دکتر روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

برای موفقیت درمقابل کرونا، رعایت دقیق و کامل همه پروتکل های بهداشتی ضروری است/  همه باید دست به دست هم دهیم تا رعایت پروتکل ها به بالای 90درصد برسد/ برای تولید و تامین واکسن مورد نیازهمه تلاش خود را انجام می دهیم / برخی از کسانی که امروز از تاخیر درخرید واکسن انتقاد می کنند، در ابتدا با خرید واکسن از روسیه و چین مخالفت می کردند/ باید به فکر تهیه واکسن انبوه حتی برای سال های آینده باشیم

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز با ویروس جدیدی مواجه شده ایم که قدرت سرایت آن 70 درصد بیشتر از ویروس قبلی است و شرایط امروز با شرایط قبلی متفاوت است، گفت: برای بدست آوردن موفقیت در این شرایط ، رعایت دقیق و کامل همه پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی لازم و ضروری است.

شنبه 28 فروردين 1400 - 11:37

حجت الاسلام والمسلمین  دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با تاکید بر اینکه تنها رعایت یک پروتکل کافی نیست، افزود: همه پروتکل ها از جمله شستن دست ها، استفاده از ماسک ، پرهیز از تجمع ها و دورهمی ها، سفر نکردن وایزوله و قرنطینه کامل افراد مبتلا باید به صورت کامل و دقیق رعایت شود تا بتوانیم از این مرحله سخت عبور کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه تغییر سبک زندگی، رعایت همه پروتکل ها را در بر می گیرد و می تواند مسیر ما را برای مقابله با این بیماری به طور کامل مشخص کند، اظهار داشت: در شرایط بروز مشکل همه باید دست به دست هم دهیم و همه تریبون ها هم شامل هشدار باشند و هم به جامعه آرامش دهند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هفته بسیار سختی را پیش رو داریم، تاکید کرد: همه باید دست به دست هم دهیم تا رعایت پروتکل ها به بالای 90درصد برسد تا بتوانیم این موج جدید و سخت بیماری را در هفته آینده مهار کنیم..

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: زمانی که در شرایط آرامش قرار گرفته و میزان مرگ و میر کاهش می‌یابد، همه برای اینکه این موفقیت را به نام خود ثبت کنند با یکدیگر مسابقه می‌گذارند، اما وقتی شرایط برعکس می‌شود، هرکسی به دنبال آن است که تقصیر را به گردن دیگری بیندازد، درصورتی که در مواجه شدن با شرایط سخت همه باید دست به دست هم آن را حل و فصل کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در تریبون‌ها و مواضعی که مطرح می‌شود، بایستی هم هشدار و هم آرامش وجود داشته باشد، تصریح کرد: هیچ تریبونی نباید آرامش را بهم بزند در همه تریبون‌ها باید آموزش، آرامش و همچنین هشدارهای لازم به طور متوازن برای رسیدن به نقطه مطلوب، بیان شود.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به مباحث این جلسه درخصوص واکسن و اقدامات انجام شده در این زمینه، اظهار داشت: براساس مطالب بیان شده تنها یک بار تزریق واکسن کفایت نمی‌کند و ممکن است 6 ماه دیگر دوباره لازم باشد که واکسن تزریق شود. امروز همچنین وزیر بهداشت و درمان اعلام کرد که واکسن نمی‌تواند مصونیت 2 ساله و حتی یکساله ایجاد کند، لذا باید به فکر تهیه واکسن انبوه حتی برای سال‌های آینده باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ظاهراً حافظه برخی ضعیف شده است، خاطر نشان کرد: زمانی که به دنبال خرید واکسن از روسیه و چین بودیم، کسانی پشت تریبون اعلام کردند که اگر از روسیه و یا چین واکسن بیاورید، این واکسن را نمی‌زنیم و حتی برخی تشکل‌های پزشکی نامه نوشتند که از روسیه و چین واکسن نیاورید، چرا که خطرناک است.

دکتر روحانی افزود: آن روزی که به دنبال تهیه واکسن بودیم، برخی در این رابطه تزلزل ایجاد کردند و امروز همان افراد که می‌گفتند این واکسن را نخرید به ما می‌گویند که چرا واکسن کم خریدید یا چرا زودتر خریداری نکردید.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز تهیه واکسن یک امر ضروری است، اظهار داشت: البته واکسنی که خریداری می شود، حتماً باید وزارت بهداشت و درمان آن را تأیید کند.

دکتر روحانی تأکید کرد: اگر شرکتی که مورد قبول وزارت بهداشت و درمان است و می‌تواند واکسنی را با ارز نیمایی خریداری و در بازار عرضه کند، هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت همه توان خود را برای اینکه واکسن داخلی زودتر به نتیجه برسد، بکار گرفته است. چرا که برای ما مهم است که روی پای خود بایستیم و بسیار امیدوار هستیم که در تابستان بتوانیم از واکسن داخلی استفاده کنیم.

دکتر روحانی اظهارداشت: در 2 ماه پیش رو بایستی هر چقدر می‌توانیم واکسن از خارج تهیه کنیم. ضمن اینکه تا پایان همین هفته تزریق حدود یک میلیون و 400 هزار واکسن انجام می‌شود و گروه اول واکسن را دریافت می‌کنند و مصمم هستیم واکسیناسیون افراد بالای 65 سال را انجام دهیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: درمورد تخت‌های بیمارستانی نیز تلاش خواهیم کرد در چند ماه باقیمانده در دولت هزاران تخت را آماده کنیم و در همین روزها تزریق مالی آن را انجام خواهیم داد تا با آرامش بیشتری هفته‌های سخت را پشت بگذاریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: اطمینان دارم با همکاری و تلاش و فداکاری کادر درمان که بار سنگینی را بر دوش دارند، در هفته‌های آینده از این مشکلات عبور خواهیم کرد.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

نکته اول اینکه امروز با ویروس جدیدی مواجه شده ایم که قدرت سرایت‌ آن 70 درصد بیشتر از ویروس قبلی یعنی ویروس ووهانی است. این ویروس انگلیسی است بنابراین امروز با یک شدتی از جانب این ویروس مواجه شدیم.

به قول معروف وقتی آر.زیروی ما پایین است. آر.زیرو به گونه‌ای است که یک نفر، دو نفر، سه نفر را مبتلا می‌کند یک جوری است یک زمانی که آر.زیرو تغییر پیدا می‌کند و می‌رسیم به نقطه‌ای که هر یک ابتلا ممکن است 5 الی 7 نفر را مبتلا کند.

بنابراین، شرایط امروز با شرایط قبلی متفاوت است. حرفی که این روزهای اخیر سازمان جهانی بهداشت زد و اعلام کرد که شرایط در 2 ماه گذشته بسیار نگران‌کننده بوده و بعد آماری داد و گفت که در این 2 ماه گذشته هر هفته سرایت ویروس نسبت به هفته‌های قبل 2 برابر شده است.

پیداست که امروز با یک حرکت بسیار وسیع از طریق این ویروس جهش‌ یافته مواجه هستیم. حتی کشورهایی که کمتر مواجه بودند در این ایام با یک مشکلات زیادی مواجه شدند.

با چند نفر از سران کشورهای اطراف‌مان صحبت می‌کردم. همه آنها هم با یک موج بسیار جدید و فزاینده در این ایام مواجه هستند.

با این موج فزاینده چه کار باید بکنیم؟ در این داستان برای اینکه بتوانیم یک موفقیتی را به دست بیاوریم یک پروتکل نمی‌تواند چاره‌ساز باشد و همه پروتکل‌ها باید دست به دست هم دهند.

کسی بگوید که من به جای روزی 3 مرتبه 10 مرتبه دستم را می‌شویم. دست شستن یک پروتکل است این کافی نیست. باید ماسک هم بزند، بگوید من دستم را شستم و ماسکم را زدم نه این هم کافی نیست باید فاصله را مراعات کند فاصله را مراعات کرد باز هم کافی نیست باید ترددها، ترددهای ضروری باشد. تجمعات هم نباید انجام بگیرد. فضایی هم که قرار می‌گیریم باید دارای تهویه باشد. کسی هم که مبتلا است باید بلافاصله ایزوله شود و از جامعه جدا شود و اگر کسی با او تماس داشته او هم چک شود.

اگر کسی ایزوله بود و تخلف کرد با این تخلف شدید برخورد شود. همه باید دست به دست  هم دهند یعنی در این داستان هیچ عاملی به تنهایی نمی‌تواند مسأله را حل کند.

یعنی شما بگویید همه مردم دورهمی را انجام نمی‌دهند. دور همی را انجام ندهند بقیه کارها چه؟ بقیه کارها انجام بگیرد باز هم همان است. بگویند هیچ کس مسافرت نمی‌رود. اصلاً تا 6 ماه دیگر کسی سفر نمی‌رود حل می‌شود؟ حل نمی‌شود. سفر نرویم سفر درون‌شهری هم باید به حداقل برسد سفر درون شهری به حداقل می‌رسد، باز هم باید پروتکل را مراعات کنیم در ماشین نمی‌شود 7 نفر بنشینند غیر از تخلف رانندگی از نظر ویروسی هم نمی‌توانیم اینها را کنترل کنیم.

بگوییم همه اینها را انجام می‌دهیم، در یک جای کوچکی صد نفر جمع می‌شویم تهویه مناسب هم نیست، فاصله هم نیست باز هم نمی‌شود.

پس بنابراین هیچ کس نیاید بگوید مشکل فقط این یکی است، همین یکی هم باید حل شود همه موضوعات باید با هم حل شود همه هم جای خودشان را دارند و باید همه اینها برگردد به یک موضوع. البته می‌توانیم در یک جا جمع کنیم. و آن اینکه سبک زندگی باید عوض شود. در یک کلمه می‌توانیم جمع کنیم همه اینها می‌تواند جمع شود در یک کلمه، سبک زندگی‌ای که هم سفر را به ما می‌گوید کجا برویم و کجا نرویم. هم ماسک و هم دورهمی و هم فاصله از کسی که مبتلا است را می‌گوید، ایزوله شدن را می‌گوید. تمام اینها را با هم به ما می‌گوید.اگر در کلمه سبک زندگی جمع کنیم شاید این کلمه‌ای باشد که بتواند مسیر و راه را برای ما به طور کامل مشخص کند.

معمولاً وقتی در شرایط آرامش قرار می‌گیریم وضع کمی خوب می‌شود، مرگ و میرها پایین می‌شود. مثلاً 2 رقمی می‌شود 2 رقمی‌اش هم باز می‌آید مثلاً از 50 به پایین، آن وقت یک مسابقه‌ای شروع می‌شود آن یکی می‌گوید من این کار را کردم و آن دیگری می‌گوید من این کار را کردم. آن یکی می‌گوید ستاد خیلی معجزه کرد دیگری می‌گوید قرارگاه معجزه کرد. آن یکی می‌گوید فلان وزارتخانه معجزه کرد. آن یکی می‌گوید محله‌محوری معجزه کرد.

اما وقتی به عکس می‌شود. یعنی شرایطی که مردم متأسفانه پروتکل‌ها را مراعات نمی‌کنند و با ویروس جهش یافته مواجه می‌شویم. اینجا داستان تغییر می‌کند. هر کسی می‌خواهد این را به گردن دیگری بیاندازد. بگوید من خیلی خوب عمل کردم بخش من خیلی خوب عمل کرده است. آن یکی بخش مقصر است. آن یکی بخش هم بگوید منم خوب عمل کردم این بخش سوم است که مقصر است.

واقعاً در شرایطی که مشکل پیش می‌آید همه به فکر باشیم و باز هم دست به دست دهیم ممکن است یک بخشی مشکلش بیشتر بوده و یک بخشی مشکلش کمتر بوده ناچاریم دست به دست هم دهیم و همه تریبون‌ها هم باید در آن هشدار باشد و هم باید آرامش باشد.

تریبونی نباید داشته باشیم که در آن آرامش را بهم بزند، همه گیج شوند که ندانند چه شده است. اصلاً چه کار باید بکنند. تریبون ها هم باید به مردم آموزش، هم آرامش و هم هشدارهای لازم را بدهند. متوازن در کنار هم برای اینکه به نقطه مطلوب برسیم.

معلوم است از آغاز تا حالا 3 موج داشتیم. بحمدالله از 3 موج هم عبور کردیم، جوری هم نبوده که موج‌های ما سنگین‌تر از موج‌هایی باشد که در اروپا و جاهای دیگر پیش آمده است. آنها هم با همچنین موج‌هایی مواجه شدند.

تجربه موج دوم و سوم را داریم البته موج چهارم موج بلندتر، متفاوت و سخت‌تری است ولی از همان تجربه‌ها باید استفاده کنیم و از این موج چهارم عبور کنیم.

هفته‌ای که در آن قرار گرفتیم یعنی هفته‌ای که از روز شنبه شروع شده. هفته سختی است. هفته پیش هم البته سخت بود. این هفته، هفته سخت تری‌ است. همه باید مراعات کنیم. همه دست به دست هم دهیم. رعایت پروتکل‌ها واقعاً در این هفته باید به 90 درصد برسد. همین امروز هم در این شرایط سخت آمارهای مراعات 70 الی 75 درصد هم بود. این کافی نیست. باید مراعات ما به 85 الی 90 برسد. در هفته‌های آینده این موج را مهار کنیم و به نقطه‌ای برسیم که نقطه با ثباتی است.

 البته استان‌ها مثل هم نیستند بسیاری از استان‌هایی که امروز دیدیم، هنوز در موج حرکت به سمت بالا  هستند. هنوز به نقطه پیک اصلا نرسیده اند که بگوییم حالا رسیدند از اینجا حالا کم کم آرامش. بسیاری از استان ها اصلاً در مسیر پیک بالاترند. بعضی از استان‌ها مقداری کمتر ولی در مجموع به همه ما هشدار می‌دهد که به طور کامل مسأله را مراعات کنیم و توجه کنیم.

امروز در جلسه یک بحث بسیار مفصلی راجع به واکسن شد که از کی واکسن به بازار آمد، از کی کشورها سفارش دادند، ما چه کار کردیم، امروز داریم چه کار می‌کنیم و واکسن چه نقشی می‌تواند داشته باشد. واکسن یک بار نیست که بگوییم یک بار واکسن زدیم الی آخر عمر خلاص. نه ممکن است این واکسنی که می‌زنیم 6 ماه دیگر لازم باشد 2 مرتبه واکسن تزریق شود، بنابراین اینها هنوز داستانش، داستان روشنی نیست.

امروز وزارت بهداشت و درمان می‌گوید این واکسن چیزی نیست که یک مصونیت 2 ساله یا حتی یکساله ایجاد کند، بنابراین ما باید به فکر تهیه واکسن انبوه برای ماه‌های بعد، حتی برای سال بعد، احتمالاً برای سال‌های بعد باشیم تا از این مسأله عبور کنیم.

یادمان نرود، بعضی‌ها حافظه‌شان ضعیف شده است. یادمان نرود، آن روزی که ما رفتیم واکسن تهیه کنیم از روسیه و چین چه فضایی درست شد. در فضای مجازی و روزنامه‌ها، بعضی از مراکز رسمی، آدم‌هایی بودند، مثلاً‌یک فردی که به هر حال مسئولیتی دارد. آمد پشت تریبون اعلام کرد که من این واکسن را نمی‌زنم. با افتخار، برایش خیلی مهم بود. من این واکسن را نمی‌زنم. خوب نزن. آن یکی متخصص بود گفت اگر روسی بیاورید من نمی‌زنم. اون یکی گفت از چین اگر بیاورید من نمی‌زنم شما یادتان است نامه‌هایی که برای من نوشتند در دفتر من است.

پزشک‌هایی که امضاء کردند، برخی از تشکیلات پزشکی که آنها هم نامه نوشتند. رئیسشان نامه نوشته است. نوشته آقا این واکسن‌ها را نیاورید از روس و چین نیاورید اینها به درد نمی‌خورد و اینها خطرناک است. آن روز که می‌خواستیم تهیه کنیم شما آمدید یک تزلزل درست کردید برای آنهایی که دنبال خرید و تهیه واکسن بودند.

حتی می‌خواستید در وزارت بهداشت و درمان تزلزل درست کنید. اینها متزلزل شوند و نخرند البته ما گوش نکردیم بعضی‌ها به من نامه نوشتند که فلان وفلان کشور مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت نیست شما حق ندارید بخرید. اگر بخرید ال و بل می‌کنیم هنوز هم نشده، هنوز هم از آن کشورهایی که می‌خواستیم ازشان بخریم، سازمان جهانی بهداشت هنوز تأیید نکرده است.

یادمان نرفته باشد که دیروز چه گفتیم. حالا امروز چه می‌گویند همان آدم‌ها. همان آدم‌هایی که می‌گفتند نخرید. امروز آمدند گفتند چرا کم خریدید چرا زودتر نخریدید چرا اونجوری نخریدید چرا از اینجا نخریدید ، بیاییم منصفانه رفتار کنیم.

 همه می‌دانیم واکسن الان یک ضرورت است. واکسنی هم که به درد می‌خورد و بخریم حتماً باید وزارت بهداشت و درمان تأیید کند. ما جای دیگری را نداریم. نمی‌توانیم از فلان کشور، فلان واکسن را بخریم. آن جایی که می‌تواند به ما بگوید این واکسن مجاز است که شما بخرید وزارت بهداشت و درمان است.

البته تأکید کردم، باز هم تأکید می‌کنم خوشبختانه وزیر بهداشت ما هم همین را تأیید می‌کند، اگر یک شرکت معتبری که مورد قبول وزارت بهداشت و درمان ماست و توان دارد و می‌تواند برود واکسنی را بخرد و بیاورد با قیمت نیمایی نه 4200 و می‌تواند در بازار بیاید و برای مردم عرضه کند اهلاً و سهلاً هیچ مشکلی نداریم، بروید خریداری کنید و بیاورید.

در جلسه گفته شد بعضی جاها توفیقاتی به دست آوردند. هر کسی موفق است برود و بیاورد و یک بیمارستان خصوصی است اشکال ندارد، یک شرکت خصوصی یا نهاد است اشکال ندارد هر کسی توانست بیاورد، البته باید نوع واکسن و چارچوب را وزارت بهداشت و درمان تأیید کند و بگوید و بیاوریم و واکسن را در اختیار مردم قرار دهیم، واکسن بیشتر برای اینکه مردم راحتی بیشتری داشته باشند.

همه توانمان را می‌گذاریم برای اینکه واکسن داخلی ما زودتر به نتیجه برسد. در داخل هم جاهای مختلفی هستند و تلاش می‌کنند و بعضی‌ها ممکن است زودتر و بعضی‌ها ممکن است دیرتر به نتیجه برسد. اما برای ما مهم است که روی پای خودمان بایستیم و واکسن داخلی داشته باشیم.

خیلی امید داریم که تابستان بتوانیم از واکسن داخلی خودمان استفاده کنیم و امروز یعنی در این 2 ماه - ماه اول بهار تقریباً روزهای پایانی‌اش است - 2 ماه پیش روی ما مانده از بهار، هر چه می‌‌توانیم هر چه واکسن می‌توانیم از خارج بخریم چه آن 16 میلیون خرده‌ای که از کوواکس خریده ایم و باید زودتر از آنها بگیریم و بیاوریم و چه از کشورهایی که قرارداد بستیم بخشی‌اش را آوردیم و بخش دیگرش را بیاوریم.

خوشبختانه معلوم شد تا پایان همین هفته نزدیک به یک میلیون و 400 هزار واکسن تزریق‌اش انجام می‌گیرد. ان‌شاء الله و آن گروه اول ما که برایمان خیلی مهم بود، آنها واکسن را دریافت می‌کنند می‌رویم و وارد گروه دوم می‌شویم هفت، هشت میلیون نفر هم که اگر بتوانیم واکسن برای آنها بیاوریم و آنها هم تزریق بکنند. آنهایی که سن‌شان از سن 65 به بالا است. خیلی شرایط متفاوت می‌شود، همه تلاش‌ها بر این است که ان‌شاء الله واکسن بیاوریم و در اختیار مردم قرار دهیم و مردم بتوانند از این مسأله با یک اطمینان‌خاطر بیشتری به آینده نگاه کنند.

و نکته آخر اینکه ما برای تخت بیمارستانی تلاش خواهیم کرد در همین چند ماه باقیمانده دولت، ان‌شاء الله هزارها تخت بیمارستانی را آماده کنیم، آقای دکتر نمکی تخت‌ها را آماده کرده یک مقدار تزریق مالی می‌خواهد مثلاً 90 الی 95 درصد آماده شده است.

ان‌شاء الله این هفته تزریق مالی را که باید انجام بگیرد، انجام می‌دهیم و آن تخت‌ها هم آماده می‌شود برای اینکه بتوانیم با یک راحتی و آرامش بیشتری این هفته‌های سخت را بگذرانیم.

تردیدی ندارم با همکاری و تلاش و فداکاری کادر درمان که بار بسیار سخت و سنگینی در این 14 ماه بر دوش داشته و باز این بار را بر دوش خواهد داشت، ان‌شاء الله از این موارد ظرف یکی دو هفته آینده عبور می‌کنیم.

این خط‌هایی که همه‌اش اوج می‌گیرد، سرهایش به سمت پایین خم می‌شود و یک آرامشی را با آن مواجه می‌شویم و ان‌شاء الله امیدواریم ماه رمضانی پربرکت و پررحمت از جانب خداوند برای همه ما مقرر شده باشد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 120742