دکتر روحانی در دیدار سفیر جدید هندوستان در تهران:

روابط عمیق و گسترده تر تهران – دهلی نو ضروری است/ بندر چابهار پیوند دهنده هندوستان به افغانستان و کشورهای آسیای میانه است

رییس‌ جمهوری هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید هندوستان در تهران، تصریح کرد: شرایط منطقه‌ای و پیوند جغرافیایی دو کشور، روابط عمیق و گسترده تر تهران – دهلی نو را ضروری تر ساخته است.

شناسه خبر: 90239 -

سه شنبه 5 آبان 1394 - 11:50

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه‌شنبه در دیدار «سائوراب کومار»، با بیان اینکه هندوستان به عنوان کشور بزرگ آسیایی، دوست مهمی برای جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌‌شود و روابط دو کشور کهن و تاریخی است، گفت: همسایگی ما در منطقه و اتصال جغرافیایی در اقیانوس و مسایل استراتژیک منطقه باعث می‌شود تا ایران و هند روابط عمیقتری با یکدیگر داشته باشند.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه ایران و هندوستان می‌توانند در تمامی زمینه‌های مورد علاقه از جمله اقتصادی، سیاسی و فرهنگی روابط خود را بیش از پیش تقویت کنند، اظهارداشت: بندر چابهار در ایران که به عنوان بندر مهم ترانزیتی، هندوستان را به افغانستان و کشورهای آسیای میانه متصل می‌کند، می تواند در راستای توسعه همکاری‌های همه جانبه دو کشور مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه تهران و دهلی نو می‌توانند در زمینه‌های مختلف از جمله توسعه بنادر و راه‌آهن، ایجاد صنایع مختلف، انرژی و سایر بخش‌های اقتصادی و تجاری همکاری‌های گسترده‌ای با یکدیگر داشته باشند، اظهار داشت: امیدواریم در شرایط فعلی بتوانیم با تلاش و همکاری بیشتر، زمینه‌های مناسبی را  برای توسعه و پیشرفت روابط دو کشور ایجاد کنیم.

"سائوراب کومار" سفیر جدید هندوستان نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس‌ جمهوری با بیان اینکه "دوستی و پیوندهای تاریخی ایران و هندوستان می‌تواند پایه‌ای برای توسعه روابط دو کشور باشد"، گفت: هند آمادگی دارد تا در تمامی زمینه‌ها از جمله مسایل سیاسی، اقتصادی، موضوعات استراتژیک مقابله با تروریسم با ایران رایزنی و مشارکت کند.

سفیر جدید هندوستان در تهران ،  چابهار را به عنوان نقطه اتصال کشورش با افغانستان و کشورهای آسیای میانه حائز اهمیت توصیف کرد و خواستار توسعه همکاری‌ها در این منطقه و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هند در منطقه آزاد چابهار شد.

وی همچنین بر ایجاد تسهیلات مناسب برای توسعه روابط مردم دو کشور تأکید کرد.

شناسه خبر: 90239

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده