متن کامل سخنرانی در مراسم افطار جمعی از ایتام تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)

-

شناسه خبر: 82518 -

سه شنبه 10 تير 1393 - 22:59

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و اله الطاهرین و صحبه المنتجبین، السلام علیکم یا مولای یا امیرالمومنین(ع)
خداوند بزرگ را سپاسگزارم که امشب من و همراهانم میهمان سفره کمیته امداد حضرت امام (ره) هستیم.
خداوند مقام امام ما را متعالی بگرداند. او قدم‌های مهمی برای کشور و ملت و مسلمانان برداشت و یکی از آن قدم‌های مهم، دستور تأسیس کمیته امداد بود.
آنهایی که کوتاه می‌بینند و کوتاه می‌اندیشند و آینده را بلند نمی‌بینند، معمولاً خانواده آنها هم محدود و کوچک است. فردی با همسر و پدر و مادر و فرزندانش در یک خانواده کوچک زندگی را در داخل همان خانه و خانواده کوچک می‌بینند. اما آنهایی که بلند اندیش‌اند و آیندة بلند انسانیت و بشریت را در پیشگاه خود می‌بینند، خانواده آنها خانواده بزرگی است؛ به بزرگی یک کشور؛ به بزرگی یک ملت و گاهی به بزرگی همه انسان‌ها و جامعه انسانی. هرچه انسان بلندنظرتر باشد، خانواده و جمع وابسته به خود را عظیم‌تر و بزرگ‌تر می‌بیند.
ما اگر کل کشور و کل جامعه را خانواده خودمان ببینیم، با دید وسیعی به جامعه انسانی نگاه کرده‌ایم. همان است که قرآن مجید همه مسلمانان را اعضای یک خانواده می‌داند. انما المؤمنون اخوه، اگر همه ما برادریم و اعضای یک خانواده هستیم آن وقت الزامات فراوانی در کنارش است. اگر همه را عضو خانواده، همه را برادر و خواهر، همه را اعضای یک خانواده بزرگ ببینیم، آن وقت دید ما نسبت به جامعه و افراد جامعه کاملاً متفاوت می‌شود. البته در یک خانواده بزرگ مشکلات هم فراوان است. مسائل و سختی‌ها و گرفتاری‌ها هم فراوان است. اگر ما لااقل جامعه ایران را یک جامعه واحد، کل کشور را یک خانواده و خانه ببینیم، آن وقت می‌توانیم نسبت به وظایف و بار رسالتی که بر دوش داریم بهتر انجام وظیفه نماییم.
همه فرزندان جامعه ما فرزندان خودمان هستند. همه پسران و دخترانی که در جامعه دچار مشکل می‌شوند یا برای پدران و مادر و خانواده‌شان حادثه‌ای پیش آمده است، مخصوصاً آن فرزندانی که پدر را یا پدر و مادر را از دست داده‌اند یا پدر و مادرشان در شرایطی هستند که نمی‌توانند بار مسئولیت تربیت و اداره زندگی آنها را بر دوش گیرند، فرزندان ما هستند و آنها هم باید احساس کنند در جامعه و کشوری که زندگی می‌کنند کمبودی ندارند مخصوصاً کمبود عاطفی.
البته معمولاً این‌چنین بوده آنهایی که در دوران کودکی و نوجوانی سختی یتیمی را دیده‌اند، رشد بهتر و بیشتری داشته‌اند. بسیاری از بزرگان جامعه ما کسانی بودند که در کودکی پدر یا پدر و مادر نداشتند. پیامبر عظیم‌الشأن اسلام در آغاز زندگی پدرش را از دست داد و در دوان کودکی هم مادر خود را از دست داد. شما به اشرف مخلوفات عالم نگاه کنید؛ آن کسی که برترین انسان است در دوران کودکی و نوجوانی هم پدر و هم مادر را از دست داده است، اما ببینید به چه مقام و منزلتی رسید که هم عرشیان و هم فرشتگان عظمت و بزرگی او را در عرش اعلی یافتند.
در دین مبین اسلام توجه بسیاری نسبت به ایتام شده است. فرمود: خیر بیت فی المسلمین بیت فیه یتیم یحسن الیه؛ بهترین خانه از دیدگاه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام آن خانه‌ای است که در آن به یتیمی احسان و نیکوکاری شود. حال اگر خانه بزرگی به نام خانه امداد و کمیته امداد احسان ایتام را بر دوش بگیرد، پس آن بهترین خانه است. بنابراین این ساختمان و این تأسیسات از دیدگاه پیامبر عظیم اسلام خیر بیوت المسلمین است.
دولت کمک به خانواده‌هایی که دچار سختی و مشکلات هستند را وظیفه خود می‌داند و به سهم خودش از همه اعضای کمیته امداد تشکر و سپاسگزاری می‌کند که بار سنگینی بر دوش گرفته‌اند. دولت کمک به این کمیته را وظیفه خودش می‌داند. شما کار بزرگی انجام می‌دهید. این گونه امور کاری نیست که دولتی‌ها بتوانند به خوبی انجام دهند. این کار، کار ملت است. کار مردم است. مردم باید این کار عظیم و بزرگ را بر دوش بگیرند. دولت هم باید یاری و کمک کند. تمام کارهایی که توسط جمع‌ها و سازمان‌های مردم نهاد انجام می‌گیرد، با یاری دولت حتماً بهتر از خود دولت انجام می‌شود.
این کار بزرگ و عظیم یک نعمت بزرگ الهی است. خداوند به شما عنایت کرده است. به خاطر این بار مسئولیتی که بر دوش شما قرار گرفته شکرگزار خداوند باشید. ما هم افتخار می‌کنیم که به عنوان دولت یار شما و در کنار شما باشیم و افتخار ما این است که فرزندان این مرز و بوم همه عزیزان، پسران و دختران این سرزمین، اعضای خانواده ایران بزرگ و اسلام بزرگ، ان‌شاءالله زندگی راحتی داشته و به آینده‌شان مطمئن باشند و بدانند آینده خوبی پیش روی آنهاست. البته اتکای همه ما به حق و خداوند بزرگ است. اما در این کار بزرگ همه دست به دست هم دهید؛ والمؤمنین والمؤمنات بعضهم اولیاء بعض ؛ خداوند به شما اجر و جزای خیر عنایت کند و ما را هم در انجام وظایف مان به ویژه در این ماه مبارک رمضان موفق و مؤید بدارد؛ ان‌شاءالله.
والسلام علیکم و رحمة الله برکاته

شناسه خبر: 82518

- دیدارهای داخلی

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری