دکتر نهاوندیان در آیین تودیع و معارفه روسای کتابخانه ملی:

ایجاد امنیت برای خلاقیت و نوآوری اهل فرهنگ وظیفه قانونی حاکمیت است/ کتابخانه ملی نقش خطیری در رشد فرهنگی جامعه دارد/ کتابخانه ملی باید مرکز همنشینی اندیشمندان کشور باشد/ جامعه وقتی احساس کند که امکان انتخاب آزاد دارد، آگاهانه‌تر انتخاب می کند

رییس دفتر رییس جمهور اظهار داشت: اینکه در جامعه ای جوان، خاطرات و تجارب تبدیل به آموزه و عبرت شده و به نسل جدید نشان داده شود که نتیجه افراطی گری، حرفهای نسنجیده زدن و تقلیل آرمانهای عالی به مصداقهای جاهلانه چه خواهد بود، نیاز به نقش آفرینی جدی اجتماعی و سیاسی پژوهشگران و مراکز مهمی مثل مرکز اسناد و کتابخانه ملی دارد.

شناسه خبر: 98635 -

دوشنبه 21 فروردين 1396 - 15:52

دکتر محمد نهاوندیان روز دوشنبه در آیین تودیع و معارفه روسای جدید و سابق مرکز اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه «برگزاری این جلسه ارزشمند و فتح باب نوین در این مرکز بزرگ علمی کشور با حضور علما، دانشمندان و پژوهشگران در شب میلاد امیرالمومنین را باید به فال نیک گرفت»، گفت: خدا را شاکرم که آرامش و امنیت برای اهل علم، بصیرت و فضل حاصل شده که این زمینه‌ساز شکوفایی است.

وی با اشاره به این کلام امیرالمومنین که "وقتی کسی که در کتاب آرامش یابد، هرگز آرامش روحی اش را از دست نمی دهد"، افزود: انس با کتاب مایه آرامش روح است، اما جامعه ای که بخواهد استعدادهایش با انس با کتاب شکوفا شود، باید آرامش و احساس امنیتی داشته باشد که تامین این امنیت وظیفه قانونی حاکمیت است.

رییس دفتر رییس جمهور اظهار داشت: وظیفه حکومت‌ها در باب فرهنگ جانشینی اهل فرهنگ نیست، بلکه تامین امنیت و وضعیت مناسب به منظور تولید و خلاقیت برای اهل فرهنگ است. اینکه در نتیجه تلاشهای سه سال گذشته، اهل فرهنگ این احساس را پیدا کرده اند که زمینه برای شکوفایی فکر و اندیشه شان فراهم تر شده است، خستگی کسانی را که در وضعیت ناامن منطقه، نعمت امنیت را برای کشور و مردم و اهل فرهنگ حاصل کرده اند، از جسم شان بیرون می کند.

دکتر نهاوندیان نقش مرکز اسناد و کتابخانه ملی در رشد فرهنگی جامعه را وظیفه خطیری توصیف و تصریح کرد: کتابخانه ملی در سه سال گذشته در همین مسیر حرکت کرده است. مرکز اسناد و کتابخانه ملی باید مرکز کنار هم بودن، با هم نشستن و با هم اندیشیدن اندیشمندان و پژوهشگران سطح ملی کشور باشد.

وی خاطرنشان کرد: کتابخانه ملی باید و این امکان را فراهم کند که حافظه ملی کشور در اختیار حرکت رو به رشد جامعه قرار گیرد. وظیفه مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور فقط نگهداری و طبقه بندی اسناد نیست. امروز نیاز مبرم داریم که از تاریخ معاصر درس بیاموزیم. وظیفه مرکز اسناد این است شرایطی فراهم کند که محققان بتوانند روی اسناد تاریخ معاصر به موقع کار کنند تا برخی اشتباهات تاریخی ما خدای ناکرده تکرار نشود.

رییس دفتر رییس جمهور گفت: اگر جامعه از آزموده ها نیاموزد، ممکن است به همان خطاهایی دچار شود که خانمان سوز بوده است و ما آفات و آسیبهای زیادی از افراطی گری در همین تاریخ معاصر قبل و بعد از انقلاب دیدیم.

وی اظهار داشت: مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور باید کمک حال پژوهشگرانی باشد که دغدغه شان در تحقیق و پژوهش نه تنها ابعاد علمی، بلکه به منظور نقش آفرینی و اثرگذاری در انتخاب آگاهانه مردم باشد. سیاست دولت تدبیر و امید این بوده و خواهد بود که زمینه را برای رشد و شکوفایی اهل فرهنگ فراهم کند.

رییس دفتر رییس جمهور در ادامه تصریح کرد: کمک کننده به انتخاب آگاهانه مردم است. هدایت و ارشاد، نافی انتخاب گری نیست و حتی پیامبران خدا هم کلام خدا را راهنمایی برای انتخاب صحیح معرفی کرده اند، لذا وظیفه حکومت این است که زمینه انتخاب درست را فراهم کند.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه مردم وقتی احساس کنند که امکان انتخاب آزادانه را دارند، آن گاه آگاهانه‌تر انتخاب می کنند، خاطرنشان کرد: اعتدال هم با علم و آگاهی رشد می کند و جهل خاستگاه افراطی گری است. اگر بخواهیم به اعتدال کمک کنیم باید آگاهی را گسترش داده و انتخابها و نتایج هر انتخاب را برای مردم روشن کنیم.

وی مرکز اسناد و کتابخانه ملی را یکی از حوزه های مهمی دانست که می تواند در عرصه آگاهی آفرینی نقش موثر داشته باشد و گفت: گزارشی که از عملکرد سه سال و نیمه اخیر کتابخانه ملی دیدیم، افتخارآفرین است. آنچه انجام شده مصداق دقیقی از دیپلماسی فرهنگی است.

رییس دفتر رییس جمهور اضافه کرد: فرهنگ قوی و بالنده ایران باید در یک دیپلماسی قوی در تعامل با دیگران به حرکت رو به رشد و ارتقای خود ادامه دهد و کتابخانه ملی می تواند در این مسیر پرچم دار باشد.

دکتر نهاوندیان اظهار داشت: در وضعیت موجود که دشمنان تلاش می کنند از ایران و اسلام تصویر غیرعقلانی ارائه کنند، کتابخانه ملی می تواند در عرصه دیپلماسی فرهنگی با برقراری ارتباط نزدیک با اهالی فرهنگ در دیگر کشورها، واقعیات اسلام و ایران را آنگونه که هست ارائه کند.

وی گفتگوی بین ادیان و مذاهب اسلامی را در این زمینه بسیار مهم توصیف و تصریح کرد: نه اینکه تمام مسئولیت در این زمینه بر عهده کتابخانه ملی باشد، اما این مرکز با توجه به جایگاهش می تواند نقش بسیار موثری در این عرصه بر عهده داشته باشد.

رییس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: جهان باید ببیند که مسلمانان در ایران و جهان، همانطور که از یک اقدام تروریستی در ترکیه و عراق ناراحت و غمگین می شوند، اگر در کلیسای قبطیان مصر هم بمبگذاری شود و عده ای که به ناحق نام مسلمان بر خود نهاده اند، مسئولیت این کار را بپذیرند، هم از بابت کشته شدن عده ای انسان بیگناه آن هم در مراسم و محلی عبادی و هم از بابت تلاش عده ای برای مخدوش کردن چهره اسلام، ناراحت و غمگین می شوند.

دکتر نهاوندیان تاکید کرد: این چهره رئوف از اسلام باید در مناسبات و تعاملات فرهنگی ما به جهان ارائه شود و کتابخانه ملی می تواند در این رابطه نقش موثر و سازنده ای داشته باشد.

وی از همه کسانی که در استقرار و بالندگی بنای رفیع مرکز اسناد و کتابخانه ملی نقش آفرینی کرده اند، به ویژه از کارکنان این مجموعه ارزشمند و به طور ویژه از دکتر صالحی امیری که به گفته او تلاشهایش در سه سال و نیم گذشته شایسته تقدیر ویژه است، قدردانی و تشکر کرد و گفت: درست است که سیاستها و اقدامات فرهنگی دولت، تحت نظر و نگاه ویژه دکتر روحانی، کمتر نمود و تبلیغ بیرونی داشته است، اما تاکید خاص دولت تدبیر و امید همواره بر کار فرهنگی، حرکت فرهنگی و تقویت مراکز فرهنگی کشور بوده است.

رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به برخی از مصادیق تلاشهای دکتر صالحی امیری در راستای این رویکرد دولت، گفت: تاکید بنده خطاب به خانم دکتر بروجردی این است، اولین اقدام شان این باشد که تلاشها، زحمات و دستاوردهای درخشان و افتخارآمیز این مجموعه را به اطلاع مردم و اهل فرهنگ برسانید.

دکتر نهاوندیان از طرف خود و به نمایندگی از رییس جمهور از همه تلاشهای دکتر صالحی امیری در سه سال و نیم گذشته در کتابخانه ملی تشکر و اظهار امیدواری کرد که نگاه و رویکرد فرهنگی حاکم بر دولت را در مسئولیت جدید خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز دنبال کند.

وی با تشکر از قبول مسئولیت خانم دکتر بروجردی اظهار داشت: ایشان چهره ناشناخته ای برای جامعه و فعالان فرهنگی نیستند. مطمئنم با مدیریت ایشان و مجموعه سرمایه اجتماعی که ایشان با خود دارند، کتابخانه ملی امکان جهش مجدد را خواهد داشت تا با تجمیع ابتکارات و تلاشهای محققان در سراسر کشور بتواند نقش فرهنگی خودش را بهتر از قبل ایفا کند.

دکتر حسام الدین آشنا نیز در این مراسم با بیان اینکه برای جامعه اهمیت زیادی دارد که هویتش را با کتابخانه تعریف کند، گفت: کتابخانه ملی جمهوری اسلامی در دوران دکتر صالحی امیری به یک موسسه فرهنگی واقعی و جدی، همانگونه که در اساسنامه کتابخانه ذکر شده است، تبدیل شد.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه ملی در این دوران، محلی برای ظهور و بروز بزرگان و اندیشمندان و پا گرفتن گفتگوی ملی و قدرشناسی از بزرگان فرهنگ کشور بود، افزود: بزرگانی که در این دوران از آنها تقدیر شد، فراموش نخواهند کرد که کتابخانه ملی آنها را از کنج عزلت دعوت و هزینه حمایت از آنها را هم پرداخت.

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اظهار داشت: دومین ویژگی برجسته کتابخانه ملی در این دوران این بود که در این دوره دسترسی آزاد به اطلاعات و اسناد ملی در کانون توجه مسئولان کتابخانه ملی قرار گرفت. قانون دسترسی آزاد به اطلاعات بدون یک سازمان کارآمد و شجاع نظیر آنچه از کتابخانه ملی در این دوره شاهد بودیم، اجرایی نمی شد.

دکتر آشنا تصریح کرد: امروز نیز رییسی دیگر جانشین دکتر صالحی امیری می شود که بانویی انقلابی و تربیت شده شهیده بنت الهدی صدر است. همه ما شهید صدر را می شناسیم، اما کمتر کسانی هستند که خواهر ایشان را بشناسند. شهیده بنت الهدی یک فعال سیاسی و اجتماعی مهم و موثر بود.

وی با اشاره به اینکه دکتر اشرف بروجردی، همسر و خواهر شهید است، خاطرنشان کرد: ایشان یک اسلام پژوه جدی در حوزه مسائل اجتماعی، مدیر دولتی صاحب سبک و بنیانگذار است که اولین مدیرکل امور اجتماعی در وزارت کشور را در دوره دولت اصلاحات بنیانگذاری کرد. ایشان مادر سمن های ایرانی است و در دوره خودش بیشترین تلاش را برای شکل گیری سازمانهای مردم نهاد داشت.

در این مراسم ضمن تقدیر از دکتر صالحی امیری، حکم رییس جمهور برای ریاست دکتر بروجردی بر کتابخانه ملی نیز از سوی دکتر نهاوندیان به او تقدیم شد.

شناسه خبر: 98635

- دفتر رئیس‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده