دیدار رییس مجلس الجزایر با دکتر روحانی

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار عبدالقادر‌ بن صالح رییس مجلس الجزایر با وی بر لزوم همکاری کشورهای منطقه برای حل و فصل مسایل منطقه ای تاکید کرد.

شناسه خبر: 70100 -

يکشنبه 13 مرداد 1392 - 14:38

دکتر روحانی پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار رییس‌ مجلس الجزایر با ابراز خرسندی از سلامتی عبدالعزیز بوتفلیقه رییس‌جمهور این کشور گفت: 8 سال پیش که در سفر به کشور شما با آقای بوتفلیقه گفت‌وگو کردم، ایشان را برخوردار از نظرات روشن در مسایل دو جانبه‌ای و منطقه‌ای دیدم و معتقدم تهران و الجزیره بر این مبنا می توانند همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای بسیار خوبی داشته باشند.
رییس‌جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل برای گسترش و تعمیق روابط دوجانبه با الجزایر را در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی وسیاسی دارد و معتقد است حل و فصل مسایل منطقه‌ای نیاز به مشارکت کشورهای منطقه دارد.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز منطقه ما و منطقه شما درگیر مشکلاتی است، اظهار داشت: در همه مناطقی که مسلمانان با مشکلاتی مواجه هستند، یک عامل اصلی آن دخالت قدرت‌های خارجی است و عامل دیگر این است که کشورهای اسلامی همه توان خود را برای رفع این مشکلات و رسیدن به وحدت، همفکری و همکاری بکار نمی‌گیرند.
رییس جمهور خاطر نشان کرد: الجزایر که برای استقلال و آزادی خود مبارزه کرده و فردی مثل آقای بوتفلیقه آن را رهبری می‌کند، کشوری مناسب برای همکاری و تلاش در راستای رفع مشکلات منطقه‌ای بوده و جمهوری اسلامی ایران با نگاهی مثبت به الجزایر و شخص آقای بوتفلیقه آماده گسترش همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای خود با این کشور است.
عبدالقادر‌ بن صالح رییس‌ مجلس الجزایر نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام و پیام تبریک رییس‌جمهور این کشور به مناسبت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری و آغاز بکار دکتر روحانی به عنوان رییس جمهور اسلامی ایران گفت: پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نشانگر پیروزی دموکراسی، آرمان‌های والای انقلاب و ملت ایران و حرکتی در راستای تحقق خواسته‌های آنان است.
وی روابط دو کشور را در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دیرینه توصیف و تمایل کشورش برای گسترش همکاری‌های فی‌مابین و مقابله مشترک با چالش‌های موجود در منطقه و جهان تاکید کرد.
عبدالقادر بن صالح اظهار داشت: آقای بوتفلیقه بر ارتقاء سطح مناسبات ایران و الجزایر تأکید دارد و خواستار گسترش روابط دو کشور به عرصه‌هایی هستند که تا به حال به آنها پرداخته نشده است.
رییس‌ مجلس الجزایر با تأکید بر لزوم همکاری کشورهای منطقه برای رسیدگی و رفع چالش‌های منطقه‌ای گفت: الجزایر از جمهوری اسلامی ایران و حق آن در برخورداری و استفاده صلح آمیز از فعالیت‌های هسته‌ای حمایت کرده و برای دفاع از امت اسلامی در کنار ایران حضور دارد.
وی تصریح کرد: زمینه‌ مناسب و چارچوب سازمان‌یافته‌ای برای گسترش روابط اقتصادی ایران و الجزایر وجود دارد و امیدواریم این عرصه از مناسبات دو کشور نیز هر چه سریع‌تر تقویت شده و به سطح مطلوب و مورد نظر طرفین ارتقاء یابد.
رییس مجلس الجزایر برای شرکت در مراسم تحلیف دکتر روحانی که عصر امروز (یکشنبه) در مجلس شورای اسلامی برگزار می شود، به ایران سفر کرده است.

شناسه خبر: 70100

- دیدارهای خارجی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده