در دیدار وزیر دارایی سوئد و دکتر نهاوندیان مطرح شد؛

افتتاح حساب برای بانک مرکزی ایران در بانک مرکزی سوئد

رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه دیدارهایش با مقامات سوئد با ماگدالنا اندرسون وزیر دارایی سوئد دیدار و گفتگو کرد.

شناسه خبر: 96716 -

جمعه 19 آذر 1395 - 20:58

دکتر محمد نهاوندیان در این دیدار گفت:  با توجه به روابط مثبت و گسترده گذشته ایران و سوئد باید توسعه روابط مجددا از سرگرفته شده و سرعت بگیرد.

وی ضمن تشریح موقعیت ژئواستراتژیک جمهوری اسلامی در منطقه گفت: درواقع با احتساب جمعیت منطقه، ایران یک بازار 300 تا 400 میلیونی است و  توسعه روابط دو کشور باید سرعت گرفته و با یک برنامه جامع به وضعیت پایدار برسد. 

رییس دفتر رییس جمهوری اظهارداشت: با برنامه ریزی هایی که در دولت ایران صورت گرفت در سالهای گذشته، برغم کاهش قیمت نفت و وجود مشکلات اقتصادی توانستیم براین مشکلات فایق بیاییم و برعکس سایر کشورهایی که کاهش قیمت نفت وضعیت اقتصادی آنها را دچار بحران و دست کم مشکلات جدی کرد، رشد اقتصادی قابل قبولی داشته باشیم.

 دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه نسل جوان فعال و تحصیل کرده و منابع مختلف موجود در کشور پهناور ایران فرصت های طلایی را برای اقتصاد ایران ساخته است،  گفت: سوئد اگر با دید استراتژیک به ایران نگاه کند اقتصاد ایران وضعیت مثبتی برای توسعه روابط دو کشور خواهد بود.

وی در ادامه افتتاح حساب برای بانک مرکزی ایران در بانک مرکزی سوئد را گام عملی و موثری در تسهیل روابط اقتصادی دو کشور توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد که این مهم هرچه سریعتر عملیاتی شود.

ماگدالنا اندرسون وزیر دارایی سوئد نیز در این دیدار ضمن استقبال از گسترش روابط اقتصادی دو کشور ایران و سوئد گفت: روابط با ایران برای ما بسیار مهم است. ایران تا قبل ازتحریم ها بزرگترین شریک تجاری سوئد بوده و باید تلاش کنیم این روابط گسترده دوباره احیا شود.

وزیر دارایی سوئد گفت: در سوئد شرکت های زیادی هستند که علاقمند به توسعه روابط با ایران هستند و به دولت فشار می اوردند که زمینه های توسعه روابط اقتصادی را فراهم کنیم. عزم ما براین است که روابط خود را با ایران هم در حوزه سیاسی و هم در حوزه اقتصادی تا حد ممکن توسعه دهیم.

اندرسون با اشاره به اینکه آهنگ رشد اقتصادی ایران و آمار اقتصادی مثبت به دست آمده این کشور برای ما مهم است، گفت: طبق بررسی های ما ایران توانسته در مدت کمی هم تورم را کاهش دهد و هم رشد اقتصادی قابل توجهی داشته باشد و این ها فاکتورهای مهمی برای توسعه روابط اقتصادی است.

وزیر دارایی سوئد در ادامه ضمن استقبال از پیشنهاد دکتر نهاوندیان مبنی بر افتتاح حساب برای بانک مرکزی ایران در بانک مرکزی سوئد گفت: موقعیت های مناسبی برای سرمایه گذاری و مشارکت برای دو طرف وجود دارد که پیگیر همه آنها هستیم درعین حال برای سهولت تعاملات اقتصادی بین شرکت های ایرانی و سوئدی علاوه بر حساب مشترک، ایجاد شعبه بانکهای ایران در سوئد را هم بررسی می کنیم.

شناسه خبر: 96716

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سفرهای خارجی