حجت الاسلام انصاری در همایش حقوق شهروندی کرمان:

منشور حقوق شهروندی سند حقوقی، فقهی، شرعی، عقلی و محتوایی بسیار محکمی است/ برجام اقدام بزرگ حقوقی دولت برای استیفای حقوق شهروندان ایران بود/ دشمنان امید مردم را نشانه گرفته اند و عده ای در داخل با آنها همراهی می کنند

معاون حقوقی رییس جمهوری، منشور حقوق شهروندی را سند حقوقی، فقهی، شرعی،عقلی و محتوایی محکمی دانست که به عنوان عمل به یکی از وعده های دولت منتشر شده است و اظهارداشت: برجام نیز اقدام حقوقی بزرگ دیگر دولت بود که در راستای استیفای حقوق تضییح شده مردم به دست آمد.

شناسه خبر: 96973 -

پنجشنبه 2 دی 1395 - 16:41

حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری روز پنج شنبه در همایش حقوق شهروندی که در محل پردیس خواجه نصیر کرمان برگزار شد، گفت: در طول تاریخ انقلاب استان کرمان همواره پیشتاز بوده است و درمساله مهم منشور حقوق شهروندی نیز این پیشتازی حفظ شده و خوشبختانه با کمترین فاصله ممکن از زمان ابلاغ این منشور، دومین همایش در سطح استان کرمان برگزار شده است.

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه مبانی دینی حقوق شهروندی روشن است، افزود: ما مفتخرهستیم که کتاب آسمانی ما آخرین و کامل ترین منشور صادر شده از ذات اقدس الهی برای سعادت انسان و زندگی درست نوع بشر تا قیامت است. موضوع کتاب آسمانی ما انسان کامل است و این کتاب منشور حقوق شهروندی و ابدی بشر می باشد.

دکتر انصاری اظهار داشت: ما مفتخریم که پیرو پیامبری هستیم که حتی قبل از بعثت برای دفاع از حقوق انسانی پیمان جوانمردان را منعقد می کند و مفتخر به پیروی از امامی هستیم که در لحظه شهادت نگران جان خود و انتقام از قاتل نیست، بلکه نگران حفظ حقوق قاتل خود می باشد و تنها به دلیل شرایط اجتماعی حکم قصاص قاتل ایشان اجرا شد تا جامعه دچار هرج و مرج نشود.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: ما مفتخر به انقلابی در پرتو اسلام هستیم که امام و رهبر آن برای استیفای حقوق شهروندی پایمال شده ملت ایران، جان و هستی خود را بر کف نهاد و رنج تبعید را به جان خرید و فرزندان خود را فدا کرد تا ملت به پا خیزد و آزادی و حق سلب شده خود را بازستاند.

حجت الاسلام انصاری منشور حقوق شهروندی را تجمیع معارف قرآنی و فقه اسلامی و عصاره قانون اساسی دانست و گفت: رونمایی و انتشار این منشور در راستای اقدامات ارزشمند و افتخارامیزی است که طی 37 سال گذشته نظام جمهوری اسلامی به اجرای آن همت گماشته و امروز همتی مضاعف برای برداشتن گام های بلندتر به سمت دسترسی به قله های رفیع تر حقوق شهروندی برداشته شده است.

معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه فصل سوم قانون اساسی به لحاظ حقوقی، پشتوانه این منشور است، اضافه کرد: نکته مهم در این منشور این است که 21 عنوان حقوقی و 120 ماده حقوقی درج شده در این منشور عمدتا متکی به قوانین موضوعی موجود است. البته در برخی مواردفقدان قانون یا نقص قانون وجود دارد که باید تکمیل و یا تصویب شود.

دکتر انصاری با بیان اینکه هدف از انتشار این منشور؛ عمل به وعده انتخاباتی دکتر روحانی بود، اظهار داشت: پس از انتشار پیش نویس اولیه این منشور در صدمین روز آغاز به کار دولت تدبیر و امید، نظرات و انتقاداتی از سوی حقوقدانان و اساتید و عامه مردم دریافت شد و متن پیش نویس 18 بار ویرایش شد.در آخرین مرحله تدوین منشور نیز در روز اربعین و در یک جلسه هفت ساعته، هسته حقوقی و مشاورین حقوقی در حضور رییس جمهوری این پروژه را به طور کامل و واژه به واژه بازخوانی کردند که معتقدم این یک کار عبادی بزرگ در روز اربعین حسینی بود.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: مفتخریم پیرو امامی هستیم که در اوج جنگ و در هنگامه توطئه گروهک ها برای برهم زدن امنیت کشور، وقتی به ایشان خبر رسید که به بهانه تامین امنیت، به حقوق برخی شهروندان تعدی شده است، ایشان برافروختند و دست به قلم شده و پیام ماندگار هشت ماده ای را نوشتند و تقاضا داریم که در کلاس های درس این پیام ها تدریس شوند.
حجت الاسلام انصاری ادامه داد: مفتخر به پیروی از رهبر انقلابی هستیم که وقتی زمزمه ای درباره برخی اقدامات جزئی در امر انتخابات به گوش ایشان رسید،با صراحت فرمودند «انتخابات و آرا مردم حق الناس است و حق الناس یعنی قابل توبه نبودن به جز با جبران» و ما مفتخر به چنین مبانی هستیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه منشور حقوق شهروندی به لحاظ حقوقی، فقهی، شرعی، عقلی و محتوا بسیار محکم است، خاطرنشان کرد: دولت خود را ملزم به اجرای بخشی از این منشور که در حوزه قوه مجریه است می داند و در استان ها هم استانداران به عنوان عالی ترین مقام دولت در استان ها موظف به ایجاد ساز و کار و پیگیری برای اجرای این منشور شده اند، اما بخشی از اجزای این منشور در حوزه مسئولیتهای قوای مقننه و قضائیه است و همه دستگاه ها در حوزه خود باید این منشور را به عنوان دستورالعمل لازم الاجرا بدانند.

دکتر انصاری با بیان اینکه نسبت به مسائل مربوط به دو قوه دیگر هم رییس جمهور متعهد به همکاری، پیگیری و تسهیل امکانات شده است، گفت: امیدواریم با سرعت بخشیدن به اجرای مفاد این منشور چهره ای درخشان تر از نظام جمهوری اسلامی ایران و فضایی مهربان تر و سالم تر در تعاملات اجتماعی و ارتباط دستگاه ها و شهروندان را با یکدیگر شاهد باشیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه وعده های دولت به مردم عهد شرعی است،به طراحی لوایحی برای برخورداری مردم از امکانات و اطلاعات پروژه های کشور اشاره کرد و گفت: برای برداشتن رانت اطلاعاتی و فساد، لایحه ای تنظیم شده است که بزودی تقدیم دولت می شود. همچنین برای رفع تفاوت فاحش بین حقوق کارکنان دولت نیز لایحه ای تنظیم شده که بزودی ارائه خواهد شد.

حجت الاسلام انصاری با تاکید بر اینکه در سه سال و چند ماه گذشته دولت همت بلندی برای تامین و تضمین مفاد این حقوق شهروندی داشته است، اضافه کرد: برجام اقدام بزرگ حقوقی دولت برای استیفای حقوق شهروندان ایران بود که به بهانه فعالیتهای هسته ای بسیاری از حقوق آنها سلب شده بود. آرامش روحی، امنیت فکری و سرمایه گذاری به عنوان بخشهایی از حقوق ملت ایران پایمال شده بود و معتقدیم که برای استیفای این حقوق شهروندی، کار جهادگونه انجام شد.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به بدعهدی آمریکایی ها در قبال برجام تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران متناسب با بدعهدی مقابله به مثل کرد و در گرفتن حقوق مردم کوتاه نمی آید، اما چه کسی می تواند این حقیقت را منکر شود که امروز در سایه برجام بسیاری از این حقوق استیفا شده است.

دکتر انصاری با بیان اینکه سیاسی تلقی کردن برجام، جفا به کشور است، اظهار داشت: تعجب می کنم که برخی بعد از انتشار سند برجام به جای خوشحال شدن بدحال شدند!

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: کسانی که می گویند برجام یعنی هیچ،به این سوال پاسخ دهند که آیا بعد از برجام قدرت و توان استحصال نفت ما در حوزه های مشترک با عراق از 70 هزار بشکه در روز، به بیش از 200 هزار بشکه نرسیده است؟ آیا آرزوی نظام این نبود که در حوزه مشترک گازی با قطر که ما یک دهم آنها بهره برداری می کردیم،بتوانیم به اندازه آنها برداشت کنیم و آیا امروز این آرزو محقق نشده است؟ آیا کشتی های ما اکنون در آزادراه های جهانی تردد نمی کند؟

حجت الاسلام انصاری افزود: گاهی هزینه دور زدن تحریم ها تا 100 درصد بیشتر به مردم ایران هزینه تحمیل می کرد، اما متاسفانه به بهانه تحریم عده ای جیب هایشان پر شد و دو میلیارد و 400 میلیون دلار پول نقد دریافت کردند تا به طلبکاران ایران بدهند، اما کل پول گم شد! اگر چه هنوز مزاحمت و بدعهدی آمریکایی ها موجب شده در تعاملات بانکی با مشکل مواجه باشیم، اما دست پیش داریم.

معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه در نقد مسائل نباید منافع و امید ملی را نادیده بگیریم، اظهار داشت: دشمنان امید مردم را نشانه گرفته اند و ملت ناامید ملت شکست خورده است. امروز نظام جمهوری اسلامی همچنان محکم ایستاده است ولی عده ای این سرمایه ملی و اجتماعی را هدف گرفته اند.

دکتر انصاری ادامه داد: برای بدنام کردن مسئولان و ایجاد تفرقه، متاسفانه عین تعابیر رادیو اسرائیل و رسانه های منافقین درباره برخی مسائل، در داخل هم توسط بعضی رسانه ها و سایت ها، بازتاب پیدا می کند!جای سوال است که چرا باید چنین باشد؟

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: همه کسانی که به ایران و رهبری و منافع ملی اعتقاد دارند باید بدانند ارائه تصویر ناتوان از دولت، تصویر مشوش و تخریب شده از مسئولان نظام، تصویر ناتوان و مخدوش از قوه قضائیه و دیگر نهادها جز تخریب بنیان های اقتدار ملی ما چیز دیگری نیست.

حجت الاسلام انصاری با تاکید بر اینکه تخریب بنیادین سه قوه، یعنی تخریب بنیادین رهبری و ولایت فقیه، اظهارداشت: این حرف به معنای انتقاد نکردن نیست، بلکه دولت یازدهم واقعا مظلوم ترین دولت در زمینه انتقاد و تبلیغات سوء است.

معاون حقوقی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: هدف دولت این بود که تا پایان سال رشد اقتصادی به مثبت پنج درصد برسد و اکنون این رقم به هفت و چهار دهم درصد رسیده که  نزدیک دو نیم درصد بیش از وعده یاد شده بوده است. در حالیکه تورم در سال 91 در کشور 45 درصد بود، امروز به هشت درصد رسیده است؛ تک رقمی تورم یک آرزوی ملی بوده است.

دکتر انصاری با بیان اینکه سند اقتصاد مقاومتی قوی ترین، کارشناسانه ترین و نسخه شفابخش اقتصاد ملی ماست، اظهار کرد: امروز به سرعت در حال پیش رفتن هستیم و حال جای سوال دارد که اقتصاد مقاومتی در استان کرمان موثر نبوده است؟ آیا شهرستان قلعه گنج مسیر توسعه پرنشاط خود را به سرعت طی نمی کند؟

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه دشمنان ما اکنون بیش از جنگ نظامی برای کاهش امید مردم تلاش می کنند و نقش اصحاب رسانه دراین زمینه بسیار حائز اهمیت است، گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی مقاومت اقتصادی یک ملت در برابر تکانه های جهانی. ملتی که نان نداشته باشد نمی تواند مقاومت کند. در مدت بیش از سه سال به جرات می توان اذعان کرد که با وجود رویارویی با انواع تنگناها دولت با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته و مقاوم ایستاده است.

حجت الاسلام انصاری اضافه کرد: دولت حاشیه سازی ها را به رسمیت نمی شناسد و معتقد است دعواهای جناجی و رقابت های مخرب جز زیان برای کشور چیزی در بر نخواهد داشت. همه ما اصولگرایان و اصلاح طلبان، ساکنان یک کشتی و زیر پرچم یک کشور هستیم،پس اگر قوه مجریه تخریب شود به این کشتی عظیم نقص وارد شده و باید به این موضوع توجه ویژه شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه ایران یک ریال بابت خرید هواپیماها پول نپرداخته است، تصریح کرد: این هواپیماها اجاره به شرط تملیک است. آن وقت برخی در داخل عنوان می کنند چرا وقتی مردم نان برای خوردن ندارند، هواپیما خریداری می کنید! معنای قرارداد خرید هواپیما این است که شرکت بوئینگ و ایرباس، امنیت بازار ایران را تا 15 سال دیگر تضمین شده می دانند که این قرارداد را امضا کرده اند. اینها یعنی عزت و اقتدار ملت ایران و اگر پیوند مستحکم مردم نبود، یک مورد از این توفیق ها هم به دست نمی آمد.

دکتر انصاری در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: خواهش ما از استاندار کرمان این است که همچنان برای اجرای منشور حقوق شهروندی تلاش کرده و ساختارهای اجرایی شدن آن را مهیاتر کرده و از جامعه دانشگاهی، وکلا، قضات و ... درخواست می کنم این سند را مطالعه کرده و در مورد لوایح قانونی آن نظر بدهند.

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه آموزش بخش مهم تحقق این منشور است و از دبستان تا دانشگاه و از کوچه و خیابان تا همه زمینه ها، مردم باید بدانند حقوق آنها چیست، اظهار کرد: خوشبختانه در استان کرمان شاهد هستیم که شاخص های رشد، مدیریت و اعتدال بسیار بالاتر از میانگین کشوری است ضمن آنکه بین اقشار مختلف و جریانات سیاسی مختلف همدلی خوبی وجود دارد که در این بین نباید از نقش بسیار سازنده آیت الله جعفری نماینده ولی فقیه در این استان غافل شد و مردم باید قدر این نعمات را بدانند.

حجت الاسلام انصاری خاطر نشان کرد: امام جمعه کرمان همواره در اواج اعتدال، دلسوزی و انصاف با همه جریانات همکاری می کند و پشتوانه مدیریت اجرایی استان بوده و این مهم بسیار ارزشمند است و امیدوارم همین اعتدال، اعتماد وانسجام ادامه یابد و کرمان برای سایر استان ها در همه عرصه ها از جمله اقتصاد مقاومتی به یک الگو تبدیل شود.

شناسه خبر: 96973

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده