دکتر روحانی در نشست مطبوعاتی با رییس جمهوری غنا:

تهران برای توسعه مناسبات و روابط با کشورهای آفریقایی بویژه غنا اهمیت ویژه‌ای قائل است/ باید همه کشورهای جهان برای کمک به مردم فلسطین تلاش کنند/ رییس جمهوری غنا: آکرا برای اجرای همه توافقنامه‌ها و اسناد همکاری با تهران عزم راسخ دارد

رییس جمهوری یکی از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را گسترش و تعمیق همکاری با کشورهای آفریقایی برشمرد و تأکید کرد: تهران برای توسعه مناسبات و روابط با کشورهای آفریقایی بویژه غنا اهمیت ویژه‌ای قائل هستیم و آماده همکاری در همه عرصه‌های مورد علاقه با آکرا است.

شناسه خبر: 91994 -

يکشنبه 25 بهمن 1394 - 13:08

 حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که روز یکشنبه و پس از مراسم امضای اسناد مشترک همکاری میان تهران - آکرا، در نشست مطبوعاتی مشترک با رییس‌ جمهور غنا شرکت کرده بود، به خبرنگاران گفت: ایران و غنا زمینه‌های فراوانی برای همکاری  در بخش‌های گوناگون از جمله نفت و گاز، پتروشیمی، ساخت نیروگاه و ارایه خدمات فنی، مهندسی و کشاورزی دارند.

رییس جمهوری افزود: در مذاکرات مشترک در زمینه گسترش همکاری‌ها در بخش‌های مختلف از جمله توسعه مناسبات فرهنگی، علمی و خدمات اجتماعی و گسترش همکاری‌ها در بخش صنعت و صنایع معدنی، گفتگو شد.

دکتر روحانی با اشاره به فعالیت‌ها و خدمات جمهوری اسلامی ایران در غنا از جمله ایجاد دفتر جهاد سازندگی، تأسیس مدرسه اهل بیت و دانشگاه اسلامی و ارایه خدمات بهداشتی – درمانی در کلینیک درمانی ایران به مردم غنا، خاطر نشان کرد: این خدمات مورد توجه و تقدیر مسئولان کشور غنا قرار گرفته که آمادگی داریم در جهت گسترش این فعالیت‌ها برنامه‌ریزی کنیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به ضرورت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه مبارزه با افراط‌گری و تروریسم و مشکلات و معضلاتی که تروریست‌ها در جهان ایجاد کرده‌اند، اظهار داشت: در دیدارها و مذاکرات امروز در زمینه مسایل و مشکلات منطقه و راه‌حل‌های آن بحث و تبادل نظر داشتیم.

دکتر روحانی ادامه داد: موضوع فلسطین و مشکلاتی که منطقه از این دیدگاه با آن مواجه است، نیز مورد گفتگو قرار گرفت و باید همه کشورهای جهان در سازمان‌های بین‌المللی بویژه سازمان ملل متحد و جنبش عدم تعهد برای حل آن تلاش کنند.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: دنیا منتظر آن است که روزی بازگشت مردم فلسطین به خانه‌هایشان را در امنیت و شادی شاهد باشد.

دکتر روحانی همچنین اظهار امیدواری کرد تا توافقات میان مسئولان دو کشور در کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و غنا هر چه سریع‌تر عملیاتی و اجرایی شود.

«جان درامانی ماهاما» رییس‌ جمهوری غنا نیز در این نشست مطبوعاتی ضمن تقدیر از جمهوری اسلامی ایران بخاطر مهمان‌نوازی و استقبال گرم از هیأت عالی‌رتبه کشور غنا، در سفر به ایران، سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت ایران تبریک گفت و افزود: ما همواره ملت ایران را بخاطر قدرت‌نمایی در ارایه گفتگو و تعامل در مذاکرات تحسین می‌کنیم و من بر خود می‌بالم که اولین رهبر قاره آفریقا هستم که پس از توافق به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است.

رییس‌ جمهوری غنا با بیان اینکه ایران و غنا از دوستان قدیمی و مؤسسان جنبش عدم تعهد هستند، گفت: ایران همواره دوست نزدیک آفریقا و حامی جنبش آزادیخواه این منطقه در مقابله با آپارتاید بوده و ما ارزش بسیار بالایی برای دوستی با این کشور قائل هستیم و معتقدیم ایران ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیار زیادی دارد که می‌تواند با استفاده از آنها نقش با اهمیت خود در راستای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و جهان را به نمایش گذارد.

«درامانی ماهاما» با بیان اینکه در مذاکرات هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و غنا در خصوص مسایل مهم دو جانبه و بین‌المللی صحبت شد، خاطر نشان کرد: در این نشست در زمینه معضلاتی که تروریسم در منطقه بوجود آورده و مشکلات برخی کشورهای منطقه از جمله سوریه، عراق و فلسطین گفتگو کردیم و معتقدیم همه منازعات راه‌حل سیاسی دارند و گزینه نظامی به هیچ‌وجه مناسب نیست.

وی افزود: جنگ و نظامی‌گری نمی‌تواند راه‌حل مشکلات منطقه باشد و تنها موجب تلفات انسانی خواهد بود.

رییس‌ جمهور غنا با تحسین دکتر روحانی بخاطر رهبری قدرتمندانه در مبارزه با خشونت و افراطی‌گری، گفت: افراطی‌گری و خشونت تهدیدی برای کل جهان است و امروز ایران پس از توافق هسته‌ای می‌تواند نقش برجسته‌ای در حل و فصل این منازعات داشته باشد.

«جان درامانی ماهاما» در خصوص مشکل فلسطین نیز گفت: معتقدیم فلسطینی‌ها باید بتوانند در کشور خود با آسودگی خاطر و در امنیت کامل زندگی کنند و همه کشورهای دنیا باید در این زمینه با حسن نیت همکاری کنند.

رییس‌ جمهور غنا همچنین با انتقاد از ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحدگفت: باید ساختارهای شورای امنیت و سازمان ملل اصلاح شود تا صدای دیگر کشورها در آن رساتر به گوش جهان برسد.

وی با اشاره به توافقنامه‌ها و اسناد همکاری میان ایران و غنا بر عزم راسخ و تلاش خود در راستای اجرایی و عملیاتی شدن این قراردادها تأکید کرد.

«درامانی ماهاما» همچنین از حمایت‌های دولت و ملت ایران از مردم غنا بویژه در زمینه ارایه خدمات پزشکی، درمانی و آموزشی قدردانی کرد.

شناسه خبر: 91994

- رئیس‌جمهوری

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده