دکتر امین زاده در همایش ملی حقوق شهروندی و جامعه مدنی:

منشور حقوق شهروندی باید در قالب یک سند ایرانی و اسلامی، نهادینه و به باور اجتماعی تبدیل شود /دولت تدبیر و امید برای نخستین بار پس از مشروطه حقوق شهروندی را در مسیر جدید قرار داد

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی در همایش ملی حقوق شهروندی و جامعه مدنی تصریح کرد: حقوق شهروندی یک شعار نیست و منشور حقوق شهروندی باید در قالب یک سند ایرانی و اسلامی، نهادینه و به باور اجتماعی تبدیل شود.

شناسه خبر: 99097 -

سه شنبه 19 ارديبهشت 1396 - 20:32

دکتر الهام امین زاده در این همایش که  روز سه شنبه در بجنورد برگزار شد، اظهارداشت: پس از مشروطه این نخستین بار است که در دولت تدبیر و امید حقوق شهروندی مردم ما در مسیر جدیدی قرار گرفته و برنامه های ۵ و ۱۰ ساله برای تحقق گام به گام آن در نظر گرفته شده است.

وی با این که برای نهادینه شدن حقوق شهروندی در جامعه، این موضوع باید به یک مطالبه ملی تبدیل شود، گفت: در این حالت است که پاسخگویی و گزارش دهی مرتب همه مسئولان را بر اساس اختیارات و امکانات آنان شاهد هستیم.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی با اشاره به فصل سوم قانون اساسی که حقوق ملت در آن آمده است، خاطرنشان کرد: با رونمایی از منشور حقوق شهروندی در دولت یازدهم، این موارد به تمام دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است و همه ادارات موظف هستند مفاد آن را در معرض دید مراجعان قرار دهند تا در موارد مقتضی، مردم بتوانند با طرح شکایت، حق خود را مطالبه کنند.

دکتر امین زاده اضافه کرد: اجرای منشور حقوق شهروندی اکنون در مرحله اقدام و عمل است و بر اساس دستورات اکید دکتر روحانی، همه وزارتخانه ها و دستگاه ها گزارش های خود را مرتب ارائه می دهند.

وی اهمیت امانت داری، صداقت و اخلاص را به عنوان شروط اساسی در اجرای مفاد منشور حقوق شهروندی گوشزد کرد و گفت: آموزش همگانی به خصوص از سنین پایه، نقش مهمی در نهادینه شدن حقوق شهروندی یکایک آحاد مردم به ویژه آگاه ساختن نسل فردا و مدیران آینده به عهده دارد.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی با ابراز گلایه از این که نظام آموزش کنونی کشورمان از تربیت شهروند فعال و تاثیرگذار و آگاه به مهارت های اساسی زندگی و حقوق شهروندی بازمانده است، اصلاح شیوه های آموزشی و تربیتی را خواستار شد.

وی در عین حال یادآور شد: آموزش حقوق شهروندی به عنوان 2 واحد درسی، در برنامه آموزشی دانشجویان دوره های کارشناسی گنجانده شده است.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی ازجمله نقاط قوت خراسان شمالی در مصادیق توجه به حقوق شهروندی را وجود 90 دهیار زن، برنامه ایجاد بوستان ویژه بانوان در 8 شهرستان و راه اندازی میز خدمت و پنجره واحد خدمات رسانی به مراجعان دستگاه های اجرایی دانست.

شناسه خبر: 99097

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده