مولاوردی در کنفرانس خبری مشترک با همسر نخست وزیر ژاپن:

تبادل تجربیات و ایده ها می تواند حضور زنان در برنامه های توسعه ایران و ژاپن را تقویت کند

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار داشت: با توجه به اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین ایران و ژاپن تبادل تجربیات و ایده ها می تواند به پیشبرد برنامه ها و تقویت حضور موثر زنان در روند توسعه و اداره  دو کشور کمک کند.

سه شنبه 26 بهمن 1395 - 10:30

شهیندخت مولاوردی ظهر سه شنبه به وقت محلی در کنفرانس خبری مشترک با همسر نخست وزیر ژاپن و در دومین سمپوزیوم زنان ایران و ژاپن، این نشست را فرصتی برای گفت و گو درباره پیشرفت و بهبود وضعیت زنان دو کشور دانست و گفت: زنان ایران در حدود چهار دهه ای که از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است، در هر دوره متناسب با مقتضیات آن ایفاگر نقش و تاثیرگذار در تحولات بوده اند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به حضور موثر زنان کشورمان در مبارزات نهضت انقلاب اسلامی و مشارکت در ایثارگری های دوران دفاع مقدس، افزود: در دهه سوم و همزمان با دوران سازندگی زیرساخت های اولیه مربوط به طرح و پیگیری مطالبات و مسائل زنان در دولت و عرصه اجتماعی شکل گرفت.

مولاوردی با بیان اینکه در برنامه سوم توسعه ، توجه به مسائل زنان رشد قابل توجهی داشت، گفت: مجموعه این سیاستها و تحولات منجر به این شد که در دهه سوم انقلاب اسلامی شاهد ورود گسترده دختران به دانشگاهها باشیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در وضعیتی هستیم که نیروی پرشمار آموزش دیده و تحصیلکرده زنان، خواهان ورود به بازار کار و مشارکت در مدیریت جامعه و دستیابی به موقعیت های بهتر از قبل هستند. در برنامه ششم توسعه کشور که اخیر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده پیش بینی لازم برای بهره مندی جامعه از این ظرفیت شده و در 5 سال آینده اگر رویکرد عدالت جنسیتی آنگونه که پیش بینی شده، اجرا شود، شاهد تحول جدی در وضعیت زنان و وضعیت کلی جامعه خواهیم بود.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به درپیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان و با تاکید بر اینکه زنان و جوانان ایرانی در انتخابات نقش تعیین کننده ای دارند، گفت: در انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری در ایران نیز زنان و جوانان با توجه به وزن جمعیتی و جایگاه آنان به عنوان گروههای مرجع در جامعه نقش موثری ایفا کردند و حماسه خلق کردند.

مولاوردی در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و ژاپن و ظرفیت های این روابط برای تقویت جایگاه و وضعیت زنان دو کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در سایه راهبرد تعامل سازنده که به حصول توافق برجام نیز منجر شد، این سیاست را در سایر عرصه ها و تعاملات خارجی خود نیز دنبال می کند. درباره همکاری با ژاپن نیز ما خواهان یک همکاری فناورانه و مبتنی بر انتقال دانش و فناوری هستیم که نتیجه آن به سود هر دو کشور باشد.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری تصریح کرد: زنان و دختران ایران در حوزه تجارت و بازرگانی بسیار فعالند. هر چند در دورانی که تحت شدیدترین تحریم های ظالمانه قرار داشتیم، دامنه فعالیت این گروه از زنان ما هم محدود شد، اما با توجه به تحولاتی که رخ داده و گشایش هایی که انجام شده، امیدواریم مشارکت زنان نیز از این تحولات تاثیر مثبت بپذیرد. نسل جدید و دختران فارغ التحصیل دانشگاهی ایرانی خودشان را محدود به مشاغل دولتی نکردند و همین موضوع افق های جدیدی پیش روی آنها گشوده که می تواند به توانمندسازی اقتصادی و مشارکت آنها در رشد اقتصادی کشور کمک کند.

مولاوردی در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات و مواضع اخیر برخی دولتمردان جدید آمریکا گفت: در رابطه با تحولات اخیر و مواضع جدید دولت آمریکا که بعضی از آنها شامل کشور ما هم می شود به نظر می رسد این تصمیمات سازنده نبوده و کمکی به وضعیت فعلی جهان که روز به روز به سوی آتش افروزی پیش می رود، نمی کند.

وی افزود: به نظر می رسد این مواضع همچنان متاثر از فضای تبلیغاتی و انتخاباتی آمریکا باشد و ما منتظریم تا ببینیم سیاست های بعدی این دولت چیست؟ ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور از جمله ایران به آمریکا بسیار متاثر کننده بود و می تواند بر فعالیت ها و زندگی جمعیت فرهیخته دانشگاهی و بسیار موفق ایرانی در آمریکا و حتی بر جامعه آمریکا تاثیر منفی بگذارد.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که مواضع دولت جدید آمریکا در قبال برجام را چگونه ارزیابی می کنید؟ اظهار داشت: برجام توافق و تعهدی چند جانبه با پشتوانه قوی است که توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده است. طرفهای مقابل ایران در برجام قدرتهای بزرگ جهانی هستند و ایران صادقانه همه تعهدات خودش را اجرا کرده است و انتظار داریم که طرف مقابل هم چنین کند.

مولاوردی تصریح کرد: آمریکا به صورت یکجانبه نمی تواند این توافق مهم بین المللی را نقض کند. چنانکه گفتم معتقدیم همچنان مواضع دولت آمریکا تحت تاثیر فضای تبلیغاتی و انتخاباتی است و هر چه زمان بگذرد این تصمیمات منطقی تر خواهد شد.

شناسه خبر: 97718