دکتر روحانی در مراسم افتتاح همزمان پروژه‌های زیربنایی، اقتصادی و ورزشی استان فارس:

به پزشکان و فعالان بخش سلامت افتخار می کنیم / ساماندهی اقتصاد و اتحاد دولت و ملت بود که ما را در برجام پیروز کرد/ با سرمایه اعتماد مردم می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم/ با دروغ به امید ملت لطمه نزنید؛ بگذارید مردم به آینده کشور امیدوار باشند/ اساس سرمایه ما، اعتماد و پیوند دولت و مردم است

رییس‌ جمهور، در مراسم افتتاح همزمان پروژه‌های زیربنایی، اقتصادی و ورزشی استان فارس، همگان را به تقویت امید در میان مردم فرا خواند و با بیان اینکه ما به امنیت، انسجام ملی، ایران، اسلام، تاریخ و تمام استان‌های کشور افتخار می‌کنیم، تاکید کرد: با این قانون اساسی، رهبری فرهیخته، دولت کارآمد و ملت منسجم، بی تردید ما می توانیم از همه مشکلات پیش‌رو عبور کنیم.

شناسه خبر: 98850 -

پنجشنبه 31 فروردين 1396 - 14:51

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج‌شنبه در این مراسم که در بیمارستان ٦٠٠ تختخوابی بوعلی سینا شیراز برگزار شد، با اشاره به اینکه یک جراح به علم و انگشتانش به هنر مجهز است ولی در کنار اینها باید دلسوزی و عشق به ملت در وجود آن جراح وجود داشته باشد،  تصریح کرد: ما  به پزشکان و فعالان بخش سلامت و همه دانشمندان و متخصصان کشور در سطوح مختلف ، افتخار می کنیم.

رییس‌ جمهور با بیان اینکه در رشد علمی کشور، 4 پله پیشرفت کرده‌ایم، اظهار داشت: در شتاب کمیت مقالات علمی در 25 کشور بزرگ علمی جهان موفق شدیم در سال گذشته رتبه اول را کسب کنیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: اصل ساختن کشور، متکی به نیروی انسانی است و اگر نیروی انسانی آماده به کار، متعهد ، متخصص و دلسوز مردم وجود نداشته باشد، امور به پیش نمی‌رود.

رییس‌ جمهور افزود: اگر بیماران جامعه قبل از آنکه پزشک یا جراحی دست به کار شود به آن تیم پزشکی اعتماد و ایمان داشته باشند، در این صورت، نیمی از کار حل می‌شود و ارتباط و پیوند میان پزشکان و مردم بسیار اهمیت دارد.

دکتر روحانی افزود: زمانی در کشور یک ایرانی آرزو داشت برای درمان به کشوری اروپایی برود اما  امروز این روند برعکس شده و ایرانیان زیادی در خارج از ایران و از جمله در کشورهای اروپایی ، برای درمان به ایران می‌آیند که این فخری بزرگ برای ما است.

رییس‌ جمهور افزود: همچنین با وجودی که در کشورهای همسایه شمالی و جنوبی، بیمارستان خوب و مجهزی دارند، اما اتباع آن کشورها برای انجام عمل‌های جراحی به تهران و شیراز سفر می‌کنند.

دکتر روحانی با اشاره به شهرت پزشکان و بیمارستان‌ها و همچنین متخصصان پیوند اعضاء در شیراز، گفت: این بسیار ارزشمند است و آن عامل مهم در جذب بیماران، تجهیزات و محیط بیمارستانی نبوده، بلکه شخص طبیب است.

رییس‌ جمهور تأکید کرد: باید دانشگاه‌ها، اساتید و بزرگان علمی ما به گونه‌ای باشند که شاگردان آنها به وجودشان افتخار کنند و پزشکان، جراحان و اساتید در شهرهای بزرگ در جایگاهی قرار بگیرند که ایرانیان و همسایگان کشور بگویند که برای درمان سراغ آن پزشک خاص در شیراز می‌رویم.

دکتر روحانی تصریح کرد: پیوند بین پرستاران،  تیم پزشکی و پزشکان با دولت، مردم و خیرین بسیار مهم است.

رییس‌ جمهور با تأکید بر حل نیازمندی‌ها و مشکلات بیمارستان بوعلی شیراز، اظهار داشت: همه باید دست به دست هم دهیم تا مرکزی بزرگ برای سلامتی و راحتی مردم در این نقطه برای کل ایرانیان و سایر کشورها بوجود آید.

دکتر روحانی تصریح کرد: دستاوردهای دولت تدبیر و امید ناشی از سرمایه اعتماد و سرمایه اجتماعی بوده که باید حفظ شود. اگر مردمی به دولتی اعتماد و دولتی به مردم امید ببندد، این ارتباط و مسیر هموار می‌شود و به رشد و تعالی می‌رسیم.

رییس جمهور با اشاره به آرامش در بازار ارز و کالا  افزود: وقتی به مردم قول دادیم که تورم تک رقمی شود و به این هدف می‌رسیم به این دلیل است که مردم اعتماد کردند و در غیر این صورت، هیچ چیز درست نمی‌شد.

اساس سرمایه ما، سرمایه اجتماعی، مردم و پیوند دولت و مردم است. با سرمایه اعتماد مردم می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: من در یک جا عصبانی می‌شوم و آن جایی است که فرد، دستگاه و یا رسانه‌ای می‌خواهد به امید ملت ما برای آینده لطمه بزند. بگذارید مردم به آینده و کشور، امیدوار باشند. چرا دروغ می‌گوییم و واقعیت‌ها را به گوش مردم نمی‌رسانیم و دروغ گفتن امری حرام است.

رییس‌ جمهور تأکید کرد: به رشد، پیشرفت و آینده کشور اعتماد کنیم چرا که مردمی بزرگ، فرهنگ دوست و پرتلاش داریم.

دکتر روحانی با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در بستن چاه‌های زیرزمینی غیرمجاز، گفت: در آذربایجان شرقی با وجود اینکه رشد باران امسال از متوسط کمتر بود، اما به دلیل همین اقدام دولت، در سال جاری نسبت به سال گذشته نه تنها منابع زیرزمینی کاهش نیافت بلکه کمی افزایش یافت.

رییس‌ جمهور ادامه داد: در زمانی یک وارد کننده و خریدار به دنبال ورود کانتینر جنسی بود اما مجبور بود به دلیل وجود تحریم‌ها هزینه‌های اضافی تا 700 دلار پرداخت کند، آیا تحریم از جیب مردم مهم نیست؟‌

دکتر روحانی تأکید کرد: گردش مالی ما با دنیا به طور متوسط 11 درصد هزینه داشت، اما الان این مقدار به 3 درصد رسیده است.

رییس‌ جمهور خطاب به پزشکان و کادر درمانی بیمارستان بوعلی، گفت: آیا اکنون شاهد نیستید که همه وسایل و امکانات پزشکی و دارویی به موقع به دست شما می‌رسد؟ برخی در کشور می‌گویند برجام برای کشور چه کرده است. برجام ما را آزاد کرد، تا از هر کس که می‌خواهیم خریداری کنیم. آثار برجام شکستن حصر ایران است.

رییس‌ جمهور افزود: الان نفت کشور را به هر کشور که می‌خواهیم می‌فروشیم و پول نفت را با هر ارز و زمان دلخواه دریافت می‌کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به سفر اخیر عسلویه و اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه نفت و پتروشیمی، اظهار داشت: در یک روز 20 میلیارد دلار طرح افتتاح شد. 6 فاز پارس جنوبی، یک لایه نفتی و 4 پتروشیمی به بهره‌‌برداری رسید که این در تاریخ ایران بی‌سابقه است.

رییس‌ جمهور گفت: در بسیاری از فازهای نفتی بخاطر وجود تحریم‌ها، منتظر ورود یک پمپ بودیم، اما اکنون طبق اعلام وزیر نفت، قیمت پمپ به یک دهم دوره تحریم‌ها خریداری می‌شود.

دکتر روحانی گفت: قبل از برجام دو سوم نان سفره مردم از خارج وارد می‌شد، اما امروز همه گندم ما در داخل تأمین می‌شود و 3 میلیون تن گندم نیز صادر کردیم و این نان حلال ایرانی است.

رییس‌ جمهور اظهار داشت: تولید مواد غذایی در سال 92، 97 میلیون تن بود اما امسال به  118  میلیون تن رسیدیم که 21 میلیون تن در کشور اضافه شده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه مردم ما در سال 92 یک حماسه بزرگ آفریدند، تأکید کرد: واقعیت‌ها را به مردم بگویید و البته قطعاً همه پیشرفت‌ها و اقدامات دولت یازدهم در سایه حمایت‌های مردم ، هدایت های مقام معظم رهبری و همچنین وحدت ملی بوده است.

رییس‌ جمهور با بیان اینکه ساماندهی اقتصاد و اتحاد دولت و ملت بود که ما را در برجام پیروز کرد،

اظهار داشت: لبخندها در مذاکرات تعارف بود و واقعیت قدرت جمهوری اسلامی ایران بود که قبل از برجام توانستیم، تورم را از 45 درصد به 15 درصد کاهش دهیم و تأثیر آن را نیز در مذاکرات هسته‌ای شاهد بودیم.

دکتر روحانی با اشاره به استقبال مردم اصفهان از کاروان تدبیر و امید، اظهار داشت: در همان زمان یکی از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای کشورهای خارجی به مذاکره کننده ما گفت که ما اجتماع مردم اصفهان را دیدیم و قطعاً حضور مردم و اتحاد دولت و ملت و همچنین رفع مشکلات اقتصادی بود که ما را در مذاکرات هسته‌ای پیروز کرد.

رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه بعد از 62 سال، صادرات غیرنفتی از واردات پیشی گرفت، گفت: کسری تجاری کشور، 30 میلیارد دلار بود و در سال‌های 94 و 95 صادرات غیرنفتی بر واردات فزونی یافت و چنین امری در 2 سال پشت سر هم در تاریخ ایران سابقه نداشته است.

شناسه خبر: 98850

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای داخلی

اخبار برگزیده