دکتر امین‌زاده در گردهمایی مسئولین حقوقی ناجا:

اطلاعات کافی از حقوق شهروندی متضمن ایفای صحیح ماموریت‌های پلیس است

معاون حقوقی رییس جمهوری صیانت از حقوق شهروندی را یکی از تاکیدات مشترک دولت و نیروی انتظامی برشمرد و اظهار داشت: پلیس مسئول حفظ جان، مال و آبروی مردم است و این وظیفه باید چنان که در شان ملت شایسته ایران است، انجام شود.

شناسه خبر: 92141 -

سه شنبه 4 اسفند 1394 - 17:58

دکتر الهام امین‌زاده معاون حقوقی رییس جمهوری بعد از ظهر سه‌شنبه در گردهمایی سراسری مسئولین حقوقی و امور مجلس ناجا گفت: ایفای صحیح این ماموریت مهم نیازمند آگاهی کافی ماموران پلیس از قوانین و حقوق و تکالیف خودشان و مردم است.

وی افزود: امروز چهره پلیس در جمهوری اسلامی به عنوان نیرویی شناخته شده که در کنار مبارزه با جرم، به دنبال کمک به مردم و صیانت از حقوق شهروندی آنهاست و این جایگاه به راحتی به دست نیامده و باید به دقت از آن مراقبت شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری مقررات کیفری حاکم بر کشور را برآمده از مبانی اندیشه‌های صیانت از حقوق شهروندی توصیف و تصریح کرد: متاسفانه بخش قابل توجهی از ارتکاب جرایم و تخلفات در کشورمان ناشی از عدم اطلاع کافی از قوانین است و در این میان در کنار دستگاه‌های دیگر نیروی انتظامی نیز نباید از آموزش حقوق و تکالیف شهروندی غافل شود.

دکتر امین‌زاده اظهار داشت: نحوه برخورد پلیس با بزهکار و بزه‌دیده بسیار مهم است. متهم تا زمانی که جرم او در روند رسیدگی قضایی اثبات نشود، مجرم به حساب نمی‌آید و حتی پس از آن نیز حقوقی دارد که باید رعایت شود.

وی خاطرنشان ساخت: از سوی دیگر بزه‌دیده که علاوه بر آسیب از ناحیه بزه به لحاظ روحی و احتمالا جسمی نیز آسیب‌دیده، بسیار حساس است و مواجهه با او نیاز به دقت و ملاحظات روانی دارد.

معاون حقوقی رییس جمهوری بکارگیری پلیس زن در نیروی انتظامی، بویژه در مواقع مواجهه با زنان و کودکان بزهکار یا بزه‌دیده گامی در راستای صیانت از حقوق آنان دانست.

 

شناسه خبر: 92141

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده