گسترش همکاری های بانکی و اقتصادی، محور گفت و گوی دکتر نهاوندیان و رییس جمهور سوئیس 

رییس دفتر رییس جمهوری اسلامی ایران  و «یوهان اشنایدر آمان» رییس جمهور سوئیس در مورد راهکارهای گسترش همکاری های بانکی و اقتصادی میان دو کشور دیدار و گفتگو کردند.

شناسه خبر: 96708 -

پنجشنبه 18 آذر 1395 - 20:11

دکتر محمد نهاوندیان در این  دیدار با اشاره به گسترش روابط اقتصادی ایران و سوئیس تاکید کرد: دو کشور باید با برنامه ریزی و تدوین یک نقشه راه، سرعت بیشتری به تبادلات و همکاری های اقتصادی دوجانبه ببخشند.

وی افزود: با توجه به ثبات اقتصادی و چشم انداز رشد پایدار در ایران پس از برجام، همکاری های دوکشور می تواند سرعت گرفته و عملیاتی تر شود.

وی همچنین با اشاره به علاقه مندی شرکت های بزرگ بین المللی برای سرمایه گذاری و همکاری در بخش های مختلف اقتصاد ایران، بیان داشت: سوئیس به عنوان یک مرکز بزرگ مالی جهان می تواند در تامین مالی این سرمایه گذاری ها نقش مهمی ایفا کند.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: بانک های ایرانی امروز با مهیا کردن شرایط و الزامات همکاری با بانک های خارجی، آمادگی هرگونه همکاری با بانک های سوئیسی را دارند و با توجه به حجم مبادلاتی که امروز بین بانک‌های دو کشور انجام می شود زمینه های فعالیت های گسترده تر وجود دارد.

دکتر نهاوندیان گفت: ایران و سوئیس در حوزه های متنوع اقتصادی به ویژه همکاری های پولی و بانکی،  پروژه های زیادی را می توانند طی یک برنامه آینده نگر و بلند مدت اجرا کنند و با برنامه ریزی این همکاری ها را سرعت بخشند.  با توجه به همکاری های موثر و تاکیدات مقامات عالی دولت سوئیس و علاقه مندی شرکت ها و موسسات مالی و بانکی سوئیس برای همکاری با ایران امید آن هست که در کوتاه مدت فعالیت های گسترده و موثر بین دو کشور صورت پذیرد.

 

رییس جمهور سوئیس: سوئیس علاقمند به توسعه همکاری ها و گسترش روابط اقتصادی با ایران است

«یوهان اشنایدر آمان» رییس جمهوری سوئیس نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر نهاوندیان به سوئیس به تداوم مذاکرات بین مقامات دو کشور اشاره کرد و گفت: خوشحالم که مذاکرات و توافقاتی که پیروملاقات های خود با رییس جمهور ایران در تهران و مقر سازمان ملل داشتم امروز به نتایج ملموسی رسیده و حجم مبادلات اقتصادی دو کشور به بیش از دوبرابر نسبت به میزان گذشته رسیده است. از این نظر دولت سوئیس علاقمند است این همکاری ها و توافقات تداوم و سرعت بیشتری به خود گیرد.

وی افزود: دولت سوئیس علاقمند به توسعه همکاری ها و گسترش روابط اقتصادی با ایران است و از این نظر از تعاملات اقتصادی در حوزه های متنوع به ویژه در حوزه بانکی استقبال می کند. باتوجه به همین علاقمندی ها، برخی بانک های سوئیسی فعالیت خود را با بانک های ایرانی بیشتر کرده اند و امیدوارم با مذاکراتی که درخلال این سفر با بانکداران سوئیسی انجام می گیرد، تعاملات و همکاری های مالی و بانکی دو کشور سرعت و گسترش بیشتری یابد. 

رییس کنفدراسیون سوئیس اظهارداشت: هیچ مشکل سیاسی را بر سر راه گسترش روابط اقتصادی بین ایران و سوئیس نمی بینم و از این نظر معتقدم که ایران و سوئیس بایستی زمینه های متنوعی را در روابط خود پیش بینی کنند.  

اشنایدر آمان که همزمان عهده دار وزارت اقتصاد این کشور نیز هست با اشاره به مذاکرات موثر بین مقامات ایران و سوئیس در ماه های اخیر اضافه کرد: امیدواریم با سفر هفته اتی قائم مقام وزیر اقتصاد سوئیس به تهران گام های عملی بیشتری در این حوزه بین دو کشور صورت گیرد.

شناسه خبر: 96708

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سفرهای خارجی

گالری مرتبطفیلم مرتبط