رییس جمهور در پیامی به دهمین کنگره جهانی زرتشتیان:

هر جا گوهر دین پاس داشته شود، همه از آن بهره می‌برند

رییس جمهور در پیامی به دهمین کنگره جهانی زرتشتیان گفت: ایران زادگاه زرتشت، پیام‌آور نیکی‌ها و خوبی‌ها و موطن نخست زرتشتیان بوده است و حضور مستمر دین زرتشت حتی در کنار اسلام در ایران، نقش تأثیرگذاری به پیروان این آیین الهی در گستره فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی داده است.

شناسه خبر: 73589 -

جمعه 6 دی 1392 - 10:58

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی تأکید کرد: نشست‌هایی از این دست نه تنها برای پیروان زرتشت بزرگ که برای مسلمانان و ایرانیان مایه مباهات است؛ هر جا گوهر دین پاس داشته شود و هر جا مشترکات بین فرهنگی و میان تمدنی بازآفرینی شوند، همه از آن بهره می‌برند.
متن کامل پیام رییس جمهور به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
به نام خداوند جان و خرد - کزین برتر اندیشه برنگذرد
برگزاری دهمین کنگره جهانی زرتشتیان را صمیمانه تبریک می‌گویم و برای تمامی شرکت‌کنندگان ارجمند و دست‌اندرکاران سختکوش آن آرزوی توفیق دارم. نشست‌هایی از این دست نه تنها برای پیروان زرتشت بزرگ که برای مسلمانان و ایرانیان مایه مباهات است؛ هر جا گوهر دین- که در همه ادیان الهی یکی است- پاس داشته شود و هر جا مشترکات بین فرهنگی و میان تمدنی بازآفرینی شوند، همه از آن بهره می‌برند.
قرآن کریم- کتاب ما مسلمانان اهل کتاب را دعوت می‌کند که «بیایید بر سر سخنی که میان ما و شما یکسان است بایستیم؛ اینکه جز خدای یکتا را نپرستیم و چیزی را با او شریک نگردانیم و بعضی از ما بعضی دیگر را به جای خدا به خدایی نگیرد.»
اهورا مزدا، «خدای نیک سرشت آیین زرتشت» که سرور دانایی و سرچشمه همه خوبی‌ها است، انسان را به همین سخن فرا می‌خواند. «پندار نیک»، «گفتار نیک» و «کردار نیک»، آموزه بزرگی است که می‌تواند به اخلاق و اندیشه و رفتار انسانی سمت و سویی الهی بدهد.
نه تنها ما ایرانیان، بلکه جهانیان به خوبی می‌دانند که زرتشتیان با اعتقاد به داوری پایان جهان و پیروزی نیکی بر بدی و راستی بر دروغ از مظاهر اخلاق عملی‌اند و میان زندگی مادی و معنوی، اعتدال آرمانی را برگزیده‌اند. این فرمان آیین زرتشتی که بر تردید و آرزوی نادرست با خرد، بر آز با خرسندی، بر خشم با آرامش، بر رشک با نیکخواهی، بر نیاز با هوشیاری، برستیز با آشتی و بر دروغگویی باید چیره شد، سختی مشترک و مستتر در همه ادیان الهی است که می‌تواند برای انسان و جهان، حیات برآمده از عقلانیت و اعتدال و اخلاق را بیافریند و گسترش دهد.
جهان امروز بیش از هر زمان نیازمند این سرچشمه‌های معنوی و اخلاقی و همزیستی میان پیروان ادیان است و باید از معرفت و تجربه بشر در راه تحقق این ضرورت به جد بهره برد. ایران زادگاه زرتشت پیام‌آور نیکی‌ها و خوبی‌ها و موطن نخست زرتشتیان بوده است و حضور مستمر دین زرتشت حتی در کنار اسلام در ایران، نقش تأثیرگذاری به پیروان این آیین الهی در گستره فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی داده است. باید این زیسته دیرین را امروز نیز بازآفرید و تقویت کرد و با همدلی و همراهی و همزیستی راه را بر اندیشه‌ها و تلاش‌های هدفمند اهریمنی که می‌خواهند جهان را به منازعه میان ادیان و مذاهب بکشانند، بست. تفرقه و نزاع و بر ساختن عصبیت‌ها و تعصبات نابجای دینی و مذهبی هر کجا که باشد، ساخته و پرداخته سیاست‌های شیطانی است و تردیدی نیست که در این میان امروز مسئولیت پیروان همه ادیان و مذاهب سنگین‌تر از پیش است.
برای همه زرتشتیان جهان از خداوند بزرگ توفیق مدام مسألت دارم و به پارسیان هند که شهروندان خوشنام و ارجمند این سرزمین کهن می‌باشند به طور ویژه درود می‌فرستم. امیدوارم که با برگزاری کنگره آتی زرتشتیان در ایران موطن کهن آنان، میزبان مهربانی‌هاشان باشد. ان‌شاء‌الله.
حسن روحانی
رییس جمهوری اسلامی ایران

شناسه خبر: 73589

- پيامها و نامه ها

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده