سخنان دکتر روحانی در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه بسیار خوشحالم که در سی و سومین سالگرد دفاع مقدس در کنار رزمندگان عزیزی که افتخار آفرینان آن دوران بودند، همچنان استواری، عظمت و ایستادگی را با همه وجود احساس می‌کنم، گفت: درود و سلام خود را تقدیم امام راحل (ره) بزرگوار می‌کنیم که با فرمان، ایمان، عرفان و ایستادگی خود درس دفاع در برابر متجاوز را به همه ما آموخت.

شناسه خبر: 71403 -

يکشنبه 31 شهريور 1392 - 10:01

دکتر حسن روحانی صبح امروز (یکشنبه) در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس در جوار بارگاه بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اظهار داشت: درود و سلام خود را به همه شهیدان، جانبازان و آزادگانی تقدیم می‌کنیم که هر چه از استقلال، ‌آزادی، تمامیت ارضی، عزت، سربلندی و فداکاری داریم از برکت رشادت های آنهاست و احترام خود را به خانواده های معظم شهدا و ایثارگران تقدیم می‌کنیم که صبر، استقامت و ایمان آنها برای همگان درس آموز بوده و خواهد بود.
دکتر روحانی تصریح کرد: احترام و سلام ما به ارتش قهرمان جمهوری اسلامی ایران که به تجاوز 31 شهریور 59 در کمتر از 24 ساعت با اعزام 140 فروند هواپیمای جنگنده به خاک متجاوز پاسخ داد و لرزه بر اندام صدامیان افکند و اولین درس را اینگونه به متجاوز آموختند که ایران سرزمین شیران است.
رییس جمهور ادامه داد: درود بر نیروی زمینی ارتش و هوانیروزی که در روزهای آغازین جنگ در برابر نیروهای زرهی دشمن ایستاد و سدی برای دفاع از کشور و جلوگیری از ادامه تجاوز بود و درود بر نیروی دریایی ارتش که در ماه های اولیه توانست دشمن را در دریا منکوب کند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: سلام و درود ما بر قهرمانان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که علی رغم مشکلات لُجستیکی، کمبود نفرات و امکانات، با ایمان،‌اعتقاد و وطن دوستی خود به صحنه نبرد شتافتند و حماسه های بزرگ را آفریدند.
رییس جمهور اظهار داشت: سلام بر نیروی انتظامی و همه رزمندگانی که در صحنه نبرد سینه در برابر دشمن سپر کردند و درود بر بسیجیان دلاور و خط شکن که با ایمان، ایستادگی و مقاومت خود راه پیروزی و فتوح پیاپی را به روی این ملت گشودند.
دکتر روحانی افزود: سلام بر عشایر قهرمان که همواره مدافعان بزرگ سرزمین ایران بوده و هستند و سلام بر آنهایی که در طول 8 سال دفاع مقدس، متجاوز را سرکوب و شرف، عزت و سربلندی را برای ملت ایران به ارمغان آوردند.
رییس جمهور با بیان اینکه ملت ایران، نه روز پایان جنگ که روز آغاز تجاوز و اولین هفته دفاع را گرامی می‌دارد، گفت: ما می‌خواهیم به دنیا اعلام کنیم که ملت ایران مورد تجاوز قرار گرفت و مردمی که در سالهای اولیه انقلاب به فکر ساماندهی کشور بودند و ارتش و سپاهی که در آن شرایط آمادگی های لازم را برای نبردی کلاسیک نداشتند در ماهی حرام و فصل حج و در آستانه شروع سال تحصیلی مورد تجاوز دشمنان قرار گرفتند.
دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت بازخوانی تحولات 8 سال دفاع مقدس در داخل و خارج از کشور گفت: دشمنان ملت ایران تصور کردند با تحریک یک دیکتاتور و حمایت نظامی و مالی از او می‌توانند انقلابی بزرگ، مردمی و دینی را از پای درآورند.
رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز دشمنان باید بررسی کنند که حمایت های مالی، سیاسی، اطلاعاتی و حتی شیمیایی آنها از دشمن ملت ایران به کجا رسیده است، اظهار داشت: آیا دشمنان به اهداف شوم خود رسیده اند و توانستند ملت بزرگ ایران را وادار به تسلیم کرده و یک سانت از سرزمین ایران را در اشغال نگه داشته و انقلاب و مسیر انقلابی ملت را منحرف کنند.
وی افزود: گر چه تجاوز دشمنان خسارت های جانی و مالی فراوانی را نه تنها به ایران بلکه به عراق تحمیل کرد، اما دشمنان ملت ایران هرگز به اهداف خود نرسیدند.
دکتر روحانی تاکید کرد: دشمنان ملت ایران باید بدانند که این ملت و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هرگز اهل جنگ، تجاوز و حمله به سرزمین دیگری نبوده و هدف سلطه و استعماری در منطقه ندارند اما در عین حال در برابر تجاوز متجاوزین لحظه ای مسامحه به خود راه نداده و با تمام توان از استقلال، شرف، عزت، انقلاب، نظام و کشور خود با جان و دل دفاع می‌کنند.
رییس جمهور با بیان اینکه بازخوانی 8 سال دفاع مقدس و چگونگی ایستادگی و پیروزی در برابر متجاوزان در داخل کشور نیز لازم است، گفت: ایمان، اعتقاد، معنویت و عشق میان مردم و رهبری نظام و ولایت فقیه، موجب هماهنگی، همدلی، برادری در همه نیروهای مسلح و از همه مهمتر پیوستگی مردم و نیروهای مسلح شد که این به معنای اعتماد مردم و ایجاد یک سرمایه مردمی و ایستادگی آنان در برابر متجاوزان شد.
دکتر روحانی تصریح کرد: نمونه بارز این وحدت و اتحاد در چهره مصمم بسیجیان در طول 8 سال دفاع مقدس ظاهر شد و امروز باید بازخوانی کنیم که چرا در 8 سال دفاع مقدس پیروز بودیم.
رییس جمهور روحیه ایثار و ایثارگری را از مهمترین دلایل پیروزی ملت ایران در طول 8 سال دفاع مقدس برشمرد و تصریح کرد: امروز نیز بیش از هر زمان دیگر به این روحیه نیازمندیم چرا که ایثارگری به معنای شرکت مسئولانه در رسالت های ملی و اجتماعی و ترجیح دیگران بر خود و از جان مایه گذاشتن برای ارزش ها و ایستادگی و فداکاری برای اجرای فرمانی است که ریشه آن را در اطاعت از دین و پیامبر می‌دانیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه منافع ملی و مطالبات مردم را باید بر خواست فردی و خانوادگی ترجیح دهیم، اظهار داشت: این همان ایثاری است که همواره به آن نیاز داشته و خواهیم داشت.
رییس جمهور خاطر نشان کرد: امروز به دنیا اعلام می‌کنیم که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر خلاف نیروهای مسلح برخی کشورهای منطقه، نیرویی مردمسالار است که هیچگاه در امور سیاسی مداخله نکرده و همواره خود را در برابر ولایت و خواست مردم تسلیم یافته است.
دکتر روحانی اظهار داشت: در طول سالهای پس از انقلاب هیچگاه در کشور حکومت و دولت نظامی نداشته ایم و این افتخار نیروهای مسلح این سرزمین است.
رییس جمهور خاطر نشان کرد: کشورهای منطقه باید درس مردمسالاری را از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بیاموزند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران کشوری انقلابی است که حاکمیت آن در اختیار مردم بوده و نیازی به جنگ و تجاوز ندارد، گفت: نفوذ ایران در منطقه نفوذی فرهنگی و گفتمانی است.
رییس جمهور تصریح کرد: ایران در طول سالهای پس از انقلاب به هیچ کشوری تجاوز نکرده است و امروز نیروهای مسلح این سرزمین و نظام آغازگر هیچ تجاوزی در منطقه نخواهند بود، اما همواره مدافعی قوی در برابر متجاوزان بوده و تجاوزگر را از اقدام خود پشیمان خواهند کرد.
دکتر روحانی تاکید کرد: دشمنان ملت ایران باید به گذشته بازگشته و سرنوشت متجاوزان 31 شهریور 59 را مشاهده کنند و ببینند که قهرمانان ملت ایران با پایمردی و ایستادگی روز به روز بر عزت خود و این سرزمین افزوده اند.
رییس جمهور با بیان اینکه آن کسانی که به متجاوزان کمک می‌کنند، باید دیر یا زود اثر آن را در زندگی خود و کشورهایشان مشاهده کنند و با اشاره به رخدادهایی که امروز در منطقه در اثر اقدامات تروریست ها به وجود آمده است، گفت: همان هایی که این تروریست ها را مورد حمایت قرار داده اند امروز باید آثار شوم عمل ناصالح و متجاوزانه خود را در منطقه و حتی دورتر از این منطقه شاهد باشند.
رییس جمهور تصریح کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران عامل ثبات در منطقه خواهند بود و ایران و نیروهای مسلح این کشور هرگز برای همسایگان و کشورهای منطقه تهدید به شعار نمی روند.
دکتر روحانی گفت: آن رژیمی برای منطقه تهدید است که تمام مقررات و معاهدات بین المللی را زیر پا گذاشته و انواع سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی را برای تهدید دیگر ملت ها انباشته کرده اند.
رییس جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به طور اساسی با جنگ مخالف است، چرا که خود را قربانی جنگ و تجاوز می‌داند،‌ اظهار داشت: البته به همه جنگ افروزان اعلام می‌کنیم که هرگز در پی شروع جنگ جدید در منطقه نباشند چرا که مطمئناً پشیمانی برای آنها به همراه خواهد داشت.
دکتر روحانی با بیان اینکه آتش جنگ را نباید با جنگ پاسخ داد، گفت: آتش جنگ را باید با سیاست، همدلی و همکاری کشورهای منطقه خاموش کرد.
رییس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران طرفدار تحقق خواست و اراده ملت ها از جمله مردم سوریه است، گفت: همه باید تلاش کنیم که تروریست ها در منطقه تقویت نشده و جنگ داخلی در سوریه پایان یافته و گروه های معارض با دولت به مذاکره بنشینند.
دکتر روحانی با بیان اینکه ما خواستار تحقق مطالبات مردم در سوریه هستیم و می‌خواهیم با رویکرد توسعه جنگ به سوریه و منطقه نگاه نشود، اظهار داشت: به همه قدرتمداران و غربی ها اعلام می‌کنیم که با ایران که کشوری متمدن، انقلابی و قدرتمند است با زبان زور و تهدید سخن نگویند، چرا که امروز جنگ و دیپلماسی در کنار هم مفهومی ندارد و هیچ ملت آزاده ای این موضوع را نخواهد پذیرفت.
رییس جمهور با بیان اینکه ملت بزرگ ایران به دنبال توسعه بوده و در پی سلاح کشتار جمعی نیست، اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران به تمام معاهدات منع سلاح های کشتار جمعی پیوسته و به آنها متعهد است.
دکتر روحانی با بیان اینکه ملت ایران آماده مذاکره با غرب است، گفت: البته به شرط اینکه این مذاکره با احترام متقابل و بدون پیش شرط همراه بوده و منافع متقابل در آن مطرح باشد و همه حقوق حقّه ملت ایران از جمله حقوق هسته ای و غنی سازی در خاک کشور را در چارچوب مقررات بین المللی بپذیرند.
رییس جمهور تصریح کرد: اگر در برابر حقوق ملت ایران سر فرود آورند، این ملت، اهل دوستی، منطق، صلح و همکاری خواهد بود و می‌توانیم دست به دست یکدیگر داده و مشکلات منطقه را حل و فصل نماییم.
دکتر روحانی تصریح کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی علی رغم بازدارندگی، نیروهایی عاشق و ایستاده بوده و هوشیاری، توجه و بیداری آنها نسبت به مسائل منطقه و تجهیزشان به بهترین و مدرن ترین وسایل دفاعی از جمله وظایف آنها در دولت خدمتگزار است.
رییس جمهور با بیان اینکه علی رغم فشارهایی که بر ایران ایجاد کرده اند به آینده با دنیایی از امید، نگاه می‌کنیم، تصریح کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سایه راهبری های رهبر انقلاب با امید به آینده در مسیر دفاع از عزت و شرف ملت ایران حرکت می‌کنند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امروز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و ملت دست به دست هم داده و ان شاءالله پس از خلق حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی را به فرمان رهبری معظم انقلاب خلق خواهند کرد.
در این مراسم که سرلشگر فیروز آبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهان عالی رتبه سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی انتظامی و بسیج حضور داشتند پس از سخنان دکتر روحانی یگان های نمونه ارتش، سپاه، ناجا و بسیج از مقابل جایگاه رژه رفتند.
همچنین در این مراسم جدیدترین دستاوردهای لجستیکی و تجهیزات نیروهای مسلح به نمایش درآمد.

شناسه خبر: 71403

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده