حجت الاسلام انصاری در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست:

کارنامه دولت یازدهم در عرصه محیط زیست بسیار درخشان است/ آماده رفع تعارض قوانین زیست محیطی با دیگر سیاستهای توسعه ای هستیم

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به اینکه با همت و تدبیر دولت یازدهم که اولین مصوبه رسمی آن مربوط به احیای دریاچه ارومیه بود، گفت: امروز این دریاچه احیا شده و مسیر پایداری این احیا با جدیت دنبال می شود. کارنامه دولت یازدهم در عرصه محیط زیستی و اقدامات زیربنایی بسیار درخشان است.

شناسه خبر: 97923 -

جمعه 6 اسفند 1395 - 13:14

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری در آیین افتتاح شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست که روز جمعه برگزار شد، گفت: دولت یازدهم مفتخر که در ادامه اهتمامی که نظام جمهوری اسلامی ایران به مساله محیط زیست داشته و اصل 50 قانون اساسی مصداق این اهتمام است، از ابتدا توجه خاصی به موضوع محیط زیست داشته  است.

دکتر انصاری اظهار داشت: جا دارد از قهرمان بزرگ سازندگی و معمار بزرگ توسعه کشور نیز یاد کنیم که سیاستهای محیط زیست کشور که منشوری جامع از سیاستهای پیشران توسعه در پیوند با دیگر سیاستهای توسعه ای کشور است، با همت بلند و دید دقیق او، تنظیم و پیش نویس آن تقدیم مقام معظم رهبری شد تا توسط ایشان به عنوان یک سند بالادستی ابلاغ شود.

وی تصریح کرد: در دولت یازدهم همچنین چند لایحه در حوزه مسائل محیط زیست در زمینه های حفاظت از خاک، بهره برداری از منابع ژنتیکی، حفاظت از تالابهای کشور و ارزیابی محیط زیستی تقدیم مجلس شورای اسلامی شده که از نمایندگان محترم مجلس تقاضا داریم بررسی آنها را در اولویت قرار دهند چرا که این قوانین لازمه پیشرفت در عرصه حفاظت از محیط زیست کشور هستند. دو لایحه حفاظت از محیط بانان و حمایت از حقوق حیوانات نیز مراحل نهایی شدن در دولت را طی می کنند تا به مجلس محترم ارائه شوند.

معاون حقوقی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران کشوری در حال تجربه توسعه در عرصه های مختلف به ویژه عرصه اقتصادی است. در چنین شرایطی اگر سازگاری میان سیاستهای توسعه ای و سیاستهای زیست محیطی برقرار نشود، متاسفانه سیاستهای زیست محیطی نادیده انگاشته خواهد شد.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی نباید احساس کنند، محیط زیست و سیاستهای حفاظت از آن، مانعی پیش روی آنها است. باید با مشاوره و راهنمایی تعاملی سازنده میان حفظ سیاستها و قوانین حفاظت از محیط زیست با الزامات توسعه کشور برقرار شود.

حجت الاسلام انصاری یکی از پایه های اصلی استحکام اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار را الزامات زیست محیطی عنوان کرد و گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که به منظور تحقق اهداف این سیاستها تشکیل شده است، وظایفی را بین دستگاههای مختلف توزیع کرده است و در همین راستا وظیفه وضع قوانین جدید، اصلاح و رفع قوانین مزاحم در عرصه تحقق اهداف این سیاستها به معاونت حقوقی با همکاری بخشهای حقوقی دستگاههای اجرایی داده شده است. از همه فعالان و دوستداران محیط زیست درخواست می کنم خلاها و تعارضات قانونی در رابطه با محیط زیست را شناسایی و به معاونت حقوقی ارائه کنند.

وی اضافه کرد: معاونت حقوقی رییس جمهوری در کنار حداقل هشت عنوان دیگر قانونی در زمینه تطبیق با سیاستهای اقتصاد مقاومتی، سازگار سازی سیاستهای زیست محیطی با دیگر سیاستهای توسعه ای کشور را نیز در دستور کار خود دارد و پیشنهادات ارائه شده از سوی فعالان و دوستداران محیط زیست را نیز در تهیه پیش نویس این عنوان قانونی لحاظ خواهد کرد.

معاون حقوقی رییس جمهوری اظهار داشت: تلاش معاونت حقوقی ایجاد شفافیت در تکالیف بخشهای مختلف است چرا که در حال حاضر بعضا به دلیل ابهامات در قوانین و مقررات تعارضاتی بین دستگاههای مختلف پیش می آید که به توقف و وقفه در اجرای سیاستهای توسعه ای می انجامد و لذا باید ارتباط قوانین زیست محیطی با دیگر قوانین توسعه ای کشور شفاف و پیوند و تعامل سازنده ای بین آنها برقرار شود که معاونت حقوقی در این رابطه آمادگی خود را اعلام می دارد.

دکتر انصاری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه مساله و دغدغه محیط زیست، امروز دغدغه اول دنیا و همه کسانی است که می خواهند در جهانی سالم تر زندگی کنند، تصریح کرد: محیط زیست برای ما مسلمانان و به ویژه برای ایرانیان از اهمیت دو چندانی برخوردار است.

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه قرآن کریم حتی به برخی اجزای طبیعت سوگند یاد کرده و مجازات سنگینی برای تخریب کنندگان زمین در نظر گرفته است، گفت: فقه اسلام و شیعه مفتخر به احکام بسیار دقیق، منطبق با آخرین یافته های بین المللی در زمینه حفاظت محیط زیست، حتی در زمان جنگ است و در این زمینه اگر قرآن و نهج البلاغه را کتاب محیط زیست بنامیم، اغراق نیست.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با حضور حجت الاسلام انصاری، وزیر امور خارجه ، تعدادی از نمایندگان مجلس، جمعی از هنرمندان و تعدادی از نمایندگان سازمانهای بین المللی و سفرای خارجی از امروز آغاز به کار کرد و تا 9 اسفند ادامه خواهد داشت.

شناسه خبر: 97923

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده