رییس جمهور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی:

سیزده آبان سر منشاء استقلال کشور و استکبار ستیزی است/ لزوم ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به سیاستگذاری برای مدیریت آسیب های اجتماعی

رییس جمهوری با تحلیل سیر آغاز و ادامه نهضت اسلامی، سیزده آبان را سلسله ای از حوادث شکل دهنده و تاثیر گذار در فرایند پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

شناسه خبر: 90350 -

سه شنبه 12 آبان 1394 - 20:45

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه سه شنبه و در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزود: سیزده آبان در واقع منشاء تحولاتی در روند تاریخی کشور است که پایه های استقلال کشور و استکبار ستیزی انقلاب اسلامی را شکل داده است.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تبعید حضرت امام خمینی (ره) در سیزده آبان سال 43 به عنوان مقطع اول و کشتار تعداد زیادی از جوانان کشورمان در 13 آبان 57 توسط رژیم استبدادی به عنوان مقطع دوم حرکت نهضت، گفت: دانش آموزان و دانشجویان در سیر تحولات و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی بویژه دفاع مقدس نقش تعیین کننده ای داشته اند.

دکتر روحانی با تاکید بر نامیدن 13 آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام به عنوان "انقلاب دوم" از سوی امام راحل، ادامه داد: ملت با یکپارچگی در انقلاب اول، در برابر استبداد قیام کردند و در انقلاب دوم نیز استکبار ستیزی خود را اعلام داشتند.

رییس جمهوری افزود: امروز هم پیام ملت این است که با ایستادگی و انسجام، هوشیاری ملی و هدایت رهبری آگاه ضامن حفاظت از نظام و دستاوردهای انقلاب خواهند بود.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود آسیب های اجتماعی را از مهمترین دغدغه هایی دانست که لازم است شورای عالی انقلاب فرهنگی در عرصه سیاست گذاری برای کنترل و مدیریت این آسیب ها فعال تر شود.

رییس جمهوری تاکید کرد که به این منظور ضروری است شورای اجتماعی وزارت کشور در تعامل نزدیکتر و جدی تری با شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد.

در ادامه این جلسه، گزارش شورای فرهنگ عمومی درباره نامگذاری مناسبت‌های جدید از جمله روز جمعیت و روز افشای حقوق بشر آمریکایی، ارائه و مقرر شد پس از جمع‌بندی و تصویب نهایی، مشروح مناسبت‌های جدیدی که از سال آینده در تقویم رسمی کشور گنجانده خواهد شد از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور اعلام شود.

در این جلسه آقایان دکتر عماد افروغ، دکتر سید عباس صالحی و دکتر محمدرضا جوادی یگانه به عنوان 3 عضو حقیقی شورای فرهنگ عمومی انتخاب شدند. این اعضا از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رییس این شورا به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شده بودند.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی عراقی نیز به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای فرهنگ عمومی تعیین شد.

ادامه رسیدگی به موضوع فعالیت آموزشگاه‌های آزاد و رسیدگی به فعالیت‌های بنیاد سعدی به عنوان متولی فعالیت‌های مرتبط با زبان فارسی در خارج از کشور دو دستور دیگر این جلسه بود که ادامه رسیدگی به آنها به دلیل کمبود وقت به جلسه آینده موکول شد.

شناسه خبر: 90350

- رئیس‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده