حجت الاسلام انصاری در نشست خبری نمایندگان رسانه ها در البرز:

رییس جمهوری جدید آمریکا تاریخ 38 ساله ملت ایران را دقیق تر مطالعه کند/ دولت به توسعه حقوقی و گسترش فرهنگ نقدپذیری در جامعه پایبند است/ بسیاری از بسترهای فساد اقتصادی و رانت را حذف یا اصلاح کردیم

معاون حقوقی رییس جمهوری در نشستی با نمایندگان رسانه ها در استان البرز به سوالات آنها درباره مواضع دولت و رییس جمهوری جدید آمریکا، برنامه دولت برای اجرای منشور حقوق شهروندی، سیاستهای اقتصادی و کیفیت اطلاع رسانی از اقدامات دولت پاسخ گفت.

شناسه خبر: 97556 -

سه شنبه 19 بهمن 1395 - 12:02

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری در نشستی خبری با نمایندگان رسانه ها در استان البرز در پاسخ به این سوال که سیاست دولت در قبال مواضع دولت و رییس جمهوری جدید آمریکا از جمله در قبال برجام، چیست؟ گفت: استقلال شعار محوری و اصلی مردم در جریان انقلاب و در تمام طول عمر جمهوری اسلامی ایران بوده و هست. سیاست ما همواره حفظ استقلال مبتنی بر تامین منافع ملی کشورمان بوده است.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره با جامعه جهانی در تعامل سازنده بوده است، افزود: پیام انقلاب و مردم ما همواره پیام صلح و همکاری با همه نظامهای سیاسی به استثنای رژیم صهیونیستی بوده است. البته از سویی نیز هر گاه دولت و کشوری خواسته با ایران از سر زور، تحکم، تحریم و تحقیر رفتار کند، ملت ایران متناسب با این برخورد، برخورد عزتمندانه با آنها داشته و خواهد داشت.

معاون حقوقی رییس جمهوری اظهار داشت: ایران کاملا به برجام به عنوان یک سند حقوقی مستحکم پایبند است. همانطور که مورد تاکید مقام معظم رهبری و رییس جمهوری بوده است، ایران به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده و خواهان عمل طرفهای دیگر به تعهداتشان به طور کامل است.

دکتر انصاری تصریح کرد: ترامپ از ابتدا و در دوران تبلیغات انتخاباتی اش هم مواضعی در خصوص ایران و برجام داشت، اما اگر هر اقدامی علیه مردم ایران و منافع ما از سوی آمریکا انجام شود، قطعا جمهوری اسلامی ایران هم متناسب با آن در جهت استیفای حقوق مردم خود اقدام خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم سیاستمداران و دولتمردان جدید آمریکا تاریخ مردم ایران در 38 سال گذشته و تجربه برخوردهای روسای جمهوری سابق کشورشان با ایران را دقیق تر مطالعه کنند تا به خوبی دریابند که با ملتی رشید، فهیم، مقاوم و شجاع مواجه هستند که باید با آنها با زبان احترام صحبت بشود؛ مردم ما غیر از این زبان دیگری را نمی پسندند و در مقابله با زورگویی، پاسخ مناسب خواهند داد و هرگز زیر بار زور نخواهند رفت.

معاون حقوقی رییس جمهوری در پاسخ به خبرنگار دیگری که خواستار ارائه گزارشی از بازخوردهای رونمایی از منشور حقوق شهروندی در جامعه و توضیح برنامه دولت برای اجرای کامل آن بود، گفت: این منشور هم هنگام رونمایی و هم بعد از ابلاغ رسمی از سوی دولت، در جامعه حقوقی کشور با استقبال گسترده ای مواجه شد.

حجت الاسلام انصاری با اشاره به مشارکت حقوقدانان برجسته در تدوین این منشور و توضیح روند تدوین و تکمیل این منشور از ارائه پیش نویس اولیه تا رونمایی از نسخه نهایی، اضافه کرد: بعد از رونمایی، رییس جمهوری سند را به عنوان یک دستورالعمل اجرایی، ابلاغ کرد. معاونت حقوقی نیز بر اساس وظیفه در دو بخش مواد منشور را تقسیم کرد. یکی مواد مربوط به همه دستگاهها و دوم برخی از مواد دیگر که اختصاص به یک یا چند دستگاه دارد. رییس جمهوری 2 هفته قبل، این بخشها را هم در نامه های جداگانه به دستگاهها برای اجرا ابلاغ کردند.

وی ادامه داد: به دستگاهها مهلت یک ماهه ای داده شده تا برنامه اجرایی شان برای وظایف ابلاغ شده به آنها و موانع احتمالی و پیشنهادات شان برای رفع آنها را به دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی ارائه کنند. همین طور دستگاههای اجرایی موظف شده اند که هر شش ماه یک بار گزارش عملکردشان را از سوی بخشهای حقوقی دستگاهشان تهیه و ارائه کنند تا رییس جمهوری نیز بر اساس آن از نحوه اجرا و پیشبرد منشور حقوق شهروندی به مردم گزارش بدهد.

معاون حقوقی رییس جمهوری اظهار داشت: البته منشور حقوق شهروندی، اختصاص به قوه مجریه ندارد و برخی اصول آن در حوزه اختیارات و مسئولیتها و وظایف قوای مقننه و قضائیه و دستگاههای نظامی، انتظامی و امنیتی است. رییس جمهوری از موضع مجری قانون اساسی که مسئول اجرای آن است، مجموعه حقوق مردم را در یک منشور گرد آورده و متعهد شده که بخشهای مربوط به قوه مجریه را اجرا کند و همچنین متعهد شده است که به قوا و دستگاههای دیگر نیز در اجرای بخشهای مربوط به آنها کمک کند.

دکتر انصاری تصریح کرد: تحرک خوبی در استانهای مختلف در راستای اجرای حقوق شهروندی شروع شده و همایشهای تخصصی برای تبیین راهکارهای اجرایی آن در استانهای مختلف برگزار شده است. مطمئنم در پرتو این منشور، توسعه حقوقی در کشور و در سطح جامعه اتفاق خواهد افتاد.

وی خاطرنشان کرد: اینکه رییس جمهوری خودش بیاید حقوق مردم را بازگو کند و از آنها بخواهد که حقوقشان را مطالبه کنند، نشات گرفته از روحیه پاسخگویی دولت و رییس جمهوری است.

معاون حقوقی رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره امنیت فعالیت خبرنگاران، گفت: در ایران بعد از انقلاب، در مهم ترین سند یعنی قانون اساسی که میثاق ملت با دولت است، بحث آزادی مطبوعات و اطلاع رسانی و آزادی عمل خبرنگاران مورد تاکید قرار گرفته و قوانین موضوعه خوبی هم در این زمینه داریم. در عین حال اگر به لحاظ قانونی نقصان و کاستی وجود دارد باید رفع شود. اگر هم در استان البرز مشکل خاصی هست آقای استاندار سعی می کنند رفع شود.

حجت الاسلام انصاری افزود: در همین منشور حقوق شهروندی، فصلی مربوط به آزادی اطلاع رسانی هست. همچنین دولت یازدهم آیین نامه اجرایی قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را تهیه و برای اجرا ابلاغ کرده است. در عین حال اگر در قوانین موضوعه یا دستورالعمل ها کاستی می بینید به ما منعکس کنید تا لوایح و آیین نامه های لازم را تهیه و تصویب کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری که از تضعیف باور عمومی جامعه به بخشی از حاکمیت اظهار نگرانی می کرد، اظهار داشت: شما مساله مهمی را مطرح کردید. به طور طبیعی هر چه از مبدا تاریخ انقلاب فاصله بگیریم و نسلهای نو وارد عرصه شوند، به دلیل اینکه اطلاعات شان از وضعیت قبل از انقلاب کمتر است و آرمانهایی برای خودشان دارند و بعضا هم در جریان مشکلات جاری نیستند و به مقتضای زندگی در دنیای جدید دسترسی شان به اطلاعات بسیار گسترده بوده و سطح دانش و آگاهی آنها از رخدادهای دنیا ارتقا یافته، سطح توقعات شان نیز افزایش یافته است.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: دولت تدبیر و امید در گام نخست همه بسترهای مورد نیاز برای ایجاد پیوند عاطفی با همه مردم به ویژه نسل جدید و ترمیم گسستهای احتمالی را به کار می گیرد. حضور مسئولین دولت در شهرستانها و رو در رو صحبت کردن با مردم یکی از این راهکارهاست. مسئولان دولت یازدهم همواره سعی کرده اند خود را در معرض پاسخگویی به مردم و به ویژه نسل جدید در دانشگاهها و محیط های عمومی دیگر قرار دهند. شما شاهد بوده اید که خود رییس جمهوری در همین روز دانشجوی امسال چندین ساعت در دانشگاه با روی باز و خندان، شدیدترین انتقادات که حتی گاهی از انتقاد نیز فراتر می رفت را شنیدند و حتی از ایجاد امکان و فضای طرح و بیان آنها اظهار خرسندی کردند.

دکتر انصاری خاطرنشان کرد: این دولت سعی کرده با تحمل و توسعه فرهنگ نقد پذیری و گسترش این مراودات رو در رو، پیوند بین دولت و حاکمیت با مردم را استحکام بخشد و آن قدر در این زمینه باز عمل کرده است که گاهی خود مردم معترض می شوند که چرا دولت تا این حد در برابر حتی تهمتها و تخریبها سکوت کرده و پاسخ نمی دهد.

وی تاکید کرد: باور دولت این است که تحمل نظرات مخالف و خیر و برکت آزادی در جامعه آن قدر زیاد است که به تحمل برخی تهمتها و تخریبها هم می ارزد. البته باید فضای انتقاد، سالم و سازنده باشد. این دولت همواره با مردم صادقانه برخورد کرده و هر جا حتی اگر نیاز به عذرخواهی از مردم بوده، نظیر آنچه در حادثه قطار اتفاق افتاد، حتی شخص رییس جمهوری برای خطای انسانی مسئولان آن بخش، برای اولین بار در جمهوری اسلامی از مردم عذرخواهی کرد و یک مسئول عالی نیز استعفا داد. اینها اقداماتی است که فرهنگ ارتباط صحیح و صمیمی دولت و ملت را تقویت می کند و اگر در همین مسیر حرکت کنیم به آن مطلوبی که مدنظر است دست می یابیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه نظر دولت درباره بازاریابی شبکه ای چیست؟ گفت: دولت فعالیتهای اقتصادی مفید را تایید و غیر آن را رد می کند. در عرصه اقتصادی به چند اصل پایبند هستیم. واگذاری فعالیتها به بخش خصوصی و شفافیت از جمله این اصول هستند که لایحه شفافیت نیز در مراحل نهایی تدوین است. لایحه شفافیت به دنبال آن است که تمام دستگاههای نظام مکلف باشند اطلاعات خودشان را در معرض دید مردم قرار دهند و جز اطلاعات طبقه بندی و سری، در هیچ دستگاهی تمرکز اطلاعات دست نیافتنی نداشته باشیم تا رانت اطلاعاتی برداشته شود.

حجت الاسلام انصاری در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری چیست؟ اظهار داشت: طبیعتا خدمات دولت بیش از اطلاع رسانی اش بوده است. برخی وزرا فکر می کنند اگر خدمات خودشان را بگویند ریا می شود. شورای اطلاع رسانی دولت سعی کرده در محدوده امکانات موجود اطلاع رسانی کند و روند این فعالیتها نیز از یکسال پیش تقویت شده است، گرچه توقع بیشتر از اینها است.

وی افزود: البته باید گفت رسانه های رقیب و تخریب گر هم تعدادشان زیاد است و هم از مصونیت کافی برخوردار هستند و هم صدایشان بلند است، آنقدر بلند که صدای رسای شورای اطلاع رسانی دولت به گوش نمی رسد، ولی در مجموع برای اطلاع رسانی شایسته تلاش شده است.

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه البته با یک بی عدالتی رسانه ای مواجه هستیم، تصریح کرد: درست است که وضعیت بهتر شده است، اما دولتی که در میدان مشغول انجام خدمات بزرگ و سنگین است، نیاز دارد بهتر و بیشتر از سوی رسانه ها و رسانه ملی یاری شود. صدا و سیما در دوره جدید همکاری بهتری دارد و به ویژه در دهه فجر تلاش دارند فعالیتها را به خوبی منعکس کنند که امید داریم این روند رو به بهبود، بهتر هم بشود.

دکتر انصاری در پاسخ به سوالی درباره مشاوره حقوقی به مدیران دولت برای کاهش تخلفات، گفت: هر مقدار مقررات شفاف شود و روندها روان شوند، تخلفات کاهش می یابد. بنا بر تصمیم و دستور دولت بسیاری از روندها که بستر ایجاد فساد بوده اند، حذف یا اصلاح شده اند. در عین حال معاونتهای حقوقی دستگاههای اجرایی موظف شده اند روندهای اجرایی را در بخش خودشان تسهیل کنند. همچنین تقویت و اجرای حقوق شهروندی را در دستگاه خود رصد و پیگیری کنند. از سوی دیگر دوره هایی هم برای ارائه آموزشهای حقوقی به مدیران دولتی تعریف شده که برگزار خواهند شد.

شناسه خبر: 97556

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده