حجت الاسلام و المسلمین انصاری در مراسم چهلمین روز درگذشت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی:

آیت الله موسوی اردبیلی مایه آرامش، پیوند دلها و انسجام ملی بود / ایشان عمر خود را در مسیر کسب علم و خدمت به مردم سپری کرد/ قوه قضائیه کارآمد، عدالت بنیان، شجاع و انتقادپذیر از لوازم قهری نظام کارآمد جمهوری اسلامی ایران است

معاون حقوقی رییس جمهوری تاکید کرد: آیت الله موسوی اردبیلی مایه آرامش ، پیوند دلها و انسجام ملی بود و ایشان عمر خود را در مسیر کسب علم و خدمت به مردم سپری کرد.

شناسه خبر: 97144 -

شنبه 11 دی 1395 - 20:30

حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری در مراسم چهلمین روز درگذشت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی که در حسینیه جماران برگزار شد، تاکید کرد: بخش عمده ای از ساختار و مبانی حقوقی قوه قضائیه مرهون زحمات این مرد بزرگ و مردان بزرگ دیگری همچون شهید آیت الله قدوسی و تعداد دیگری از شهدای بزرگ قوه قضائیه و رجال برجسته آن دوران است.

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه آیت الله موسوی اردبیلی عمر خود را در مسیر کسب علم و خدمت به مردم سپری کرد، گفت: این شخصیت برجسته علمی فقط به کسب علم و دانش در مدار بسته مدرسه ، تحقیق و تدریس خود را محصور نکرد و همچون امام و دیگر عالمان  دین مدار و دردمند در مدار باز کسب علم و انجام تحقیق برای هدایت مردم ، نجات جامعه  و بیرون آوردن مردم از حیرت نادانی و تاریکی ها قدم برداشت.

وی با اشاره به ماموریت آیت الله هاشمی رفسنجانی، آیت الله شهید مطهری ، آیت الله شهید بهشتی و آیت الله العظمی موسوی اردبیلی برای تشکیل شورای انقلاب افزود: آیت الله العظمی موسوی اردبیلی جزء حلقه اولیه و نخستین است که این نشان می دهد امام خمینی (ره) چه مقدار به بینش درست و فکر مستقیم، روحیه اعتدال و دانش متعهدانه آیت الله اردبیلی اهتمام و باور داشتند.

 معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: آیت الله موسوی اردبیلی نقش برجسته ای در تدوین قانون اساسی ایفا کرد.

حجت الاسلام و المسلمین انصاری با اشاره به تاسیس قوه قضاییه در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: امام خمینی (ره) دستور تاسیس قوه قضاییه را دادند که شهید بهشتی شرط کردند در صورتی می پذیرند که آیت الله موسوی اردبیلی در کنارشان مسئولیت داشته باشند.

معاون حقوقی رییس جمهوری با تأکید بر اینکه درگذشت آیت الله اردبیلی مصداق «ثلمه» است، افزود:  بعد از ارتحال امام و بازگشت آیت الله موسوی اردبیلی به قم و پرداختن به کارهای علمی، ردای مرجعیت نیز به قامت این مرد بزرگ پوشیده می شود.

وی گفت: قوه قضائیه کارآمد، عدالت بنیان، شجاع و انتقادپذیر از لوازم قهری نظام کارآمد جمهوری اسلامی ایران است که مسئولین عالیقدر قوه قضائیه باید مسیر این بزرگان و اندوخته های تجربی و علمی آنان را مدنظر قرار دهند.

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: بعد از ارتحال امام ردای مرجعیت بر قامت این مرد بزرگ پوشیده می شود در حالی که در رفتار و منش و مردم گرایی او تغییری ایجاد نشد و دلسوزی های او نسبت به نظام و نصیحت های مشفقانه ای که به مسئولان ارائه می کردند بر همگان روشن است.

 حجت الاسلام و المسلمین انصاری ابراز امیدواری کرد، فرزندان و شاگردان ایشان بتوانند مسیر نورانی این بیت شریف را ادامه دهند.

وی  در ادامه با بیان اینکه آزمون روحانیت آزمون دشواری است و این نظام به نام روحانیت ثبت شده است، اظهارداشت: در دورانی که قرآن و سیمای نورانی پیامبر و احکام اسلام  در معرض حمله تخریبی عوامل استکبار و اندیشه های تکفیری های وهابی قرار گرفته است ،دفاع از چهره  غبار گرفته اسلام رسالت سنگینی است که در درجه اول متوجه حوزه های علمیه و علمای بزرگ است.

معاون حقوقی رئیس جمهوری با اشاره به اینکه  باید انقلابی گری در کشور و به خصوص در حوزه از مسیر امام خمینی (ره) به عنوان انقلابی بزرگ معاصر و بنیانگذار انقلاب اسلامی بگذرد، اظهار داشت:  حوزه انقلابی یعنی حوزه ای دارای اخلاق و فقه امام که نقش زمان و مکان را در اجتهاد به عنوان عنصر کلیدی و پیوند میان دین و سیاست را پیوند عینیت می داند و امامی که در اوج خباثت گروهک ها پیام هشت ماده ای صادر می کنند . آرزو داریم در حوزه های علمیه پیام هشت ماده ای و مکتب اخلاقی امام تدریس شود.

حجت الاسلام و المسلمین انصاری گفت: انقلابی گری در حوزه بدون احترام به انقلابیون میسر نمی شود چراکه وجود انقلابیون تکرار شدنی نیست و شخصیت هایی همچون شهید رجایی و  آیت الله هاشمی رفسنجانی تکرار شدنی نیستند و باید حوزه علمیه قدر بداند.

وی با اشاره به روحیه اعتدالی آیت الله العظمی موسوی اردبیلی گفت: خاطرات فراوانی از دلسوزی ها و بینش درست ایشان در فضای ملتهبی که بعضی انقلابیون را به کارهای تند وا می داشت، وجود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین انصاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به زحمات فراوان و مسیردشوار عالمان اسلام و تشیع برای تأسیس حکومت اسلامی و شیعی گفت: در این میدان دشوار ، مرجع بزرگ و عالم ربانی همچون امام خمینی (ره) این فرصت را پیدا کرد تا انقلاب اسلامی را شروع کند.

وی اظهار داشت: حقیقتا امام علاوه بر دانش و بینش سرشار و استثنائی، در تقوا و خویشتنداری به مرز عصمت رسیده بود و همه شرایط لازم برای اداره کشور در عصر ارتباطات و در میانه شیطنت ها و ظلم های پیچیده را داشت .امام پیامبرگونه به میدان آمد و در مسیر انقلاب ، مردان ، یاران و عالمانی او را یاری کردند و یکی از کسانی که باید نام او را در زمره مؤسسین یاد کرد مرحوم آیت الله العظمی موسوی اردبیلی بود.

شناسه خبر: 97144

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده