4 سالی نیستند که نوار 3 رنگ پاره و افتتاح می‌کنند، در هر تصمیمی باید ببینند که اثر آن در نسل بعدی چه می‌شود.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه یکی از جملات بسیار پرمغز دکتر روحانی در صحبت‌های انتخاباتی این بود که این دوره، دوره بسیار حساس تاریخی است نه از آن جهت که 4 سال آینده را تعیین می‌کند، بلکه 40 سال آینده را تعیین می‌کند، گفت: بعضی تصمیمات در این دوره گرفته خواهد شد که نسلی است. جایگاه ما در بازار انرژی جهانی  و در این تحول تاریخی فناوری ، آثار 40 و 50 ساله خواهد داشت.

معاون اقتصادی رییس جمهور تاکید کرد: جایگاهی که در فناوری نوین امروز برای خود تعریف می‌کنیم، برای زندگی فرزندان‌‌مان در اقتصاد آینده جهان ، اثر تعیین‌کننده خواهد داشت.  

وی مسیر شعار اعتدال را تعادل و توازن دانست و افزود: بین این دو،  با لغت و مفهوم سوم که عدل است، یک رابطه قوی و ریشه‌ای وجود دارد. اگر می‌خواهیم به اعتدال برسیم باید بر تک تک بازارهایمان تعادل و توازن ایجاد کنیم. دود انحراف‌های موقت بخشی که اقتصاد را از تعادل خارج می‌کند، به چشم همه ملت می‌رود و باید از برخوردهای شعاری که به ظاهر به حمایت از یک بخش اما در نهایت به ضرر همه مردم است، پرهیز شود.

دکتر نهاوندیان، اصلاح ساختاری در صندوق های بازنشستگی را  یکی از محورهای برنامه دولت دوازدهم برشمرد و گفت: شما بارها از دکتر روحانی شنیده‌اید که در دولت دوازدهم هدف محو فقر مطلق از جامعه ایران، مورد تأکید قرار گرفته است که همان نگاه اقتصادی – اجتماعی است. ما فقط نمی‌خواهیم به رشد ناخالص ملی نگاه کنیم و کاری نداشته باشیم که از چه مسیر توازن اجتماعی گذر می‌کند. ما همزمان که به پیشرفت می‌اندیشیم، به عدالت اجتماعی هم باید بیندیشیم و لذا ضمن تاکید بر محو فقرمطلق، بر اشتغال‌زایی نیز تأکید داریم.

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: وقتی شما رشد با اشتغال می‌خواهید آن وقت تکنولوژی بهینه‌ای را که انتخاب می‌کنید و همچنین توجه به بنگاه‌های کوچک و متوسط ، متفاوت می‌شود.این عزمی است که این دولت دارد، این مسوولیت را هم همه باید با هم بر عهده بگیریم.

دکتر نهاوندیان تاکید کرد: هر زمان که دولت و ملت دست به دست هم دادند،  مشکلاتی  را که حل آنها به نظر محال می‌آمد ، از سر راه برداشتند و ما این موضوع را بارها در حوزه سیاسی و نظامی و دفاع مقدس تجربه کرده ایم.

شناسه خبر: 100699

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده