معاون کل نهاد ریاست جمهوری در شورای اداری شهرستان تهران:

تخریب و نفی دستاوردهای ملی دولت، تخریب نظام و کشور است/ هنر دیپلماسی ما امروز باعث عصبانیت سردمداران آمریکا شده است/ نباید از مسائل شهری مثل تهران به سادگی عبور کرد/ مردم با وداع شکوهمندانه با آیت الله هاشمی، نامش را جاودانه کردند

معاون کل نهاد ریاست جمهوری، دستاوردهای دولت یازدهم را افتخار ملی دانست و تاکید کرد که تخریب و نفی این دستاوردها، تخریب دولت نیست بلکه تخریب نظام و کشور است.

شناسه خبر: 97500 -

شنبه 16 بهمن 1395 - 20:51

مرتضی بانک عصر شنبه در نشست شورای اداری شهرستان تهران، رشد تولید و صادرات نفت، رشد تولید محصولات کشاورزی با وجود مشکل آب و عدم امکان بالا بردن سطح زیر کشت، حل مشکل تامین دارو و تولید 95 درصد داروهای مورد نیاز و پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی بر واردات را از جمله بخشی از دستاوردهای دولت ذکر کرد.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در شرایط خیلی سختی کار را تحویل گرفت، گفت: دولت برنامه های گسترده ای برای تغییر و اصلاح وضعیت به ویژه در عرصه اقتصادی داشت که مشکلات مختلف به ویژه کاهش قیمت نفت به کمتر از یک سوم از اواسط سال 93 و بخصوص در سال 94 مشکلات زیادی را برای اجرای برنامه های دولت بوجود آورد.

بانک با بیان اینکه یکی از دلایل کاهش دادن قیمت نفت از سوی بدخواهان و دشمنان کشورمان این بود که آثار سیاسی و اقتصادی برجام تقلیل یابد، اظهارداشت: امروز اما کسانی که به دنبال ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران از محل کاهش قیمت نفت بودند، خودشان بیشتر متضرر شده اند و این در حالی است که ایران با وجود همه مشکلات در سال 94 شاهد رشد اقتصادی یک درصدی بود و روند کاهنده تورم در کشور نیز تداوم یافت.

وی تصریح کرد: بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصادی کشور مربوط به مدیریت است، نه تحریمها و سند این ادعا هم این است که دولت یازدهم زمانی که هنوز تحریم ها باقی بود،با وجود مشکلات بی شمار باقی مانده از قبل و کاهش شدید قیمت نفت، موفق شد ضمن  مهار و کاهش تورم، رشد اقتصادی نیز ایجاد کند.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در دوره قبل اقتصاد واسطه ای بر فضای اقتصاد کشور حاکم شده بود و سفته بازی رونق گرفته بود، گفت:سفته بازی و واسطه گری بلای جان اقتصاد کشور و باعث این همه فساد در آن شرایط شده بود اما دولت یازدهم با مدیریت صحیح توانست بدون اتکا و اساسا بدون وجود برجام در سالهای 93 و 94 کشور را در شرایط سخت مدیریت کرده و رونق هم ایجاد کند.

بانک با انتقاد از کسانی که در برابر هر اقدام دولت در حل و فصل مشکلات، بهانه دیگری برای تخریب دستاوردها و تلاشهای دولت پیدا می کنند، افزود: می گویند نرخ رشد اقتصادی بالای 6 درصد که در این ماهها حاصل شده، مربوط به نفت است؛ خوب مگر در تمام سالهای گذشته پیش و پس از انقلاب، نفت در محاسبه نرخ رشد لحاظ نمی شده و فقط این دولت نفت را وارد محاسبات کرده است؟

وی اظهار داشت: می گویند اگر تورم مهار شده پس چرا گرانی هست؟ خوب تورم که به صفر نرسیده است. دولت تورم را از بالای 40 درصد به 8 درصد رسانده است، اما هنوز 8 درصد تورم داریم. اصلا در تاریخ این کشور چند بار اتفاق افتاده که نرخ تورم تک رقمی باشد. آیا این برای کشور افتخار نیست که نرخ تورم برای اولین بار به زیر 10 درصد رسیده است؟

معاون کل نهاد ریاست جمهوری گفت: بعضی ها واقعا از اینکه ترامپ رییس جمهوری آمریکا شد، خوشحال شدند و گفتند که او توافق برجام را برهم می زند اما بدانند اصلا امکان این کار نیست و اساسا آمریکا ظرفیتش را ندارند.

بانک اضافه کرد: الان ترامپ و اعضای دولتش می گویند که ایرانی ها با برجام سر ما کلاه گذاشتند. پس چگونه است که عده ای در ایران می گویند که این توافق منافع ما را تامین نکرده است. این هنر دیپلماسی ما بود که امروز باعث عصبانیت سردمداران آمریکا شده است. اصلا این هنر نیست که اروپایی که علیه ایران با آمریکا متحد شده بود، امروز با اقدامات ضد ایرانی آمریکا مخالفت می کند.

وی همچنین تلاشهای دولت برای رفع مشکل اشتغال را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: دو سرمایه مردم در این دولت تقویت شده است؛ اول امید به آینده که در تمام سالهای پس از انقلاب باعث حفظ انقلاب و نظام شده است و دوم آرامشی که این دولت ایجاد کرد. هر تلاشی برای از بین بردن امید و آرامش مردم ، جفا در حق آنهاست. شما دیدید که وقتی چندی قبل ارزش برخی ارزها دچار نوسان شد، بعضی ها چقدر خوشحال شدند؟

معاون کل نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد: این دولت مطمئنا دولتی است که همراه با مردم در صحنه بوده است و تا وقتی شرایط قانونی برایش باشد، در صحنه هست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به اعضای شورای اداری شهرستان تهران گفت: شما نزدیک ترین حلقه خدمتگزاران دولت به مردم هستید، لذا باید بیش از هر کس از برنامه ها و اقدامات دولت مطلع بوده و این مطالب را به مردم منتقل و بازتاب آن را نیز به دولت منتقل کنید.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: تهران شهرستان استراتژیکی است و مدیران آن باید بیشترین ارتباط را با مدیران کشوری برای حل و فصل مشکلات آن داشته باشند. این مجموعه بزرگ شهری فقط با مدیریت یک نفر به عنوان فرماندار یا یک مجموعه به نام فرمانداری قابل اداره نیست. باید توان همه مجموعه های مدیریتی شهر تهران به اضافه توان نمایندگان تهران در مجلس، اعضای شورای شهر تهران و همه ظرفیتهای مردمی برای اداره بهتر این شهر به کار گرفته شوند.

بانک تصریح کرد: نباید از مسائل شهری مثل تهران به سادگی عبور کرد. هر موضوع و مساله ای می تواند خیلی راحت برای تهران به یک معضل تبدیل شود. باید مسئولیتها در اداره تهران چنان دقیق تقسیم شود که هیچ ابهامی در وظایف و مسئولیتهای هیچ کدام از نهادهای اداره تهران وجود نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: شورای شهر تهران باید به همه وظایف نظارتی خودش در اداره شهر عمل کند. با حجم انبوه ساخت و ساز و تخریب عرصه های عمومی و فضاهای سبز و برج هایی که روزانه تعداد آنها در تهران بیشتر می شود، باید نظارت دقیق تر، قوی تر و منسجم تری بر نحوه اداره شهر اعمال شود. نمی شود صرفا با فروختن پروانه و فضا، شهر را اداره کرد.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری در ابتدای نشست شورای اداری شهرستان تهران نیز با بیان اینکه نام امام خمینی(ره) همواره به عنوان انسانی تحول گرا بر تارک تاریخ درخشان خواهد ماند، گفت: در ایام دهه فجر باید یاد همه کسانی را که در پیروی از امام و جانشین برحقش برای پیروزی انقلاب و استقرار نظام و پیشرفت این کشور تلاش و ایثار کردند ،گرامی بداریم.

وی افزود: آیت الله هاشمی از جمله یاران مخلص امام و رهبری و انقلاب بود که با همت بلند، آینده نگری، بلندنظری، استقامت و دوری از حاشیه ها و حرکت در متن انقلاب، برای رسیدن به اهداف بلند انقلاب، باوجود برخی ناملایمات محکم و استوار ایستاد و نامش را با انقلاب پیوند زد.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: مردم نیز به پاس یک عمر مجاهدت آیت الله هاشمی، وداع و بدرقه ای شکوهمندانه از او داشتند و نامش را جاودانه کردند و نشان دادند قدر خدمتگزاران و نمایندگانی را که صادقانه و پاک حرکت کردند، می دانند. همچنین این وداع شکوهمند نشان داد وقتی بین مردم و خدمتگزاران ، رابطه صمیمی و خالصانه وجود داشته باشد، برخی نامردمی ها نمی تواند به هیچ وجه خلوص و پاکی و طهارت مرد صدیقی را که برای خدمت حرکت می کند، بپوشاند.

شناسه خبر: 97500

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده