مولاوردی در همایش روز جهانی مبارزه با مواد مخدر:

خانواده موثرترین نهاد اجتماعی مقابله با مصرف مواد مخدر است/ باید رویکردهای سلبی در مقابله با مصرف مواد مخدر به رویکردهای ایجابی تبدیل شوند/ رویکرد طرد زنان معتاد از خانواده باید اصلاح شود

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به تغییرات نوع و مصرف مواد مخدر اظهار داشت: با توجه به اینکه خانواده موثرترین نهاد اجتماعی مقابله با مصرف مواد مخدر است، باید رویکردهای سلبی در مقابله با مصرف مواد مخدر در این نهاد به ویژه در مورد زنان به رویکردهای ایجابی تبدیل شود.

شناسه خبر: 94051 -

چهارشنبه 2 تير 1395 - 10:42

شهیندخت مولاوردی روز سه شنبه در همایش روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، اعتیاد را یکی از بزرگ ترین و پیچیده ترین معضلات امروز جهان دانست که به لحاظ مصرف و تنوع به سرعت در حال گسترش است و گفت: امسال سازمان ملل شعار «ابتدا بشنو» را برای مبارزه با مواد مخدر انتخاب کرده و این نشاندهنده آن است که جهان به این واقعیت پی برده که با توجه به تغییرات در نوع مصرف و اثرات مصرف مواد مخدر رویکردهای مقابله با مصرف مواد مخدر نیز نیازمند تغییر هستند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: جهان به این نتیجه رسیده است که بهره گیری از نگاه ایجابی به ویژه از سوی خانواده ها به جای نگاه های سلبی موثرترین راه در کنترل مصرف مواد مخدر و آثار ناشی از آن است. زمان آن رسیده است که با تکیه بر نگاه های ایجابی در خانواده ها و با اتخاذ روشهای پیشگیرانه اولیه گامی اساسی در مقابله با مصرف مواد مخدر برداریم.

مولاوردی با اشاره به اهمیت و جایگاه خانواده در کشورمان اظهار داشت: درست است که کارکردهای خانواده به شدت دستخوش تغییر شده و این امری طبیعی است، اما عدم مدیریت صحیح این تغییرات می تواند بستری برای معضلات باشد و چه بسا همین فقدان مدیریت صحیح باعث شکل گیری اشکال جدید اعتیاد در زنان شده است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نتایج تحقیقی را مورد اشاره قرار داد که بر اساس یافته های آن بیش از 83 درصد زنان معتاد اعلام کرده اند، پیش از اعتیاد به مواد مخدر سیگار و قلیان استعمال می کرده اند و تصریح کرد: بالا رفتن نرخ اعتیاد در میان زنان، کاهش سن مصرف مواد مخدر در زنان، تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی، رشد مصرف مواد مخدر در میان دانش آموزان، تغییر آثار و احوال ناشی از مصرف مواد مخدر به ویژه در زنان برای کاهش وزن به کارگیری روشهای جدید در مقابله با مصرف مواد مخدر را ضروری کرده است.

مولاوردی با اشاره به اینکه شیب اعتیاد به مصرف مواد مخدر در زنان نسبت به مردان شدت بیشتری گرفته است، خاطرنشان ساخت: طرد زنان معتاد از خانواده مشکلی است که باید با اتخاذ راهکارهای فرهنگی آن را اصلاح کرد. چنین رویکردی در تغییر نگاه به معتادان مرد، از یک مجرم به یک بیمار نیازمند توجه و درمان سابقه دارد و باید در مورد زنان نیز این تغییر نگاه اتفاق بیفتد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: رویکرد غالب در مواجهه با اعتیاد زنان همچنان طرد و دوری گزینی است و چه بسا زنانی که با کوچک ترین انحراف و خطایی در این زمینه از خانواده طرد شده و به ورطه های خطرناکی سقوط کرده و در معرض آسیب های جدی تر قرار گرفته اند.

مولاوردی سهم زنان از جمعیت معتادین کشور را حدود 10 درصد ذکر و این آمار را غیرقابل چشم پوشی دانست و گفت: آثار اعتیاد در زنان بیشتر از مردان و آثار مترتب از اعتیاد زنان بر خانواده و جامعه نیز بسیار گسترده تر و عمیق تر از اعتیاد مردان است. اعتیاد زنان با توجه به جایگاه محوری مادران در تربیت و اداره خانواده فرزندان را با مخاطرات بیشتری مواجه می سازد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر جایگاه ستادی این معاونت و پرهیز از ورود به حوزه اجرا، اضافه کرد: بر خود فرض می دانیم همسو با برنامه های کلان کشور حساسیت های لازم درباره معضل اعتیاد به ویژه در میان زنان را در دستگاه های اجرایی ایجاد کنیم.

مولاوردی اظهار داشت: همچنین سعی می کنیم از ظرفیتهای نهادهای غیر دولتی در مقابله با مصرف مواد مخدر و کمک به معتادین برای ترک اعتیادشان بهره بگیریم. در همین راستا ضمن تفاهم با دستگاه های مختلف برای برگزاری کارگاهها و دوره های ترک اعتیاد، از ظرفیت بهبودیافتگان نیز برای احیا و کمک به بازگشت معتادین به اجتماع استفاده می کنیم و برای برگزاری دوره های توانمندسازی و اشتغال آفرینی برای معتادین نیز با دستگاه های مختلف تفاهماتی داشته ایم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات ما تلاش برای افزایش سطح درک و فهم مراکز و مسئولان آموزشی از مساله اعتیاد است تا بتوانیم به نحو موثرتری از گسترش اعتیاد در میان دانش آموزان و دانشجویان جلوگیری کنیم.

مولاوردی خاطرنشان ساخت: چنانکه مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی آغاز سال و نامگذاری سال 95 تاکید کردند، تحولات اقتصادی مثبت می تواند معضلات اجتماعی را نیز سامان دهد و از همین رو باید ابعاد تحولات اقتصادی به ویژه بعد از لغو تحریمها را با دقت بیشتری مدنظر قرار دهیم تا بتوانیم بیش از گذشته از تاثیرات این تحولات در مقابله با مصرف مواد مخدر بهره بگیریم.

شناسه خبر: 94051

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده