حجت الاسلام انصاری در همایش منابع طبیعی، جنگلبان، حفاظت و قانون:

دولت یازدهم، اعتقاد و اراده ای راسخ در حفاظت از منابع طبیعی دارد/ مساله حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی موضوعی لوکس نبوده بلکه امری دینی است/ تردید آمریکا نسبت به  انجام تعهدات محیط زیستی و پیمان کیوتو، مایه شرمساری بشر است/ مساله تنفس 10 ساله به جنگل ها و مراتع، یک ضرورت است

معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه که دولت یازدهم اعتقاد و اراده ای راسخ در حفاظت از منابع طبیعی دارد، گفت: 9 لایحه در ارتباط با حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست در دولت تدبیر و امید تهیه شده است.

شناسه خبر: 98147 -

سه شنبه 17 اسفند 1395 - 13:21

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مجید انصاری روز سه شنبه در همایش منابع طبیعی، جنگلبان، حفاظت و قانون افزود: دو لایحه در دولت در حال بررسی و هفت لایحه دیگر نیز برای تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است.

معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه حوزه علمیه باید توجه بیشتری به فقه محیط زیست و زندگی مردم داشته باشد، گفت: مفتخریم، امام راحل فتوای عجیبی دارند که اگر فردی بیش از حد متعارف از آب حتی برای مصارف وضو و غسل استفاده کند، موجب ضمان است و این حرمت تکلیفی و مقدمه ای برای حرمت وضعی و حق الناس است و در صورت نابودی جنگل یا مرتعی، باید عین آن  جبران شود.

حجت‌الاسلام انصاری تاکید کرد: مساله حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی موضوعی لوکس نبوده بلکه امری دینی است.

معاون حقوقی رییس جمهوری اظهار داشت: آمریکا که مدعی نظم نوین جهانی و پیشرفت و ترقی است، نسبت به تعهدات محیط زیستی و پیمان کیوتو تردید دارد و این مایه شرمساری بشر است.

دکتر  انصاری احیا و تثبیت دریاچه ارومیه و همچنین آبگیری هورهای خوزستان را از مهم ترین اقدامات محیط زیستی دولت یازدهم برشمرد و تصریح کرد: مساله تنفس 10 ساله به جنگل ها و مراتع، یک ضرورت است که نباید به تاخیر بیفتد.

معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه جنگلبانان و محیطبانان همانند رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و نگهبانان مرزهای جمهوری اسلامی ایران که در آن زمان همه مردم و قوای کشور پشتیبان آنان بودند، هستند، گفت: اگر امروز ملت ایران و هر سه قوای کشور از سنگربانان حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست حمایت نکنند، در آینده محیط زیست خود و فرزندانمان را از دست می دهیم.

حجت‌الاسلام انصاری از قوه قضاییه درخواست کرد در موضوع متجاوزین به منابع طبیعی و محیط زیست هر گونه رحم و شفقت را کنار بگذارد و متجاوزین به عرصه طبیعی برای حداقل 10 تا 15 سال وارد مستثنیات شده و عفو نشوند.

معاون حقوقی رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همه عالم نشانه خدا بوده و آیات قرآن از این جهت آیه نامگذاری شده که نشانه خدا است، گفت: انسان ها مالک منابع طبیعی و محیط زیست نیستند و ما تنها جانشین و خلیفه الهی هستیم اما آیا ما به درستی به وظیفه خلیفه بودن خداوند متعال بر روی زمین و عمران و آبادی به درستی عمل کرده ایم؟

وی با تاکید بر اینکه فقه ما، فقه منابع طبیعی و محیط زیستی است، به دستورات پیامبر اعظم و ائمه معصومین در عدم تعدی به منابع طبیعی و محیط زیست در زمان جنگ و میدان مبارزه اشاره و تاکید کرد: اگر همین تعلیمات اسلامی درباره جنگ در دنیای مدرن که در آن علم به جای راحت افزایی، وسیله ای برای نابودی محیط زیست تبدیل شده است، به کار گرفته می شد، با مشکلات محیط زیستی کنونی مواجه نبودیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: براساس فقه ما، انسان باید جنگ مومنانه و انسانی انجام دهد و ائمه معصومین به مساله حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیستی اهتمام ویژه ای داشتند.

دکتر  انصاری تاکید کرد: در قرآن کریم، تخریب گران محیط زیست به عنوان مفسدین فی الارض و برابر شیطان معرفی شده اند.

شناسه خبر: 98147

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده