رییس جمهوری در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ایتالیا:

تهران از گسترش روابط با رم استقبال می کند/ رسیدن به روز اجرای توافق هسته ای تا پایان سال جاری میلادی ممکن است/ مساله انتخابات، جدا از مسایل هسته ای است/کلید آینده روابط تهران - واشنگتن در گرو عذرخواهی و تغییر رفتار آمریکایی ها است

رییس جمهوری، با تاکید بر اینکه تهران از گسترش همکاری ها و روابط با رم استقبال می کند، گفت که ایتالیا سال ها نخستین شریک تجاری ایران در میان کشورهای اتحادیه اروپایی بوده است و اکنون نیز فرصت برای کسب این جایگاه مهیا است.

شناسه خبر: 90480 -

جمعه 22 آبان 1394 - 12:33

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در گفت وگویی با شبکه تلویزیونی "رای نیوز" ایتالیا اظهارداشت: روابط دو کشور بویژه در عرصه اقتصادی و تجاری طی سالیان گذشته بسیار خوب و در مقاطعی نیز ایتالیا حتی نخستین شریک تجاری ما در اتحادیه اروپا بود.
دکتر روحانی با اشاره به مواضع معتدل ایتالیا در قبال ایران، گفت: در تحولات جدید در روابط میان ایران و اتحادیه اروپا، ایتالیا جزو کشورهای بسیار بااهمیت برای ما است و توسعه روابط تهران - رم به نفع ملتهای دو کشور و سایر کشورهای اروپایی است.
رییس جمهوری به علاقه مندی و احترام مردم ایران به تاریخ و فرهنگ ایتالیا اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود سفر به رم ، اغازی برای توسعه بیش از پیش روابط دو کشور باشد.
خبرنگار ایتالیایی از رییس جمهوری پرسید"به نظر شما زمان مناسب برای حذف تحریم های اقتصادی و مالی چه زمانی است و آیا آنها تا پایان سال جاری لغو خواهند شد و همچنین با توجه به انتخابات مهم پارلمانی و مجلس خبرگان که به زودی برگزار خواهد شد ،‌لغو این تحریمها چه اثری بر جای می گذارد؟"
رییس جمهوری گفت: احتمال این که تا پایان سال 2015 میلادی به روز اجرای این توافق برسیم و به طور طبیعی تحریم ها برداشته شود، زیاد است. البته هنوز کارهای زیادی باید انجام گیرد. هر دو طرف مشغول فعالیت هستند تا زمینه را برای روز اجرا آماده کنند و من فکر می کنم تا پایان امسال این کار شدنی است، اگر همه برنامه ریزی هایی که شده به خوبی اجرایی و عملیاتی شود.
دکتر روحانی اظهارداشت: ما منتظر یک گزارش از آژانس در خصوص حل مسایل باقی مانده در مسایل هسته ای هستیم که امیدواریم در اوایل دسامبر این گزارش داده شود و اقدامات دیگری که ما نسبت به نوسازی رآکتور آب سنگین اراک و بقیه مسایل باید انجام دهیم، به احتمال زیاد تا پایان سال میلادی می توان همه اینها را انجام داد.
رییس جمهوری در ادامه به بخش دوم پرسش خبرنگار ایتالیایی درباره انتخابات پاسخ داد و گفت: مساله انتخابات جدا از مسایل هسته ای است. مردم ایران در انتخابات شرکت می کنند، جناح ها و احزاب با کاندیداهای خود در میدان رقابت حاضر می شوند اما مساله هسته ای مساله ای کاملا ملی است و همه مردم ایران در فکر آن روزی هستند که آثار شوم تحریم که از نظر ما غیرقانونی است برداشته شود. بنابراین اصل انتخابات ملی است مثل خود ماجرای هسته ای که ملی است. اما رقابت های انتخاباتی خیلی ارتباطی به مساله هسته ای ندارد.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره سوریه و اینکه آیا از نظر ایران آینده سوریه بدون اسد متصور است؟، گفت: در حال حاضر آنچه که برای ما در بحث سوریه مهم است، مساله مبارزه با تروریسم و گروه تروریستی داعش است و اینکه ضرورت دارد همه کشورها در این مبارزه سهیم شوند. بازگشت ثبات و امنیت به کشور سوریه و بازگشت امن آوارگان هم از اولویت ها است.
رییس جمهوری افزود: همچنین از دیدگاه ما، آینده سوریه در اختیار مردم سوریه است و مردم سوریه هستند که باید درباره نوع حکومتشان و اینکه چه افرادی باید مسوولیت داشته باشند، تصمیم بگیرند. ما معتقدیم کشورهای خارجی نباید در خصوص این مسایل که مربوط به مردم سوریه است، مداخله کنند. کشورهای خارجی باید زمینه را برای دموکراسی و انتخابات آزاد مهیا کنند و در آن انتخابات آزاد هر کسی که مردم سوریه مورد نظرشان بود، مورد قبول ما هم هست.
دکتر روحانی در جواب سوالی درباره آزادی مطبوعات در ایران گفت : یکی از اهداف این دولت که از ابتدا دنبال می کرده تقویت حقوق شهروندی در ایران، گسترش آزادی ها و فضای مناسب تر برای فعالیت اجتماعی است. من فکر می کنم این دولت طی دو سال گذشته در این زمینه موفقیت های فراوان داشته است. امروز فضای دانشگاه های ما با دو سال پیش کاملا متفاوت است. حتی فضای مطبوعات ما هم کاملا متفاوت است.
رییس جمهوری اظهارداشت: امروز رسانه ها و مطبوعات آزادانه از دولت و از رییس جمهور انتقاد می کنند، در حالی که قبلا چنین فضایی نبود. بنابراین قدم های مهمی برداشته شده اما در عین حال در برخی از زمینه ها تنها قوه مجریه قادر نیست که مسایل را حل و فصل کند. نوعی هماهنگی بین قوه مجریه و قوه قضاییه لازم است و گاهی هماهنگی بین سه قوه مورد نیاز است.امیدوارم در آن مواردی که هماهنگی نیاز است بتوانیم هماهنگی لازم را در فرصت های آینده بوجود بیاوریم.
خبرنگار ایتالیایی سوال کرد: شما بعد از توافق هسته ای که امضا شد سال نو یهودی را به آنها تبریک گفتید ولی ما هنوز در خیابان های تهران می توانیم شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل را بشنویم. کدامیک چهره واقعی ایران است. آنچه شما گفته اید یا آنچه در خیابانها می گویند؟
رییس جمهوری اظهار داشت: ما به همه ادیان آسمانی از جمله دین یهود و دین مسیحیت کاملا احترام می گذاریم. شما می دانید در کتاب آسمانی ما بارها و بارها از پیامبر یهود یعنی حضرت موسی(ع) با عظمت یاد شده است. مردم یهود در کشور ما همواره زندگی می کرده اند الان هم زندگی می کنند و شما می دانید که در میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی نماینده کلیمی ها و یهودیان هم حضور دارد. ضمنا یهودی ها در مراسم دینی خودشان کاملا آزاد هستند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه "ما به همه یهودیان در سراسر جهان و کتاب مقدسشان احترام می گذاریم"، گفت: دین یهود و یهودیان از مساله سیاست های صهیونیسم جداست. صهیونیسم یک موضوع است و یهود موضوع دیگری است. بسیاری از یهودیان دنیا نیز از صهیونیست ها متنفر هستند و حتی در آمریکا نیز برخی از یهودیان هستند که علیه صهیونیست ها تظاهرات می کنند. ما با سیاست هایی که رژیم صهیونیستی در منطقه ما اعمال می کند، کشتار فلسطینی ها و کشتار بی رحمانه کودکان کاملا مخالفیم. مردم ما این سیاست های رژیم صهیونیستی را کاملا محکوم می کنند و به حمایت های یکجانبه آمریکا از رژیم صهیونیستی هم اعتراض دارند.
رییس جمهوری تاکید کرد: بنابر این فکر می کنم این دو با هم منافات ندارد که سیاست های رژیم صهیونیستی مورد نفرت مردم باشد اما در عین حال یهودیان، دین یهود و کتاب آنان مورد احترام ما باشند.
دکتر روحانی در جواب این سوال که "آیا سفارت آمریکا در تهران و همچنین سفارت ایران در واشنگتن افتتاح خواهد شد؟"، اظهارداشت: بنظر من کلید این کار دست خود آمریکایی ها است. اگر آمریکایی ها سیاست خودشان را نسبت به انقلاب اسلامی و مردم ایران عوض کنند، بابت ظلم هایی که به مردم ایران کردند عذرخواهی و تصمیم بگیرند که به ملت ایران احترام واقعی بگذارند، آنوقت حتما شرایط عوض خواهد شد.
رییس جمهور ادامه داد: به هر حال ما یک تجربه 37 ساله داریم. آمریکا اشتباهات زیادی را نسبت به مردم و انقلاب اسلامی و در دوره جنگ تحمیلی مرتکب شده است که مردم ما را بسیار عصبانی کرده است. بنابراین آمریکایی ها اگر روزی تصمیم بگیرند که از مسیر خودشان برگردند و رفتار عادلانه ای نسبت به مردم ایران داشته باشند، آن روز شرایط می تواند کاملا تغییر کند.
لازم به ذکر است رییس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی همتایان خود، شنبه 23 آبان به ایتالیا و سپس فرانسه سفر می کند.

شناسه خبر: 90480

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده