رییس جمهوری در مراسم آغاز عملیات اجرایی برقی شدن راه آهن تهران- مشهد:

مقام معظم رهبری، آیت الله واعظ طبسی و شهید هاشمی نژاد از ارکان آغاز و هدایت انقلاب در مشهد بودند/ باید «برجام 2» را برای توسعه کشور آغاز کنیم/ نقش مجلس در توسعه مادی و معنوی کشور برجسته است/ هماهنگی قوا و نهادها روند توسعه کشور را سرعت می دهد/امیدواریم تا اربعین آینده، مشهد و کربلا را از طریق راه آهن متصل کنیم

رییس جمهوری در مراسم آغاز عملیات اجرایی برقی شدن راه آهن تهران- مشهد، هماهنگی قوا و نهادها را برای سرعت بخشیدن به روند توسعه کشور ضروری دانست و تاکید کرد: باید «برجام 2» را برای توسعه کشور آغاز کنیم.

شناسه خبر: 91788 -

شنبه 17 بهمن 1394 - 13:14

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در این مراسم که همزمان بهره برداری از چندین پروژه‌ ریلی، عمرانی، صنعتی و بهداشتی در استان خراسان رضوی نیز آغاز شد، ابراز امیدواری کرد تا اربعین آینده، مشهد و کربلا از طریق راه آهن متصل شوند.

دکتر روحانی، توسعه ریلی را یکی از اهداف مهم دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: توسعه خطوط ریلی،  محیط زیست سالم، آرامش روحی و روانی، نقل و انتقال ارزان، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و لذت سفری با مسیر و زمان کوتاه برای مردم عزیز ایران به ارمغان خواهد آورد.

رییس‌ جمهوری با اشاره به آغاز عملیات اجرایی قطار سریع‌السیر تهران – قم – اصفهان و همچنین قطار سریع‌السیر مشهد – تهران تأکید کرد: باید همه قطارهای کشور را به بنادر اصلی و مرزهای کشور برای افزایش ارتباطات با همسایگان متصل کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: خط راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در آینده به کشورهای آذربایجان و عراق متصل خواهد شد و با اتصال راه‌آهن کشور به شهر بصره در عراق ، امیدوارم مردم عزیز و زائران اباعبدالله الحسین (ع) در اربعین سال آینده با قطار به زیارت مرقد مطهر امام سوم شیعیان شرفیاب شوند.

رییس‌ جمهوری همچنین پروژه اتصال راه‌آهن مشهد به تهران با قطار سریع‌السیر را به لحاظ این که پایتخت معنوی به پایتخت سیاسی کشور متصل می‌شود، حائز اهمیت دانست.

دکتر روحانی با اشاره به اجرای رسمی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: امروز کشورهای مختلف، بخش خصوصی و ایرانیان خارج از کشور متقاضی فعالیت در کشور هستند و کشور در مسیر آبادانی بیشتر قرار گرفته‌است.

رییس‌ جمهوری با بیان این که فضای کشور برای حرکتی سریع به سمت توسعه و اشتغال زایی جوانان فراهم شده است، گفت: شرط آن وحدت، همدلی، همزبانی، جهاد، فداکاری، حضور در صحنه و اتحاد همه قوا خواهد بود.

دکتر روحانی با اشاره به تلاش‌های گسترده‌ دولت برای توسعه ناوگان هوایی و سفرهای بهتر و مطمئن‌تر زیارتی و ضروری،  اظهار داشت: قرارداد خرید هواپیماهای جدید مسافربری، تحولی بزرگ در ناوگان هوایی کشور خواهد بود و در زمینه توسعه ریلی و جاده‌ای نیز دولت اقدامات مناسبی اتخاذ خواهد کرد.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: باید با نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور سالهای تحریم را جبران کنیم.

دکتر روحانی همچنین از وزارتخانه راه و شهرسازی و  همه دست‌اندرکاران پروژه برقی سازی راه‌آهن مشهد – تهران قدردانی و تشکر کرد.

رییس‌ جمهوری در ابتدای سخنان خود نیز با تبریک ایام‌الله دهه مبارک فجر به ملت و مردم خراسان رضوی به ویژه شهر مقدس مشهد گفت: مشهد یکی از مراکز اصلی حرکت و طوفان انقلاب در سال 56 و 57 بود و مقام معظم رهبری، آیت الله واعظ طبسی و شهید هاشمی نژاد از ارکان آغاز و هدایت انقلاب در مشهد بودند.

دکتر روحانی ادامه داد: بانوان مشهدی نیز در نهضت اسلامی حضوری فعال و پررنگ داشتند.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: ‌مردم ایران کماکان بعد از 37 سال مسیر انقلاب و راه امام را به خوبی حفظ کرده‌اند و با بیعت با خلف صالح بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی همان راه را ادامه می‌دهند.

دکتر روحانی با اشاره به تقارن دهه فجر و پیروزی‌های ملت غیور ایران در مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی و فرجام برجام یک، تاکید کرد: باید «برجام 2» را برای توسعه کشور آغاز کنیم.

رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: باید از امروز به دنبال این باشیم که تا از فرصت برجام برای توسعه کشور استفاده کنیم.

دکتر روحانی در ادامه با بیان این که مجلس خبرگان رهبری مهم‌ترین نهاد حکومتی بوده و مجلس شورای اسلامی نیز از لحاظ قانون‌گذاری و ایفای نقش در توسعه، اخلاق، مادیات و معنویت کشور حائز اهمیت است،  اظهار داشت: هر چه نمایندگان عالم‌تر، با تجربه‌تر و کاردان‌تر، در کنار دولت و قوه قضاییه و تحت رهبری‌های مقام معظم رهبری باشند،  به نفع ملت ایران خواهد بود.

رییس‌ جمهوری با اشاره به استعدادهای فراوان داخلی برای توسعه و پیشرفت کشور گفت: هر چه هماهنگی بین دستگاه‌های کشور و نیروهای مسلح افزایش یابد ، سرعت رسیدن به اهداف نیز  بیشتر خواهد شد.

رییس جمهوری پس از افتتاح طرح توسعه خط یک قطار شهری مشهد در جمع خبرنگاران گفت: سرمایه‌گذاری در بخش توسعه خطوط ریلی در سطح شهر و بین شهری و همچنین اتصال راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به کشورهای همجوار و همسایه را از مهمترین برنامه‌های دولت تدبیر و امید برای مردم کشور است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه گفت: شهر مقدس مشهد شهری است که سالانه پذیرای میلیون‌ها زائر است و هر طرحی که در آن افتتاح شود طرحی ملی به حساب می‌آید.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه مشهد نخستین شهری در کشور است که خط مترو بین فرودگاه تا مرکز شهر امتداد دارد، اظهارداشت: کمک به کاهش ترافیک و آلودگی هوا از جمله ویژگی‌های طرح توسعه خط یک قطار شهری مشهد است.

شناسه خبر: 91788

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای داخلی

- اخبار برگزیده

فیلم مرتبطاخبار برگزیده