متن کامل سخنرانی رییس جمهوری در مراسم صبحگاه مشترک نیروهای مسلح استان خوزستان:

خوزستان نماد مقاومت یک ملت است

رییس جمهوری صبح امروز (چهارشبنه) در مراسم صبحگاه مشترک نیروهای مسلح استان خوزستان با بیان اینکه خوزستان نماد مقاومت یک ملت است، گفت: خوزستان در کنار همه مردان بزرگی است که در دفاع از این سرزمین حماسه و افتخار آفریدند.

شناسه خبر: 73874 -

چهارشنبه 25 دی 1392 - 12:05

متن کامل سخنان حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
و اعدّوا لهم ما استطعتم مِن قوّهٍ و مِن رباطِ الخیلِ تُرهبونَ به عَدُوَّ الله و عَدُوُّکُم

بسیار خوشحالم که توانستم در استان مهم و شهید پرور خوزستان که تربت پاک شهیدان است، لحظاتی نیروهای دلاور و رزمنده ارتش، سپاه، ناجا و بسیج و مرزبانی را از نزدیک ببینم و زیارت کنم.

خوزستان، یادگار دفاع، ایستادگی و ایثار یک ملت بزرگ است
هر ملتی و حتی هر دینی، دارای یادگارانی است که آن یادگاران، هویت تاریخی و خاطره تاریخی آن جمع را می‌سازند. اگر از آیین مقدس اسلام سخن می‌گوییم، باید از بدر و احد به عنوان یادگارانی که خاطره جمعی صدر اسلام را ترسیم می‌کند، یاد کنیم. خوزستان به عنوان یادگار دفاع و ایستادگی و ایثار یک ملت بزرگ است و این یادگار است که خاطره جمعی و دفاع یک ملت را می‌سازد، البته نمی‌توان از بدر سخن گفت و از دلاوری‌های علی‌ابن‌ابیطالب سخن نگفت، از اُحُد سخن گفت و از حمزه سید الشهداء، دلاور میدان نبرد احد یاد نکرد.
خوزستان در کنار همه مردان بزرگی است که در دفاع از این سرزمین حماسه و افتخار آفریدند. از عملیات مهم شکستن حصر آبادان که در واقع باید گفت آغاز پیروزی در برابر متجاوزان بود، تا طریق القدس و فتح المبین که به راستی فتح آشکار و مبین رزمندگان اسلام بود و تا بیت‌المقدس و آزادی خرمشهر که دل همه ایرانیان و آزادی‌خواهان را از غصه رها و آزاد کرد و تا رمضان، والفجر مقدماتی، والفجر یک، خیبر، بدر، والفجر 8، کربلای 4 و 5 و همه عملیات‌های مهم و سرنوشت‌سازی که در این استان شاهدش بودیم.
دلاوری‌ها در این استان شکل گرفت و البته در سایر استان‌های میانی و غربی و در سراسر ایران اسلامی هم بود.

خوزستان نماد مقاومت یک ملت است
خوزستان نماد مقاومت یک ملت است. همه در این سرزمین جنگیدند. آذری، فارس، لر، ترکمن، سیستانی، عرب و از سراسر ایران و از همه استان‌های ایران، همه به خوزستان آمدند و از مرزها دفاع کردند. گویی در دفاع مقدس یک‌­بار دیگر انسجام، اتحاد و بالاتر از آن ساخت هویت ملی ایرانیان شکل گرفت. اینجا سرزمینی بود که خون همه ایرانیان از سراسر ایران به هم پیوند خورد؛ شب عملیات خیبر یا شب قبلش که قایق‌های کوچک، رزمندگان را به خط مقدم برای فردا شب، حمل می‌کردند، شبی که بالگردهای هوانیروز به رغم اینکه ناوبری در شب را نداشتند و همه و همه دست به دست هم دادند و در شب تاریک برای این عملیات، برای اولین بار در این سرزمین پرواز کردند؛ عملیاتی که همه رزمندگان از سراسر کشور در کنار هم بسیج و سپاه و ارتش و نیروهای انتظامی و عشایر، همه در کنار هم بودند و خیبر جایی بود که نیروهایی دریایی و زمینی و هوایی و هوانیروز و همه دست به دست هم دادند.
امروز خوزستان نباید تنها یادگار مقاومت باشد که باید باشد. تنها نباید راهیان نور، سرزمین‌های پاک و تربت پاک ایثار و فداکاری و ایستادگی ملت بزرگ خود را مشاهده کنند که باید مشاهده کنند. امروز در کنار مشاهده و بازدید سرزمین رشادت، باید از آبادانی خوزستان و این سرزمین سبز، نخل‌های زیبای پربار و مزرعه‌های باشکوه، صنعت شکوهمند و شهرهای بازسازی شده بهتر از قبل از جنگ هم باید بازدید کنند. پس، امروز یک رسالت دیگر بر دوش همه ماست؛ همانطور که در دفاع مقدس، در این منطقه و جهان الگو شدیم. هشت سال در برابر متجاوزان ایستادیم و یک میلیمتر از خاک این سرزمین را به دشمن واگذار نکردیم. این افتخار بزرگ برای رزمندگان اسلام و برای ملت ایران است. به همان نسبت باید در ساخت این کشور و آبادانی این سرزمین الگو شویم. کشورهایی که بعد از جنگ جهانی دوم تلاش کردند و کشور ویران خود را بهتر از قبل بازسازی کردند.

دولت به توسعه خوزستان مصمم است
ما باید الگوی دفاع مقاومت و استقامت و همزمان الگویی برای ساخت و سازندگی و توسعه باشیم. دولت به توسعه این کشور و از جمله توسعه خوزستان مصمم است.
همانطور که نیروهای مسلح، پاسدار مرزهای این سرزمین هستند و برای دفاع از سرزمینشان تحت فرامین و ولایت ولی امر، نگاهشان به بیرون مرزهاست و با چشم تیزبین خود تحرکات دشمنان و رقیبان را به دقت نظاره می‌کنند، باید نگاه دیگری هم به دیگر دشمنان کنند؛ یعنی توسعه نایافتگی، حاشیه نشینی، بیکاری و مشکلات اقتصادی که اینها هم دشمنان ملت ما هستند.

بدون امنیت، توسعه و پیشرفت امکان‌پذیر نیست
بیکاری، فقر و توسعه‌نایافتگی دشمنانی هستند که باید با آن مقابله کنیم. دولت به همان نسبتی که مصمم است از مرزهای این سرزمین به کمک نیروهای جان برکف دفاع کند، باید از توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور نیز دفاع کند. در این راه، دولت دست نیاز به سمت نیروهای مسلح دراز می‌کند و این نیروهای مسلح هستند که می‌توانند کشوری امن، استانی امن، سرزمینی امن و مرزهایی امن را برای توسعه بسازند. بدون زیربنای امن و امنیت، هیچ‌گونه توسعه و پیشرفتی امکان‌پذیر نیست. شاید برخی از تصمیمات دولت بار شما را برای دفاع از این سرزمین سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌کند. ممکن است نیاز باشد حضور ظاهری نیروهای مسلح کمرنگ اما حضور باطنی، توانمندی، هوشیاری و تیزبینی آنها نسبت به گذشته به مراتب بیشتر شود.
باید سرزمین‌های بیشتری را در اختیار مردم قرار دهیم تا برای آبادانی این استان تلاش کنند. این بدان معناست که رسالت و وظیفه شما برای دفاع کمی پیچیده‌تر می‌شود. دولت مصمم است تمام آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد اعلام کند. این به آن معناست که نوع حراست و حفاظت شما از مرزهای این سرزمین و استان کمی سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود.
نباید به امنیت ملی، امنیت داخلی ما و امنیت استان استراتژیک خوزستان لطمه‌ای وارد شود و اینجاست که همکاری دولت با نیروهای مسلح را بیشتر و بیشتر از گذشته می‌طلبد. ما باید دست به دست هم دهیم. کشور ایران و ملت ایران ملتی صلح دوست است. ما هرگز به کشوری تجاوز نکرده‌ایم و هرگز قصد تجاوز به کشوری را نداریم و حتی در جنگ، دفاع کردیم. مدافع بودیم و از منافع‌مان دفاع کردیم. جنگ به ما تحمیل شد و ما دفاع‌گر شجاع توانمند بودیم. نیروهای مسلح ما بر مبنای استراتژی بازدارندگی و دفاع همواره آماده‌اند، اما هیچ­گاه جنگ‌طلب نیستند. نیروهای مسلح ما دنبال استقرار صلح‌اند. ما در دنیای سیاست طرفدار صلح‌ هستیم. اما برای استقرار صلح، نیازمند به نیروی مسلحِ توانمندِ آموزش دیده قدرتمند و قوی هستیم. نیروی مسلح قوی است که می‌تواند کشور را از جنگ و از تجاوز دیگران بازدارد. ما به کسی تجاوز نمی‌کنیم اما در برابر متجاوز، با همه قدرت و توان از منافع کشور و ملت و انقلابمان دفاع می‌کنیم و دشمن را از تجاوزش پشیمان خواهیم کرد. ما به عنوان کشوری که به شدت در دفاع از حقوقمان اصرار داریم و همانطور که حاضر نیستیم یک میلیمتر از سرزمین ما مورد تجاوز قرار بگیرد حاضر نیستیم یک میلیمتر از حقوق ما هم مورد تجاوز قرار گیرد.
ما دنبال سلاح‌های کشتار جمعی نیستیم. به همه کنوانسیون‌های بین‌المللی در زمینه سلاح‌های کشتارجمعی و منع کشتار سلاح‌های جمعی پیوسته‌ایم اما از فناوری‌های صلح‌آمیز نیزکوتاه نخواهیم آمد. ما می‌گوییم فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای، نه یک کلمه کمتر، نه یک کلمه بیشتر. کمتر و بیشترش آن است که در فناوری صلح‌آمیز، از هر آنچه حق قانونی ماست یک ذره کوتاه نخواهیم آمد. در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای هرگز دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم و این فتوای رهبر و تعهد کشور ماست پس نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر. ما بر حقوق خود ایستاده‌ایم. برای دستیابی به حقوقمان نیاز به وحدت، اتحاد، یکپارچگی، آمادگی، تیزبینی، دقت و همچنین مراقبت از مرزها از منافع ملی کشورمان داریم.

نیازمند وحدت، اتحاد و ایستادگی هستیم
استان خوزستان ویژگی‌های خود را دارد. بندرگاهش، آبهای آزادش، رودخانه‌های مهم‌اش، سرزمین نفت‌خیزاش، سرزمین مستعد کشاورزی، صنعتش، مردم بزرگ و غیورش، عشایر فداکار و دلاورش. این استان حساسیت و ویژگی خاص خود را دارد. ما به وحدت، اتحاد، مقاومت و ایستادگی نیاز داریم.
همه ما زیر یک پرچم قرار داریم و آن پرچم ایران، پرچم ولایت، پرچم منافع ملی و پرچم ایستادگی و مقاومت برای حقوق ملت ایران است. این پرچم بلند همواره در اهتزاز باد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 73874

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده