تصمیمات جلسه مقابله با آلایندگی کلان شهرها با اولویت شهر تهران اعلام شد/ حذف و اسقاط خودروهای فرسوده شتاب می گیرد

جلسه مقابله با آلایندگی کلان شهرها با اولویت شهر تهران در راستای اجرای دستور رییس جمهوری، روز یکشنبه به ریاست دکتر محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری برگزار شد.

شناسه خبر: 92013 -

يکشنبه 25 بهمن 1394 - 18:10

وزیر نیرو، روسای سازمان های حفاظت از محیط زیست و استاندارد  و معاونین وزرای صنعت، معدن و تجارت، نفت و راه و شهرسازی و شهرداری تهران، سازمان هواشناسی و سازمان کنترل کیفیت هوای تهران از جمله شرکت کنندگان در این جلسه بودند.
این جلسه در راستای اجرای دستور رییس جمهوری مبنی بر تهیه برنامه های دقیق و دارای زمانبندی مشخص برای مقابله با آلایندگی هوای کلان شهرهای کشور با اولویت شهر تهران و ارائه پیشنهادات اصلاحی در زمینه قوانین و مقررات، مصوبات و آئین نامه ها و روزآمد نمودن آنها و نیز تعیین اولویت هایی که سهم بالایی در آلایندگی هوای کلان شهرها دارند از جمله از رده خارج کردن وسایل نقلیه فرسوده از قبیل تاکسی، مینی بوس و موتورسیکلت، تقویت حمل و نقل عمومی بویژه مترو، گازسوز کردن خودروهای عمومی، انتقال و جلوگیری از فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده با اولویت واحدهای صنعتی غیر مجاز تشکیل شد.
شرکت کنندگان در این جلسه پس از بحث  و بررسی پیرامون مسائل مربوط به آلایندگی کلان شهرها بویژه شهر تهران، تصمیمات ذیل را اتخاذ کردند:
1-   گاز نیروگاهها صرفاً در شرایط اضطرار و بدون اخذ مجوز از مراجع ذیربط و صرفاً توسط وزارت نفت قطع شود.
2-  واحدهای صنعتی آلاینده با اولویت واحدهای غیرمجاز در اولویت تعطیل بوده و یا باید نسبت به رفع آلایندگی اقدام نمایند.
3-  تدابیر لازم برای سرعت بخشیدن به حذف و اسقاط خودروهای فرسوده که 80 درصد سهم آلایندگی هوای تهران را به خود اختصاص داده اند ، اتخاذ گردد.
4-  حداکثر ظرف مدت دو هفته برنامه تلفیقی دقیق اجرایی و عملیاتی یکساله دستگاههای اجرایی با ااستفاده از ظرفیتهای موجود قانونی تهیه و ارائه شود.
5-  تعدادی پیشنهاد اجرایی توسط سایر دستگاهها ارائه گردید و مقرر شد در دبیرخانه کارگروه پس از کارشناسی به کارگروه ارائه شود.

شناسه خبر: 92013

- نهاد ریاست‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده