دکتر جهانگیری در جلسه ی شورای اداری استان زنجان تصریح کرد:

چشم انداز و آینده‌ی کشور بسیار روشن است

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه چشم انداز و آینده‌ی کشور بسیار روشن است و هیچ نقطه‌ی تاریکی برای آینده ی کشور پیش بینی نمی شود، گفت: هم در بخش اقتصاد و هم در حوزه‌ی سیاست خارجی و هم در بخش فرهنگی و اجتماعی چشم انداز درخشانی برای کشور پیش بینی می شود که با برنامه ریزی های مناسب قابل دسترسی است.

يکشنبه 10 آبان 1394 - 11:01

دکتر اسحاق جهانگیری عصر شنبه در جلسه ی شورای اداری استان زنجان با اشاره به شرایط اخیر و روند رو به بهبود وضعیت اقتصادی کشور، اظهار داشت: با لغو تحریم ها در آینده ی نه چندان دور و از سال آینده آثار مثبتی پدیدار و وضع اقتصادی کشور متحول خواهد شد.

وی افزود: البته این پیش بینی ها بدین معنا نیست که دولت از مشکلات و تنگناهای مردم بی اطلاع است بلکه دولت از شرایط و وضعیت زندگی مردم و به خصوص اقشار ضعیف جامعه آگاهی دارد و نسبت به آن احساس مسئولیت می کند.

معاون اول رییس جمهور بی اطلاعی دولتمردان از وضعیت زندگی مردم را یکی از بدترین پدیده‌های مدیریتی یک کشور دانست و گفت: اگر دولتمردان ندانند زندگی مردم چگونه می گذرد اتفاقی بسیار دردناک است. هم در زندگی و معیشت مردم و هم در سطح کلان اقتصاد کشور محدودیت ها و مشکلاتی وجود دارد که باید برای حل این مشکلات برنامه ریزی شود.

دکتر جهانگیری افزود: این توقع و انتظار که دولت بتواند به تنهایی همه ی مشکلات را به سرعت برطرف کند، انتظاری نادرست است زیرا حل بسیاری از مسائل و مشکلات نیازمند صرف زمان است ضمن آنکه همه ی ارکان نظام نیز باید دولت را در حل مشکلات یاری کنند.

وی ادامه داد: اگر همه ی ارکان نظام دولت را یاری کنند و مردم و نهادهای مختلف نیز در صحنه حضور داشته باشند، در این شرایط است که می توان انتظار داشت که بتوانیم با تکیه بر ظرفیت های بی نظیر کشور از مشکلات عبور کنیم.

معاون اول رییس جمهور از پرونده ی هسته ای بعنوان یک موفقیت بزرگ که با همدلی و همراهی همه ی ارکان نظام شکل گرفت، یاد کرد و افزود: در پرونده ی هسته ای، مدیریت کلان با مقام معظم رهبری بود و رییس جمهور نیز که از قدرت و شناخت کافی تحلیل مسائل بین المللی برخوردار است، وقت ویژه ای برای پرونده ی هسته ای گذاشت و تیم مذاکره کننده ی مجرب و توانمند کشورمان نیز توانست این دستاورد را نصیب کشور نماید.

دکتر جهانگیری اضافه کرد: تا پیش از این برای دنیا یک شوخی تلقی می شد که شش کشور قدرتمند جهان به همراه سازمان ملل، اتحادیه ی اروپا و آژانس بین المللی انرژی اتمی در یک طرف میز مذاکره بنشینند و در طرف مقابل یک کشور به تعبیر آنها جهان سومی بتواند در مذاکرات اهداف از پیش تعیین شده ی خود یعنی تثبیت حقوق هسته ای، حفظ دستاوردهای هسته ای و لغو تحریم ها را محقق سازد.

وی موفقیت ملت ایران در مذاکرات هسته ای را یک اتفاق بی سابقه و تاریخی توصیف کرد و گفت: مقامات سایر کشورها که با مقامات ایرانی دیدار و ملاقات دارند، به ملت ایران به خاطر این پیروزی تبریک می گویند و تاکنون حتی یک مقام خارجی هم در این دیدارها نگفته است که مثلا اگر فلان امتیاز را هم در مذاکرات کسب می کردید، بهتر بود.

معاون اول رییس جمهور افزود: خوشبختانه دولت هم در مرحله ی مذاکرات از پشتیبانی رهبر معظم انقلاب، مجلس شورای اسلامی و قوه ی قضاییه برخوردار بود و هم پس از انجام توافق، برجام در مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی که نمایندگان همه ی قوا در آن عضویت دارند به تایید رسید و در این میان تایید مقام معظم رهبری نیز از همه مهمتر و کارسازتر بود.

دکتر جهانگیری با اشاره به اقتدار روز افزون جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه ای و بین المللی تصریح کرد: کشورهای جهان، امروز به خوبی می دانند که بدون مشارکت ایران مسئله ی سوریه و سایر مسائل منطقه قابل حل نیست و با آنکه در نشست های قبلی برای حل بحران سوریه از ایران دعوت نشده بود، ایران را در نشست اخیر دعوت کرده اند و به همین دلیل شاهد نتایج بهتر این نشست نسبت به گذشته هستیم.

وی ادامه داد: در خصوص موضوع یمن نیز سرانجام ناچار خواهند شد که از جمهوری اسلامی ایران کمک بگیرند. ایران همواره بر راه حل مسالمت آمیز و حل و فصل مسائل بین المللی از طریق گفتگو تاکید داشته است. چگونه انتظار دارند که بر سر مردم یمن بمب بریزند و از آنها بخواهند که واکنشی نداشته و فقط تسلیم باشند.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاهش بهای نفت و ضرورت حضور بیش از پیش بخش خصوصی برای کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی خاطرنشان کرد: دولت تصمیم گرفته است که طرح های عمرانی را به بخش خصوصی واگذار کند و از نظر دولت مدیرانی موفق تر هستند که بتواند این سیاست را به درستی اجرا نمایند.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به رویکرد جدی دولت برای توسعه ی صادرات غیرنفتی افزود: مدیری که با آغوش باز از بخش خصوصی و فعالان عرصه ی صادرات استقبال نکند و به عبارتی دیگر کمک کننده ی صادرات نباشد، از نظر دولت مدیر مطلوبی نیست.

وی با بیان اینکه دولت سیاست ها و تدابیر ویژه ای را برای دوران پساتحریم تدوین کرده است، اظهار داشت: برخلاف تصور برخی افراد، دولت از توافق هسته ای ذوق زده نیست و راه حل همه ی مشکلات را به این توافق پیوند نزده است بلکه معتقد هستیم که مسائل کشور با عقل، تدبیر و برنامه قابل حل است و در این میان یکی از تدابیر عقلانی این است که مسائل را با دنیا از طریق گفتگو حل کنیم و تعامل سازنده ای با جهان داشته باشیم.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت جذب سرمایه گذاران خارجی و مشارکت فعال بخش خصوصی برای ورود به دوره ی رونق و شکوفایی اقتصادی تصریح کرد: شرکتها و سرمایه گذاران خارجی که برای فعالیت در ایران ابراز تمایل و آمادگی کرده اند باید اولویت های مقطع فعلی ایران را بشناسند و بدانند ایران امروز با گذشته تفاوت دارد و دیگر دورانی که بتوانند ایران را به بازار کالاهای مصرفی خود تبدیل کنند، سپری شده است. برای همکاری با ایران باید نسبت به مشارکت اقتصادی و تجاری اقدام کنند و در ایران کالایی تولید کنند که قابلیت صادرات داشته باشد.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه پس از لغو تحریم ها منابع مالی مسدود شده ی ایران وارد اقتصاد کشور خواهد شد و میلیاردها دلار سرمایه ی خارجی نیز جذب کشور می شود، گفت: متاسفانه عده ای به دنبال ایجاد یاس و نا امیدی در میان مردم هستند و باید از این افراد پرسیده شود که چه بدی ای از امید مردم دیده اید که به دنبال القای یاس و ناامیدی در جامعه هستید.

وی اصلاح فضای کسب و کار را از دیگر برنامه های مهم دولت برشمرد و افزود: براساس اعلام بانک جهانی، رتبه ی ایران در فضای کسب و کار تا پیش از این دولت  152 بوده است و هفته ی گذشته که بانک جهانی رتبه ی جدید را اعلام کرد، ایران در جایگاه 118 قرار داشت که البته با وجود چندین پله ارتقاء، معتقد هستیم محاسباتشان دارای اشکال است و جایگاه ایران از این هم مطلوبتر است که در این زمینه کارشناسان کشور در حال مذاکره با آنها هستند.

معاون اول رییس جمهور اصلاحات نظام بانکی و اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را از دیگر برنامه های قطعی دولت خواند و گفت: اقتصاد مقاومتی چراغ راه توسعه ی اقتصادی کشور است که در دستور کار دولت قرار دارد و به زودی در همه ی استان ها ستادی در این زمینه تشکیل خواهد شد تا برنامه های اقتصاد مقاومتی را به صورت جدی دنبال کند.

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری دو انتخابات پیش رو، بر اهمیت حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان تاکید کرد و گفت: هرچه حضور مردم با شکوه تر و پرشور تر باشد، بر اقتدار نظام به خصوص در مقطع فعلی افزوده خواهد شد.

وی در ادامه ی سخنان خود در خصوص ویژگی های استان زنجان نیز مطالبی را عنوان داشت و گفت: سبک عزاداری مردم استان زنجان برای امام حسین (ع)‌الگویی برای همه ی ایرانیان و بیانگر عشق و ارادات خاص آنان به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام به ویژه به حضرت اباعبداله الحسین(ع)‌و اصحاب و یاران باوفایش است.

معاون اول رییس جمهور از استان زنجان بعنوان استان فرصتهای استثنایی نام برد و اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی و فاصله ی نزدیک این استان تامرکز کشور، نعمت ها و ظرفیت های طبیعی، شخصیت ها و چهره های ملی و نیروی انسانی تحصیلکرده همه و همه می تواند زمینه ی توسعه و تحول استان را فراهم کند.

دکتر جهانگیری افزود: این استان نه تنها خود باید به توسعه و پیشرفت برسد بلکه با این همه مزیت و ظرفیت می تواند منشاء تحول و توسعه ی مناطق و استان های همجوار نیز باشد.

وی با اشاره به ظرفیت های گسترده ی استان زنجان در بخش معدن و برخورداری این استان از معادن متعدد خاطرنشان کرد: اگر همت جدی وجود داشته باشد و زمینه برای فعالیت بخش خصوصی فراهم گردد، استان زنجان می تواند به قطب مهم صنعت کشور تبدیل شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با یادآوری برنامه ریزی دولت برای ایجاد منطقه ی ویژه ی اقتصادی در استان زنجان گفت: اطمینان دارم منطقه ی ویژه ی اقتصادی زنجان می تواند کانون مهم توسعه ی استان باشد و زمینه ی پیشرفت و ترقی این منطقه را فراهم کند.

در این جلسه نماینده ی ولی فقیه در استان و امام جمعه ی زنجان نیز با تاکید براینکه فرصت خدمت به مردم یک میدان مسابقه است گفت: باید قدر این فرصت استثنایی را بدانیم و در جهت خدمت هرچه بیشتر به مردم گام برداریم.

آیت اله علی خاتمی همچنین از برقراری آرامش و اجتناب از ایجاد التهاب در کشور که در دو سال اخیر به واسطه ی برنامه ریزی دولت تدبیر و امید به وجود آمده است، قدردانی کرد.

وزیر صنعت،معدن و تجارت هم در این نشست از تدوین نقشه ی راه توسعه ی صنعت استان زنجان خبر داد و افزود: قرار است در این استان شهرک صنعتی با مساحت 100 هکتار احداث شود که این می تواند مقدمه ای برای توسعه ی صنعتی استان زنجان باشد.

رییس کل بانک مرکزی نیز با اشاره به برنامه ریزی های دولت برای خروج از رکود و تحرک بخشیدن به اقتصاد کشور، پیش بینی پذیر بودن اقتصاد را یکی از ضرورت ها و نیازهای سرمایه گذاران دانست و گفت: با تلاش های دولت تدبیر و امید آرامش به اقتصاد کشور بازگشته و پیش بینی پذیر بودن اقتصاد، زمینه ی فعالیت و کار را برای سرمایه گذاران فراهم کرده است.

دکتر سیف از صدور کارت خرید کالاهای ایرانی در آینده ی نزدیک خبر داد و گفت: قرار است این کارت طی یک برنامه ی زمانبندی برای اقشار مختلف کشور صادر شود و افراد می توانند با استفاده از این کارت کالاهای ایرانی را تا سقف 10 میلیون تومان خریداری کنند که این اتفاق گامی در جهت حمایت از صنعت و تولیدات داخلی کشور خواهد بود.

استاندار زنجان هم گزارشی از وضعیت استان در بخش های مختلف ارائه کرد و با اشاره به پتانسیل بالای معدنی استان زنجان و برخورداری از نیروی انسانی تحصیلکرده در رشته های مختلف گفت: استان زنجان بیش از دو میلیون و ششصد هزار تن محصولات کشاورزی تولید می کند که حدود دو میلیون تن از آن مازاد بر مصرف استان می باشد.

وی همچنین با اشاره به جاذبه های تاریخی و گردشگری استان زنجان، بر لزوم توجه به این جاذبه ها و جذب گردشگران به این استان تاکید کرد.

نمایندگان مردم استان زنجان در مجلس شورای اسلامی هم هر کدام طی سخنانی دغدغه ها و دیدگاه های خود را مطرح کردند و با قدردانی از خدمات و تلاش های دولت در دو سال اخیر، دستاورد هسته ای را مورد حمایت قرار داده و از دولت به خاطر تلاش های بی وقفه در راستای حل و فصل پرونده ی هسته ای قدردانی کردند.

در این جلسه همچنین نماینده ی بخش خصوصی و چند تن از شخصیت های اجتماعی و فرهنگی استان که در زمینه های علمی و نیز ارائه خدمات خیریه به مستمندان فعالیت دارند، نظرات خود را بیان کردند.

شناسه خبر: 90321