متن کامل سخنان رییس جمهور در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس در جوار مرقد بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد، تاکید کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر خلاف نیروهای مسلح برخی کشورهای منطقه، نیرویی مردم سالار بوده و عامل صلح و ثبات در منطقه خواهند بود.

شناسه خبر: 71416 -

يکشنبه 31 شهريور 1392 - 12:08

متن کامل سخنان دکتر روحانی به شرح زیر است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
«الحمدالله ربّ‌العالمین و صلی‌الله علی سیّدنا محمّد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین»
«ان الله یدافع عن الذین آمنوا ان الله لا یحبّ کلّ خوّانٍ کفور، أذن للذین یُقاتلون بانّهم ظُلموا و إن الله علی نصرهم لقدیر.»

خوشحالم که در سی و سومین سالگرد دفاع مقدس در کنار رزمندگان عزیزی که افتخارآفرینِ آن دوران بودند، همچنان استواری، عظمت و ایستادگی را با همه وجود احساس می‌کنیم.
قبل از هر چیز باید درود و سلام ما را تقدیم امام بزرگوارمان کنیم که او با فرمانش، با ایمانش، با عرفانش و با ایستادگی اش، درس دفاع در برابر متجاوز را به همه ما آموخت. به همه شهیدانمان، به همه جانبازانمان و آزادگان درود و سلام‌مان را تقدیم کنیم، که هر چه داریم از استقلال، تمامیت ارضی، عزت و سربلندی از فداکاری آنها داریم و احترام مان را تقدیم کنیم به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران که صبرشان، استقامتشان و ایمانشان برای همه ما درس‌آموز بود و هست.
احترام و سلام مان به ارتش قهرمان که با تجاوز 31 شهریور 1359 ، در کمتر از 24 ساعت یعنی صبح فردایش، با اعزام 140 فروند هواپیمای جنگنده و ماموریت این جنگنده‌ها در خاک متجاوز لرزه بر اندام صدامیان افکندند و اولین درس را به متجاوز آموختند که اینجا ایران است؛ سرزمین شیران است.
درود به نیروی زمینی ارتش، درود بر هوانیروزی که در آن روزهای اولیه در برابر نیروهای متجاوز، در برابر نیروهای زرهی ایستادگی کرد و سدی برای دفاع از کشور و جلوگیری از ادامه تجاوز بود.
درود ما بر نیروی دریایی ارتش که در همان ماههای اولیه توانست دشمن را در دریا برای همیشه سرکوب کند.
سلام و درود ما بر قهرمانان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که علیرغم مشکلات لجستیک، کمبود نفر و امکانات با ایمانشان، با اعتقادشان و وطن‌دوستی‌شان به صحنه نبرد شتافتند و حماسه‌های بزرگ را آفریدند.
سلام بر نیروی انتظامی، ژاندارمری دیروز، شهربانی دیروز و همه رزمنده‌هایی که در صحنه نبرد سینه را در برابر دشمن سپر کردند و درود و سلام ما بر بسیج؛ بسیج دلاور، بسیج خط شکن، بسیجی که با فریادش، با ایمانش، با ایستادگی اش و با مقاومتش راه پیروزی و فتح پیاپی را به روی این ملت گشود.
سلام بر عشایر قهرمان که در آن دوران و این دوران همواره مدافع بزرگ سرزمین ایران بوده‌ اند و هستند و سلام و درود ما بر همه آنهایی که در دفاع 8 ساله متجاوز را سرکوب کردند و شرف و عزت و سربلندی را برای ما به ارمغان آورده‌اند.
ما روز پایان جنگ یعنی روز فتح نهایی را جشن نگرفته‌ایم؛ ما روز آغاز جنگ و اولین هفته دفاع را گرامی می‌داریم. ما می‌خواهیم به دنیا بگوییم ملت ایران مورد تجاوز قرار گرفت؛ ما می‌خواهیم به دنیا بگوییم مردمی که در سالهای اولیه انقلاب به فکر ساماندهی کشور بودند، ارتش و سپاهی که آن روز و در آن شرایط آمادگی های لازم را برای یک نبرد کلاسیک نداشته‌اند، مردمی که با آماده نمودن کودکان‌ و جوانانشان آغاز سال تحصیلی را می‌خواستند، استقبال کنند و حجاجی که در فرودگاه عازم زیارت خانه خدا بودند. این تجاوز در ماه حرام و در ماه ذی القعده بر ما تحمیل شد. این تجاوز در فصل حج بر ما تحمیل شد، این تجاوز در آستانه شروع سال تحصیلی بر ما تحمیل شد. من می‌خواهم یک بار دیگر 8 سال دفاع مقدس را بازخوانی کنیم. همه، دشمنان و ما. دشمنان بازخوانی کنند که فکر کردند با تحریک یک دیکتاتور و با حمایت‌های مالی و نظامی می‌توانند یک انقلاب بزرگ مردمی و دینی را از پای درآورند. دشمنان بازخوانی کنند که آن همه امکانات و پول و حمایت سیاسی و اطلاعاتی و حتی شیمیایی و سلاح‌ های ممنوعه به دشمن به کجا رسیده‌اند؟ آیا به اهداف شوم‌شان دست یافتند؟ آیا توانستند ملت بزرگی را به تسلیم وادار کنند؟ آیا توانستند یک سانتی متر مربع از سرزمین ما را در اشغال نگاه دارند؟ آیا توانستند انقلاب و مسیر انقلابی ما را منحرف کنند؟ گرچه خسارات مالی و جانی فراوانی را نه تنها بر ملت ایران که بر ملت عراق تحمیل کردند؛ اما به هیچ یک از اهدافشان دست نیافتند. در این بازخوانی بدانند ملت ایران نیروهای مسلح این سرزمین اهل جنگ و تجاوز و حمله به سرزمین دیگران نیستند، هدف سلطه و هدف استعماری در منطقه ندارند، اما در عین حال در برابر تجاوز متجاوزین آنی مسامحه را به خود راه نخواهد داد و با همه توان از استقلال و شرف و ملت و کشور و انقلاب و نظامش با جان و دل دفاع خواهد کرد.
بازخوانی برای ما نیز لازم است. 8 سال ایستادگی، پیروزی نه در برابر یک ارتش که در برابر قدرت های جهانی چگونه ما را پیروز کرد؟ ایمان، اعتقاد، معنویت ما، ارتباط وثیق میان مردم و راهبری نظام و ولایت فقیه، هماهنگی، همدلی، برادری در میان همه نیروهای مسلح، ابتکار و از همه مهمتر پیوستگی مردم و نیروهای مسلح، یعنی سرمایه عظیم اجتماعی، اعتماد مردم و ایستادگی مردم در کنار نیروهای مسلح که نمونه بارز این اتحاد و وحدت ملت و نیروهای مسلح در چهره مصمم بسیجیان ظاهر شد.
بازخوانی کنیم که چرا پیروز در 8 سال ایستادگی بودیم؟ به خاطر روحیه ایثار و ایثارگری گرچه تبلورش در 8 سال دفاع مقدس بود اما امروز نیز بیش از هر زمان به این روحیه نیازمندیم. ایثارگری یعنی شرکت مسئولانه در رسالت‌های ملی و اجتماعی، ایثار یعنی ترجیح دادن دیگران بر خود، ایثار یعنی از جان مایه گذاشتن برای ارزش‌ها، ایثار یعنی ایستادگی و فداکاری برای اجرای فرمانی که ریشه آن فرمان را در واقع اطاعت از دین و پیامبر و "أطیعوا الله و أطیعُوا الرسولَ و أولی الامرِ مِنکم" می دانیم و می بینیم. امروز از هر زمان دیگر نیازمند به همان روحیه ایثار هستیم. منافع ملی، منافع مردم، مطالبات مردم، خواست مردم را بر خواست فردی، شخصی و خانوادگی و بخشی ترجیح دهیم. این همان ایثارگری است که همواره به او نیاز داشته‌ایم و نیاز خواهیم داشت.
باید بازخوانی کنیم 8 سال دفاع مقدس و به دلاوری ها و ایستادگی‌ها و استقامت همه نیروهای مسلح سر فرود بیاوریم. به دنیا اعلام کنیم ارتش ما بر خلاف برخی از ارتش‌های منطقه و نیروهای مسلح ما برخلاف برخی از نیروهای مسلح منطقه، مردم سالار است و هیچ گاه در امور سیاسی مداخله نکرده است و همواره خود را در برابر ولایت و در برابر خواست مردم تسلیم یافته است. در این سی و چند سال هیچ گاه در این کشور ما حکومت نظامی، دولت نظامی نداشته‌ایم و این افتخار نیروهای مسلح این سرزمین است. کشورهای منطقه درس مردم سالاری را از نیروهای مسلح ایران بیاموزند. از شمال آفریقا تا آسیا تا خاورمیانه‌اش، کشور ما یک کشور انقلابی است، یک کشوری است که حاکمیتش از آن مردم است. یک کشور انقلابی نیاز به جنگ و تجاوز ندارد. نفوذ ما در منطقه، نفوذ فرهنگی و نفوذ گفتمانی است. ایران در طول 200 سال گذشته به کشوری تجاوز نکرده، امروز نیز در دوران انقلاب اسلامی نیروهای مسلح این سرزمین و این نظام آغازگر هیچ تجاوزی در منطقه نخواهد بود، اما همواره مدافعی قوی و قهرمان در برابر متجاوزین بوده و خواهد بود و همیشه تجاوزگر را از تجاوز پشیمان خواهد کرد.
برگردید و نگاه کنید، متجاوزین 31 شهریور 1359 و دیکتاتور متجاوزش کجا هستند و به کجا رسیدند و حامیانشان کجا هستند و قهرمانان ما با پایمردی و ایستادگی‌شان روز به روز بر عزت خود و ملت این سرزمین افزودند. آنهایی که به متجاوز کمک می‌کنند دیر یا زود اثر آن را در زندگی خود باید ببینند. اثر تجاوز صدامیان به خاک دیگران بعد از 8 سال دفاع مقدس همان‌هایی که صدامیان را یاری کرده بودند. آثاری که امروز در منطقه از سوی تروریست‌ها می‌بینیم همانهایی که این تروریست‌ها را خلق کردند و بوجود آوردند امروز باید آثار شوم عمل ناصالح و متجاوزانه خود را در سراسر این منطقه و یا حتی در دورتر از این منطقه ببینند و شاهد باشند.
نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران عامل ثبات این منطقه خواهند بود. ایران و نیروهای مسلح این کشور برای همسایگان و برای دیگران تهدید نیست آنهایی برای منطقه تهدید هستند که همه مقررات بین‌المللی را زیر پا گذاشته‌اند. آن رژیمی برای منطقه تهدید است که تمام معاهدات بین‌المللی در زمینه سلاح کشتار جمعی را زیر پا گذاشته است و انباشت انواع سلاح‌های شیمیایی و هسته‌ای را در آنجا ذخیره کرده است برای تهدید دیگران. نیروهای مسلح این سرزمین البته که قدرتمندند؛ اما قدرتشان برای بازدارندگی و دفاع است و نه چیز دیگر. ما اساسا با جنگ مخالفیم، ما قربانی جنگیم، ما قربانی تجاوزیم، ما می‌دانیم جنگ ناپسند، خسارت‌بار است. البته به همان نسبت دفاع در برابر تجاوز لازم، ضروری، اجتناب ناپذیر است. ما به همه جنگ افروزان اعلام می‌کنیم در پی جنگ جدید در منطقه ما نباشند که به دنبالش برای آنها پشیمانی خواهد داشت. جنگ را نمی‌توان با جنگ خاموش کرد. جنگ را باید با منطق و سیاست و همکاری و همدلی کشورهای منطقه خاموش نمود. ما طرفدار خواست ملت‌ها و از جمله ملت سوریه هستیم. ما معتقدیم همه باید تلاش کنند. جنگ داخلی در سوریه متوقف شود. همه باید تلاش کنیم تروریست‌ها در منطقه تقویت نشوند. همه باید تلاش کنیم که گروههای معارض سوری با دولت سوریه پای میز مذاکره بنشینند. ما خواست تحقق نظر مردم، مطالبات مردم سوریه در آن کشور هستیم و از همگان می‌خواهیم که با رویکرد توسعه جنگ به سوریه و منطقه نگاه نکنند. ما اعلام می‌کنیم به جهانیان ایران کشور بزرگ متمدن، انقلابی قدرتمند با این کشور، با این ملت با زبان زور حرف نزنید، با زبان تهدید حرف نزنید، جنگ و دیپلماسی مفهومی ندارد در کنار هم، هیچ ملت منطقی و آزاده ای بر روی یک میز جنگ و دیپلماسی را نمی پذیرد. ملت بزرگ ایران دنبال توسعه است در پی سلاح کشتار جمعی نیست. این نظام و این دولت به تمام معاهدات منع سلاح کشتار جمعی و از جمله معاهده عدم اشاعه سلاح هسته‌ای پیوسته‌ است و به آن متعهد است.
ملت ایران با غرب آماده مذاکره و سخن گفتن است به شرط آنکه پیش شرطی نباشد، از موضع برابر باشد، با احترام متقابل باشد، در فکر منافع خود نباشند، منافع متقابل مطرح باشد و همه حقوق حقه مردم ایران از جمله حقوق هسته‌ای و غنی‌سازی در خاک این کشور را در چارچوب مقررات بین‌المللی بپذیرند. اگر در برابر حقوق ملت ایران سر فرود آورند ملت ایران ملت منطق است، ملت دوستی است، ملت صلح است، ملت همکاری است می توانیم همه دست به دست هم بدهیم و مشکلات منطقه و حتی مشکلات جهانی را حل و فصل کنیم. نیروهای مسلح ما نیروهای دفاعی هستند اما این فرمان حق را از یاد نمی‌برند که "وأعدّوا لَهم ما استطعتُم مِن قوّه و مِن رباط الخیلِ تُرهبون به عدوّاللهِ و عدوّکم" نیروهای مسلح ما نیروی بازدارنده و دفاعی هستند اما در کنار ایمان و عشق‌شان به وطن و استقامتشان که بالاترین سلاح آنهاست هوشیاری‌، بیداری و توجه‌شان به مسائل جهانی و منطقه و همچنین تجهیزشان به مدرن‌ترین ادوات دفاعی جزو وظایف آنها و جزو وظایف دولت خدمتگزار است.
نیروهای مسلح ما آماده دفاع از ملتی هستند که این ملت نیروهای مسلح را از آن خود می‌داند. ما علیرغم فشارها، علیرغم مشکلاتی که دشمنان برای ما ایجاد کرده‌اند با دنیایی امید به آینده نگاه می‌کنیم و نیروهای مسلح ما به آینده کشور و انقلاب در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری با چشم امید نگاه می کنند.
ملت و دولت، نیروهای مسلح، همه در کنار هم دست به دست هم خواهند داد و پس از حماسه سیاسی انشاءالله به حول قوه الهی حماسه اقتصادی را نیز به فرمان رهبری به وجود خواهند آورد.
«إن تنصروا اللهَ ینصُرکُم و یثبّت أقدامَکم
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

شناسه خبر: 71416

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری

اخبار برگزیده