مولاوردی در همایش نقش آفرینی زنان در اقتصاد مقاومتی:

نقش زنان در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی مهم و تاثیرگذاراست/همه باید با همدلی و برای رفع مشکلات موجود در مسیر توسعه اقتصاد ایران تلاش کنیم

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، نقش زنان در تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی را از ابعاد مختلف مهم و موثر توصیف کرد و اظهار داشت: زنان با توجه به نقش محوری آنها در تربیت خانواده و اجتماع، می توانند در گفتمان سازی و تبدیل این سیاستها به یک مطالبه عمومی نقش بسیار موثری ایفا کنند.

دوشنبه 23 اسفند 1395 - 11:58

شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در همایش نقش آفرینی زنان گروه صنعتی ایران خودرو در اقتصاد مقاومتی و توسعه که به مناسبت میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) در مجموعه صنعتی ایران خودرو برگزار شد، با اشاره به تقارن روز و هفته گرامی داشت مقام زن و مادر با ماههای پایانی دولت یازدهم، این تقارن را فرصتی برای تبیین عملکرد دولت در حوزه زنان برشمرد و گفت: معمولا در کشورمان دوره اول دولتها صرف ریل گذاری و تمهید مقدمات برای اجرای برنامه ها و طرحهای دولتها در حوزه های مختلف می شود.

وی افزود: در این دولت هم در دوره اول ریل گذاری های لازم انجام شده و طبق پیش بینی هایی که در برنامه ششم توسعه انجام شده است، چه این دولت سر کار باشد یا نباشد، مسیر پنج سال آینده کشور از جمله در حوزه زنان مشخص و معین شده است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به عنوان این مراسم یعنی نقش زنان گروه صنعتی ایران خودرو در اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: امسال سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل بود. نباید تصور کنیم با پایان یافتن سالها عناوین و شعار آن سال هم به پایان رسیده است. دوره اقتصاد مقاومتی به سر نیامده حتی اگر شعار جدیدی هم برای سال آینده داشته باشیم.

مولاوردی اضافه کرد: اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به شکل جدی در دستور کار دولت است. طبق گزارش اخیر معاون اول محترم رییس جمهوری به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی، به گواهی آمار ارائه شده، اقتصاد ایران در سال 95 نسبت به سال 94 مقاومتی تر شده است.

وی با بیان اینکه سیاستهای کلی نظام خطاب به همه قوا و مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ می شوند و فقط دولت مسئول اجرای آنها نیست، تصریح کرد: این مساله درباره دیگر سیاستهای کلی نظام هم مصداق دارد و به عنوان مثال سیاستهای کلی خانواده هم که ابلاغ شده است تنها خطاب به دولت نیست و همه قوا و دستگاههای نظام باید در کنار هم به اجرای آنها همت بگمارند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اقتصاد کشورمان بیماری مزمنی دارد که یکسال زمان برای درمان آن کافی نیست. همه باید با همدلی و در کنار هم برای رفع مشکلات موجود در مسیر توسعه اقتصاد ایران تلاش کنیم.

مولاوردی گفت: نقش زنان از ابعاد مختلف در تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی مهم و موثر است و با توجه به نقش محوری آنها در خانواده و تربیت خانواده و اجتماع، می توانند در گفتمان سازی و تبدیل این سیاستها به یک مطالبه عمومی نقش بسیار موثری ایفا کنند. ضمن اینکه زنان نیمی از جمعیت ونیروی انسانی کشور را تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: البته تاکنون کمتر به این نقش محوری و مهم زنان توجه کافی و مناسب شده است که امیدواریم این نگاه اصلاح شود. زنان می توانند در فعالیتهای آموزشی و ترویجی بسیار موثر واقع شوند و اساسا اقتصاد خانواده و جامعه را با ترغیب خانواده به مصرف کالاهای ساخت داخل تحت تاثیر قرار داده و الگوی مصرف جامعه را اصلاح کنند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری اظهار داشت: امروز در روند توسعه جوامع دیگر جنسیت تا حدود زیادی رنگ باخته و در کشورمان هم به اعتبار برخورداری زنان از سطح دانش و توانایی های علمی بالا و با توجه به افزایش اثرگذاری ظرفیتهای نوین مثل حوزه آی.تی در توسعه، زنان متخصص کشورمان می توانند فارغ از محدودیتهای سابق از جمله نابرابری های جنسیتی، نقش موثرتری در توسعه و پیشرفت کشور ایفا کنند.

مولاوردی در ابتدای سخنان خود در این همایش گفت: اگر حضرت فاطمه (س) را آنگونه که بود و نه آنگونه که ما یا بعضی ها می پسندیم، شناخته و معرفی کنیم، قطعا ایشان الگویی متعالی نه تنها برای مسلمانان یا زنان، بلکه برای همه مردم در اعصار مختلف هستند.

وی با بیان اینکه زندگی کوتاه اما پربار حضرت زهرا (س)، برای همه جنبه های زندگی و زمانه پرتلاطم بشر در عصر حاضر و همه زمان ها حاوی نکات و راهنمایی های سازنده و موثر است، افزود: دخت نبی مکرم اسلام، همچون پدر، همسر و فرزندانش الگوی زیست مومنانه و انسانی است.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری در ادامه با اشاره به تقارن میلاد حضرت فاطمه با ولادت بنیانگذار جمهوری اسلامی اظهار داشت: امام خمینی (ره) در دیدگاه و عمل راه را برای نقش آفرینی موثر زنان در پیروزی و تداوم حیات انقلاب و نظام اسلامی هموار کردند.

مولاوردی تصریح کرد: اگر چه بعضی ها از جمله بزرگان اصرار داشتند که زنان پس از مشارکت در پیروزی انقلاب اسلامی باید به خانه ها بازگردند، اما امام راحل این نگاه متعالی خود مبنی بر لزوم نقش آفرینی موثر زنان در عرصه های اجتماعی و اداره نظام جمهوری اسلامی را در عرصه عمل نیز مصرانه دنبال کردند که اصرار ایشان به حضور نماینده زن در مجلس خبرگان و حضور یک زن در هیات اعزامی به شوروی سابق، تنها نمونه هایی از اعتقاد راسخ ایشان به ضرورت نقش آفرینی اجتماعی زنان و ایجاد یک الگوی سوم در میان دیدگاههای افراط گرایانه یا تفریط گرایانه که به ابتذال یا تحجر می انجامیدند، بود.

در این مراسم از همسر مرحوم قاسم شجاعی نگهبان جانباخته ساختمان پلاسکو که به همت مسئولان شرکت ایران خودرو قرار است از ابتدای سال آینده به عنوان کارمند این مجموعه فعالیت خود را آغاز کند، با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شد و معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری گفت که اگر چه یکی از تلخ ترین رخدادها و اخبار سال 95 وقوع حادثه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو بود که به فاجعه ای تبدیل شد، اما شنیدن این خبر در پایان سال هم یکی از بهترین اخبار و رخدادهای سال 95 برای بنده بود.

همچنین با حضور مولاوردی از چند تن از کارکنان و بازنشستگان زن نمونه مجموعه صنعتی ایران خودرو تقدیر به عمل آمد.

شناسه خبر: 98223