رییس دفتر رییس جمهوری در جمع نشستی در لندن:

عصر رشد و ثبات اقتصادی در ایران آغاز شده است /اقتصادِ آینده دار ایران واقعیتی است که نمی توان آنرا نادیده گرفت

رییس دفتر رییس جمهوری در نشستی که به ابتکار روزنامه فایننشیال تایمز با عنوان ایران، فرصت ها و چالش ها در یک قدرت اقتصادی در لندن برگزار شد ، به تشریح فرصت های سرمایه گذاری و تبیین سیاست های تعاملات اقتصادی ایران برای پذیرش سرمایه گذاری خارجی پرداخت.

شناسه خبر: 92422 -

چهارشنبه 19 اسفند 1394 - 16:56

دکتر محمد نهاوندیان در این نشست که سرمایه گذاران بزرگ، مدیران ارشد بانکها، صاحبان بنگاه های اقتصادی و شخصیت های سیاسی و اقتصادی زیادی از انگلیس و سایر نقاط جهان حضور داشتند، با اشاره به اینکه ایران امن ترین کشور منطقه خاورمیانه است، گفت: نقش ایران در منطقه غیر قابل انکار است و جمهوری اسلامی ایران در صلح ، امنیت و پیشرفت منطقه،از هر لحاظ بالاترین جایگاه را دارد.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید براینکه عصر جدیدی در اقتصاد ایران ایجاد شده است، گفت: عصر رشد و ثبات اقتصادی در ایران آغاز شده است. پیش بینی های حتی موسسات غربی از رشد٥/٥٪براساس سال٢٠١٦و سالهای بعد حکایت دارد و این بیش از دو برابر متوسط رشد ١٠سال گذشته است.

 دکتر نهاوندیان در تبیین ظرفیت ها و فرصت های پیش رو در اقتصاد ایران و نیز رویکردهای جدید ایران برای تعامل با اقتصاد جهانی در حوزه سرمایه گذاری، انتقال فناوری، تولید و صادرات مشترک افزود:  در رویکرد واقع بینانه،  آینده را باید شناخت و در رویکرد پیشرو در ساختن این آینده باید شریک شد. مهم این است که این آینده و واقعیت را نمی توان نادیده گرفت همچنان که اقتصاد پرقدرت و آینده دار ایران واقعیتی است که نمی توان آنرا نادیده گرفت.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: خوب که دقت کنید عدم توجه به واقعیت های انکار ناپذیر ایران به ناکامی انجامیده است و  تجربه نشان داده که سیاست ظالمانه تحریم بازی باخت- باخت بود و تجربه اخیر برجام نشان از پیروزی سیاست برد- برد دارد. در تجربه اقتصادی هم باید به دنبال برد- برد باشیم. آینده اقتصاد ایران فرصتی برای همه است. همه کسانی که تعامل سازنده را باور داشته و بخواهند در مسیر پیشرفت مشارکت داشته باشند.

نهاوندیان در ادامه تاکید کرد : در شناخت اقتصاد ایران باید دو مولفه ظرفیتها و سیاستها را در نظر داشت .

رییس دفتر رییس جمهوری از  نفت و گاز و پالایش، نیرو و برق و آب، معادن و صنایع معدنی، خودرو،خدمات فنی و مهندسی که در 10سال گذشته ٢٣٣پروژه توسط ایران در کشورهای دیگر به انجام رسیده ، توریسم و حمل ونقل به عنوان بخش های مهمی از ظرفیتهای اقتصاد ایران نام برد.

نهاوندیان در تبیین سیاست های اقتصادی نیز گفت: رویکرد مستقلانه و در عین حال تعامل سازنده با جهان و استقبال از سرمایه گذاری های مشترک، تقویت بخش خصوصی، فضای کسب و کار با دو عنصر شفافیت و رقابت، اصلی ترین سیاست های اقتصادی دولت یازدهم را تشکیل می دهند.

وی افزود: کاهش ریسک اقتصادی در کنار کاهش تورم، ایجاد ثبات در بازار ارزی و رونق دادن به بورس، ایجاد ثبات در سیاست های اقتصادی و کاهش ریسک سیاسی و تحکیم مناسبات با همسایگان از جمله اقدامات دو سال گذشته دولت ایران بوده است.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه سرمایه گذاریهای مشترک در بخش های مختلف واقع بینانه و رو به آینده است و برای گسترش این سرمایه گذاریها و افزایش تعامل و همکاری ها، برنامه ریزی های خوبی بعمل آمده است.

شناسه خبر: 92422

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سفرهای خارجی

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده