تاکید مولاوردی بر ضرورت تلاش همگانی برای تامین هزینه آزادی زنان زندانی جرایم غیرعمد/ 90 درصد حدود 200 زن زندانی غیرعمد در سراسر کشور هیچ سابقه کیفری ندارند

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در آیین "گلریزان تامین هزینه آزادی زنان زندانی جرایم غیرعمد"، خواهان تلاش همگانی برای آزادی زنانی شد که بدون هیچ سابقه کیفری، فاصله میان شهروند معمولی و مجرم بودن را در لحظه ای با ارتکاب جرمی ناخواسته طی کرده اند.

شناسه خبر: 98947 -

چهارشنبه 6 ارديبهشت 1396 - 20:10

شهیندخت مولاوردی عصر چهارشنبه در این آیین که در محل سالن فرهنگی ورزشی "تلاش" برگزار شد، گفت: در حال حاضر حدود 200 زن زندانی غیرعمد در سراسر کشور داریم که 90 درصد آنها هیچ سابقه کیفری ندارند. جرم بیشتر آنها مربوط به چک است و گاهی مبالغ این چک ها و ارقامی که باعث زندانی شدن این زنان شده چنان ناچیز است که در تصور نمی گنجد.

وی اظهارداشت: همین ارقام گاهی ناچیز حبس را نصیب زنانی کرده که نبودشان در خانه ها باعث پیدایش آسیبهای اجتماعی گسترده و متنوع می شود. بنابر آمار به دست آمده از پژوهشهای انجام شده، با صدور هر حکم زندان به ویژه برای زنان، حداقل سه آسیب اجتماعی جدید ایجاد می شود. بر اثر حبس هر مادر، جسم و جان فرزندان زخم بر می دارد و این دسته از بچه ها در معرض آشفتگی های رفتاری قرار می گیرند، آرامش خانه ای که زن آن گرفتار حبس شود، رنگ می بازد و دلبستگی عاطفی زوجین مخدوش می شود و در نهایت این آسیب ها خیلی سریع به عرصه اجتماع سرایت می کنند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با اشاره به اینکه برگزاری این مراسم با پیگیری و تلاش جمعی از دوستان از آغازین روزهای سال تدارک دیده شده است، گفت: این آیین گلریزان برای گشودن پنجره ای به روی این گروه از زنان آزرده و درمانده این سرزمین برگزار می شود و تاکنون 250 میلیون تومان از طرف 18 هزار نفر به پویش ارمغان ، کمک شده و امیدواریم این مراسم جوشش دیگری برای جمع آوری کمکهای نقدی و غیرنقدی لازم باشد.

مولاوردی تصریح کرد: پیشگیری از این آسیبها، از ابتدا جزو رویکردهای مورد توجه معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهور بوده و اقدامات متنوعی در این راستا مورد توجه بوده که رایزنی با مدیران ستاد کل دیه کشور بخشی از آنهاست.

وی خاطرنشان کرد: نتیجه این رایزنی ها، تلاشها و نشستها بود که به انعقاد تفاهم نامه شناسایی و آزادسازی زنان زندانی جرایم غیرعمد منتج شد و همین تفاهم نامه به ایده ایجاد پویش ارمغان انجامید که به پشتوانه حمایت فعالان فرهنگی اجتماعی در ایام میلاد مبارک حضرت فاطمه زهرا(س) در آخرین روزهای سال 95 پایه گذاری شد و خانم دولتشاهی از هنرمندان مقبول عرصه هنر سفیر این پویش شد.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور گفت: ابتدا پیشنهاد شد از زنان و مردان شاغل درخواست کنیم که 5 رقم آخر حقوق خود را به مشارکت در پویش ارمغان اختصاص دهند، اما به موازات آن درگاهی ایجاد شد تا هر کس بتواند سهم دلخواه خود را در این تلاش برای آزادی زنان زندانی جرایم غیرعمد داشته باشد.

شناسه خبر: 98947

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده