مولاوردی در نشست مشاورین امور زنان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ادارات:

تفاوت‌های جنسیتی نباید مانع دسترسی عادلانه فرصت‌ها شود/ دعوت از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها جهت همکاری شبکه‌ای در حوزه زنان و خانواده

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده یکی از تلاش‌های دولت تدبیر و امید برای تحقق عدالت جنسیتی را تعادل جنسیتی در عرصه‌های خانواده، کار و مدیریتی دانست و تصریح کرد: تفاوت‌های جنسیتی نباید مانع دسترسی عادلانه فرصت‌ها شود و باید همگان درجهت رسیدن به تحقق عدالت جنسیتی تلاش کنند.

دوشنبه 25 آبان 1394 - 14:54

شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در نشست دوره‌ای مشاورین امور زنان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ادارات که به میزبانی سازمان هلال احمر برگزار شد، گفت: هیچ کس در بحث عدالت جنسیتی به دنبال «مردواره کردن زن» و «زن‌واره کردن مرد» نیست.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده هدف از ارتباط و هماهنگی دفاتر امور زنان با سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها را آشنایی با ظرفیت‌های دستگاه‌های مختلف عنوان کرد و  اظهارداشت: با شناخت ظرفیت‌های هر سازمان و وزارتخانه می‌توانیم در پیشبرد اهداف، قدم‌های اساسی برداریم.

مولاوردی همچنین به شناخت ظرفیت‌ها و فعالیت‌های جمعیت هلال احمر پرداخت و گفت: مأموریت این سازمان بیشتر در امور نوع‌دوستی و بشردوستانه است. فعالیت این سازمان از ابعاد مختلف با روحیه زنان سنخیت و همخوانی دارد و همین امر باعث شده بسیاری از زنان در این سازمان به صورت داوطلبانه به فعالیت بپردازند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به این که سازمان هلال احمر بیشترین همکاری را با زنان دارد، اظهارداشت: زنان می‌توانند با مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های سازمان هلال احمر نقش مؤثری در جهت رشد و ارتقای  این سازمان ایفا کنند.

مولاوردی تمام سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها را به همکاری‌های شبکه‌ای و گروهی به دور از موازی‌کاری و جزیره‌ای کار کردن در حوزه زنان و خانواده فراخواند  و گفت: همه سازمان‌ها و نهادها  باید کارهای خود را بصورت متمرکز و شبکه‌ای هماهنگ کنند تا در نهایت به اهداف مورد نظر دست یابیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده به نقش ستادی و هماهنگ کننده این معاونت پرداخت و اظهارداشت: سازمان‌های مختلف می‌توانند برنامه‌هایی که مرتبط به امور زنان و خانواده است را مطرح کنند تا شاهد تعامل سازنده و استفاده از ظرفیت‌های مشترک، مشارکت و هم‌افزایی باشیم.

مولاوردی با اشاره به اینکه مأموریت تعریف شده معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری هماهنگ‌کننده است و شأن اجرایی ندارد، تصریح کرد: این معاونت به شناسایی، اولویت‌بندی مسایل و بکار‌گیری ابزار و ظرفیت‌های موجود سازمان‌ها در جهت رفع چالش‌ها، موانع و آسیب‌های موجود در جامعه با همکاری و مشارکت شبکه‌ای‌ نهادهای خصوصی، مدنی و دولتی می‌پردازد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اهمیت فرآیند اطلاع‌رسانی درخصوص مسایل زنان، گفت: اطلاع‌رسانی درست و به موقع  باعث می‌شود تا مردم و جامعه از  فعالیت‌های حوزه زنان و خانواده بیش از پیش مطلع شوند و منتقدین مدعی نشوند که فعالیت‌های این مجموعه‌ها صرفاً امضای تفاهم‌نامه‌ها است.

مولاوردی با اشاره به اهمیت کاهش آسیب‌های اجتماعی بویژه در حوزه زنان و خانواده، گفت: در تدوین برنامه ششم توسعه، آسیب‌های اجتماعی جزو موارد خاص می‌باشد که با در نظر گرفتن برنامه و بودجه مشخص می‌توان امیدوار بود که در پایان برنامه ششم توسعه به نحو قابل توجه‌ای شاهد کاهش‌ آسیب های  اجتماعی در جامعه باشیم.

وی به مسأله انتخابات پرداخت و با بیان اینکه معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در موضوع تشویق و مشارکت افزایش زنان در انتخابات می‌تواند، فعالیت‌های لازم را انجام دهد، اظهار داشت: وظیفه این معاونت حمایت از گروه، جناح و شخص خاصی نیست باید زن و مرد همگی در انتخابات مشارکت و هم‌افزایی داشته باشیم و امیدوارم زنان در این عرصه نیز حضور و فعالیت خوبی داشته باشند.

دکتر ضیایی رییس سازمان هلال احمر ایران نیز در این جلسه با ارائه گزارشی اظهارداشت: زنان نقش بی‌بدیلی در ایجاد ظرفیت‌های اجتماعی ایفا می‌کنند و در ارتقاء الگو و سبک زندگی در جامعه تأثیر بسزایی دارند.

وی آموزش همگانی را مؤثرترین و ارزان‌ترین راه‌ جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: خانواده و زنان با حضور در فعالیت‌های داوطلبانه نقش مهمی در تحکیم بنیان خانواده و کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی دارند.

کارشناسان و نمایندگان سازمان ها و وزارتخانه ها نیز در این گردهمایی به مباحثی همچون ارتقاء سلامت جسم و روان، ارتقاء آموزش خانواده در امر امداد و نجات، توانمندی زنان در راستای تحکیم خانواده، چگونگی شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل موجود زنان، اهمیت آموزش برای زنان و مردان در جهت پیشگیری از طلاق، مهارت‌های زندگی برای زنان سرپرست خانوار، استفاده از زنان متخصص در امور مختلف، در نظر گرفتن جایگاه مناسب زنان در تدوین برنامه ششم توسعه و استفاده از نظرات زنان تحصیلکرده و متخصص در تصمیم‌گیری‌ها  پرداختند.

 

شناسه خبر: 90505