دکتر نهاوندیان در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان آذربایجان غربی:

باید چالاکی، بهره وری و نوآوری بنگاه های داخلی در رقابت جهانی تقویت شود/ باید برای رونق اقتصادی، گام های پرشتاب برداشته شود/ منافع خرد و کوتاه مدت نباید جای خود را به مصالح کلان، عمومی و بلند مدت دهد

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه «سیاست های اقتصاد مقاومتی بیش از هر مجموعه سیاستی ما را به کلان نگری هدایت می کند»، اظهارداشت: اقتصاد مقاومتی بدین معنا است که برای افزایش تولید و اشتغال، از همه منابع داخلی و خارجی استفاده کنیم.

شناسه خبر: 93820 -

دوشنبه 10 خرداد 1395 - 20:49

دکتر محمد نهاوندیان روز دوشنبه در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان آذربایجان غربی گفت:  باید برون گرا بوده و به اقتضائات بازار جهانی توجه داشته باشیم تا به این ترتیب ، بنگاه های اقتصادی  آماده ورود به رقابت های جهانی شوند.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: این امر با حمایت های بی رویه سازگار نیست و در رقابت جهانی باید چالاکی، بهره وری و نوآوری بنگاه های داخلی تقویت شود.

دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه باید تراکم بیکاری در کشور را با بالا بردن نرخ سرمایه گذاری پاسخگو باشیم، تاکید کرد: این هدف تنها با ثبات اقتصاد کلان و اقدامات مبتکرانه در سطح خرد محقق می شود.

رییس دفتر رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شاید هیچ کس همانند فعالان اقتصادی توانایی مقایسه شرایط کنونی با شرایط تحریم و بازار ملتهب در گذشته را نداشته باشد و اکنون باید برای رونق اقتصادی، گام های پرشتاب برداشته شود.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه در دوسال گذشته سرعت در برخی بخش ها بیشتر بوده و رونق اقتصادی لمس شده است، ادامه داد:صنعت گردشگری از جمله این بخش ها است که باید از این ظرفیت برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی بهره ببریم.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: در کشاورزی نیز رونق و رشد وجود داشته و تراز محصولات کشاورزی در دو سال گذشته 4 میلیارد و 700 میلیون دلار بهبود یافته است.

دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه تصمیمات خوبی در زمینه تسهیلات بانکی بویژه بدهی های معوق برای رشد صنعت کشور اتخاذ شده ،اظهارداشت: در بخش صنعت به سرعت و رشد بالاتری نیاز داریم و ان شاءالله در افق سال ٩٥ به رشد مطلوب تری دست خواهیم یافت.

رییس دفتر رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود با اشاره به اهمیت مسئله دریاچه ارومیه برای دولت تدبیر و امید و اینکه در اولین جلسه هیات دولت این موضوع مورد بررسی قرار گرفت، گفت: درس بزرگ فاجعه دریاچه ارومیه این است که ساختارها را باید به گونه ای مدیریت کنیم که تصمیمات خرد در منافع کلان و خیر عمومی ایجاد مشکل نکند.

دکتر نهاوندیان تاکید کرد: نباید منافع خرد و کوتاه مدت جای خود را به مصالح کلان، عمومی و بلند مدت دهد.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: نگاه کوتاه مدت به موضوعات برای کسب رضایت گروهی خاص، به قربانی شدن مصالح کلان منجر خواهد شد و اگر دولت عهده دار مصالح عمومی، کاهش تورم از ٤٠ درصد به تک رقمی ، مساعد کردن فضای کسب و کار برای سرمایه گذاری و برداشتن موانع ارتباطات بین المللی شود،  به وظایف خود به خوبی عمل کرده است.

 رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: وقتی دولتی بنگاه دار شود درنتیجه حامی و نگهبان شرایط انحصاری می گردد و خوشبختانه سیاست دولت یازدهم، فراهم کردن شرایط کلان برای فعالیت بنگاه ها است.

شناسه خبر: 93820

- سفرهای استانی

- جلسات

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده