رییس‌جمهور در بدو ورود به تهران:

پس از حماسه سیاسی توسط مردم در 24 خرداد؛ شرایط برای تحقق حماسه اقتصادی توسط ملت مهیاتر شده است

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی جمعه شب پس از شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در داووس و در بدو ورود به کشور، در جمع خبرنگاران در تشریح نتایج این سفر با اشاره به اهمیت این نشست، گفت: این مجمع امسال با عنوان شکل‌دهی مجدد جهان و اثرات آن در جامعه، سیاست و اقتصاد برگزار شد و از جمهوری اسلامی ایران نیز دعوت شده بود که در این اجلاس حضور پیدا کند.

شناسه خبر: 74294 -

جمعه 4 بهمن 1392 - 20:55

دکتر روحانی افزود: در این اجلاس حدود 2500 نفر از سران کشورهای مختلف، مدیران ارشد اقتصادی و مسئولان ارشد رسانه‌ها دعوت شده بودند و از ایران نیز دعوت شده بود تا نظرات خود را با موضوع ایران در جهان بیان کند.
رییس جمهوری با اشاره به 4 سخنرانی خود در این اجلاس و حاشیه آ‌ن، بخشی از سخنان خود در این چهل و چهارمین نشست مجمع جهانی اقتصاد را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: در این جلسه تأکید کردیم امنیت و رفاه در صورتی امکان‌پذیر است که برای همه باشد و تصریح شد که تروریسم معضل امروز جهان است و جهل،‌ فقر و بی‌عدالتی عوامل ایجاد تروریسم هستند.
رییس جمهور با اشاره به عزم جمهوری اسلامی ایران برای تعامل با کشورهای مختلف به اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط اشاره کرد و گفت: تعامل با همه همسایگان برای ایران دارای اولویت است و تعامل با کشورهای منطقه و هم‌چنین اروپا و دیگر کشورهای تأثیرگذار در جهان نیز از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط است.
دکتر روحانی همچنین با بیان اینکه در بخش دیگری از سخنرانی خود در این نشست به بحث پرونده هسته‌ای ایران و چگونگی فروریختن دیوار ظالمانه تحریم‌ها پرداختم، به دیدار با مدیران ارشد اقتصادی جهان اشاره کرد که در آن به توانمندی‌های فراوان جمهوری اسلامی ایران در زمینه اقتصادی پرداخته و تصریح کرد: در این نشست درباره تشریح برنامه‌های اقتصادی ایران از جمله 110 میلیارد دلار سرمایه گذاری در زمینه نفت و انرژی‌، 75 میلیارد دلار در زمینه پتروشیمی و 33 میلیارد دلار در زمینه راه‌آهن صحبت شد. در این جلسه همچنین در زمینه سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران و پتانسیل و ظرفیت‌هایی که در ایران وجود دارد بحث و گفت‌وگو شد.
رییس جمهوری به سخنرانی خود در جمع مدیران ارشد شرکت‌های نفت و گاز جهان نیز اشاره کرد و گفت: وزیر نفت نیز با این مدیران گفت‌وگو کرد که حضور شرکت‌های بزرگ در این جلسه بیانگر میزان اشتیاق آن‌ها برای کار با ایران است.
دکتر روحانی همچنین به دیدار با مدیران ارشد رسانه‌های مخلتف بین‌المللی در حاشیه اجلاس داووس اشاره کرد و اظهار داشت: این جلسه به صورت پرسش و پاسخ و فرصتی بود که چهره اقتصادی و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه روابط اقتصادی توضیح داده شود.
رییس جمهوری با بیان اینکه «امسال قرار بود بنا به فرموده مقام معظم رهبری دو حماسه سیاسی و اقتصادی در کشور صورت بگیرد» خاطرنشان کرد: حماسه سیاسی توسط مردم در 24 خرداد محقق شد و حماسه اقتصادی را نیز ملت ایران با اقتصاد مقاومتی و استقامتی شروع کرده‌اند و شرایط مهیاتر شده است که حماسه اقتصادی توسط ملت قدم به قدم محقق شود.
دکتر روحانی همچنین به ملاقات‌های خود با برخی از مقامات شرکت کننده در اجلاس داووس اشاره کرد و گفت: ملاقات‌هایی با رییس‌جمهور سوییس،‌ نخست وزیر هلند،‌ رییس کمیسیون اروپایی داشتیم و در این ملاقات‌ها در مورد رابطه با اروپا و آینده مذاکرات هسته‌ای که مذاکرات جامع و گام نهایی خواهد بود بحث و گفت‌وگو کردیم.
رییس‌جمهور همچنین به ملاقات خود با رییس‌جمهور آذربایجان اشاره کرد و گفت: در این ملاقات تصمیم گرفتیم که روابط دو کشور به سمت روابط صمیمانه برگردد لذا در این راستا تصمیم گرفته شد که کمیسیونی متشکل از نمایندگان دو رییس‌جمهور تشکیل تا مسائل بین دو کشور حل و فصل شود.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که بنا به گفته رسانه‌های بین‌المللی شما ستاره اجلاس داووس بودید و حضور شما و اخباراین اجلاس،‌ بر اجلاس ژنو دو سایه سنگینی انداخت، گفت: خود اجلاس داووس و اخبار مرتبط با آن و مصاحبه‌هایی که با شبکه‌های بین‌المللی از جمله تلویزیون سوئیس‌،سی ان ان و یورونیوز و انعکاس آنها انجام شد کلا بر ژنو دو سایه انداخت.
رییس جمهوری گفت: ما در دیدارها و ملاقات و مذاکرات که در حاشیه اجلاس داشتیم در مورد سوریه نیز گفت‌وگو کردیم و اعتقاد داریم که معضل سوریه با این‌گونه اجلاس‌ها حل و فصل نمی‌شود.
دکتر روحانی ادامه داد: به برخی از مسوولان کشورهای اروپایی که با‌ آن‌ها دیدار داشتیم گفتم که در مورد سوریه همه باید تصمیم بگیرند با تروریسم مقابله کنند و ترویست‌ها از سوریه خارج شوند، همه باید تصمیم بگیرند که از لحاظ انسانی به مردم سوریه که دارای مشکل هستند کمک کنند، از سوی دیگر همه تلاش کنیم که زمینه مساعد جهت انجام مذاکرات بین معارضین سوری و دولت سوریه ایجاد شود. اگر کسی فکر می‌کند می‌تواند از بیرون سوریه برای ملت سوریه تصمیم بگیرد اشتباه می‌کند.
رییس جمهوری تأکید کرد: ملت سوریه خود باید در مورد سرنوشت خودش تصمیم بگیرد و شرایط به گونه‌ای فراهم شود که مردم سوریه در انتخاباتی آزاد نظرشان را بیان کنند. آنها نیز این بحث و موضوع‌ را قبول داشتند ومن فکر نمی‌کنم با این‌گونه اجلاس‌ها موضوع سوریه حل و فصل شود.

شناسه خبر: 74294

- دیدارهای داخلی

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده