معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

اگر جوانان جدی گرفته نشوند اتفاق مهمی در توسعه رخ نمی‌دهد

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه جوانان هر کشوری محرکه‌های اصلی توسعه‌اند گفت: اگر جوانان جدی گرفته نشوند هیچ سرمایه‌ای در کشور فعلیت پیدا نمی‌کند و هیچ اتفاق مهمی در توسعه رخ نخواهد داد.

شناسه خبر: 88803 -

شنبه 31 مرداد 1394 - 16:16

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در مراسم گردهمایی سراسری جوان ایرانی، گفتگوی جهانی اظهار داشت: من به جهت علائق شخصی و مسئولیت اجرایی علاقمند بودم با جوانان گفتگو کنم و امروز فرصتی فراهم شد تا در جمع شما جوانان باشم. البته جلسات متعددی تاکنون درخصوص مسائل جوانان برگزار شده و در جمع‌های کم‌ تعداد با جوانان گفتگو کرده‌ام اما تاکنون اینگونه فرصت نشده‌ بود که در جمع کثیری از جوانان حضور پیدا کنم که یکی از دلایل آن مشغله‌های کاری و دلیل دیگر توفیقاتی بود که باید دولت به آنها می رسید تا پس از آن در جمع شما حضور یابم.

وی با بیان اینکه امروز دولت موفق شده تحریم ها را پشت سر بگذارد و توافق هسته‌ای را بعنوان یک فرصت جدید پیش روی کشور قرار دهد، خاطرنشان کرد: دولت توانست با موفقیت از شرایط دشوار بین‌المللی عبور کند و امروز فرصت آن فرا رسیده است تا بتوانیم بیش از گذشته به مسائل داخلی بپردازیم.

معاون اول رییس جمهور خطاب به جوانان حاضر در این مراسم با بیان اینکه اطمینان می‌دهم دولت خواسته‌های شما را به طور جدی دنبال می کند، افزود: نمی‌توان در پشت درهای بسته و در غیاب جوانان برای حل مسائل و مشکلات آنان راه حل پیدا کرد بلکه باید با همکاری خود جوانان برای حل معضلات و مسائل فراروی نسل جوان راهکار پیدا کرد و دولت تدبیر و امید این آمادگی را دارد.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه تشکیل دولت تدبیر و امید خواست اکثر جوانان کشور بوده است تصریح کرد: این دولت خود را وامدار جوانان می‌داند چرا که در خردادماه سال 92 این جوانان بودند که برگ زرین دیگری در تاریخ این کشور رقم زدند و دولت متعهد است که امیدی که با حضور این جوانان در کشور ایجاد شد را پاس بدارد و برای آینده‌ی بهتر تلاش کند.

وی از نیروی جوان بعنوان یک فرصت طلایی برای پیشرفت و توسعه یاد کرد و گفت: امروز بسیاری از کشورهای پیشرفته از نیروهای جوان بی‌بهره‌اند و برای همین در صدد جذب جوانان نخبه سایر کشورها هستند اما خوشبختانه ایران دارای جوانان پرانرژی و تحصیلکرده فراوان است و این یک فرصت طلایی برای پیشرفت و توسعه کشور است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در کشور ما بیش از نیمی از جمعیت کشور در سن زیر 30 سال و تعداد 23 میلیون نفر نیز در سن 15 تا 29 سال هستند و این یک ظرفیت بزرگ است که کمتر کشوری از آن برخوردار است.

دکتر جهانگیری اضافه کرد: کثرت جوانان در کشور به معنای غنی بودن کشور از نیروی فعال است که فرصت بزرگی را در اختیار مسئولین قرار می دهد و اگر مسئولین بتوانند از این فرصت و ظرفیت به خوبی استفاده کرده و برای آن برنامه ریزی کنند، گام بزرگی در جهت توسعه و پیشرفت کشور برداشته خواهد شد.

وی با انتقاد از رویکردی که در طی سالیان گذشته نسبت به جوانان وجود داشت، افزود: متاسفانه در سالهای گذشته نگاهی که در میان برخی از مسئولین نسبت به جوانان وجود داشت، نگاه منفی بود و جوانان را کمتر بعنوان یک فرصت تلقی می‌کردند.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه جوانان دارای نیازهای طبیعی هستند که عدم رفع این نیازها موجب بروز مشکلات می‌شود، گفت: جوانان دارای نیازهایی نظیر اشتغال، تحصیل، مسکن و هویت اجتماعی و سیاسی هستند که حتماً باید برای پاسخگویی به نیازها و مطالبات جوانان چاره اندیشی شود.

دکتر جهانگیری ضرورت پاسخگویی به مطالبات جوانان را همراهی سه ضلع مثلث دولت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی برخاسته از جوانان دانست واظهار داشت: با همراهی و همدلی این سه ضلع قادر خواهیم بود به مطالبات جوانان پاسخ مناسب داده و آینده بهتری را برای جوانان و برای ملت ایران رقم بزنیم.

وی تصریح کرد: دولت بر عهد خود با جوانان پایبند است و امیدواریم بتوانیم در فضای پساتحریم از این فرصت طلایی به نحو مطلوب استفاده کرده و با برنامه‌ریزی دقیق و علمی این فرصت را به یک جهش برای توسعه کشور تبدیل کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز کشورهای مختلف دنیا برای همکاری با ایران از یکدیگر سبقت می گیرند، خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها امروز برای همکاری جدی با ایران اعلام آمادگی کرده‌اند و دولت تدبیر و امید نیز آمادگی خود را برای همکاری با تمامی ملت ها و دولت های قانونی که آمادگی دارند در چارچوب برنامه های مدنظر ایران همکاری کنند، اعلام کرده است.

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تجربه‌ی موفق جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌المللی که از طریق گفتگو توانست یکی از پیچیده ترین مسائل کشور را حل و فصل کند، افزود: ملت ایران نشان داد با اتکاء به الطاف الهی،‌ تدابیر مقام معظم رهبری، مدیریت رییس جمهور و تلاش تیم مذاکره کننده‌ی دانا و مجرب، یکی از مهمترین و پیچیده‌ترین پرونده‌های سیاسی در دنیا را حل کند و بار دیگر نام ایران را در جهان مطرح سازد که این روش می‌تواند از این پس الگوی مناسبی برای کشورهای دیگر باشد.

وی در ادامه با اشاره به اوضاع پرآشوب منطقه و مسائل و مشکلاتی که کشورهای سوریه، عراق و یمن با آن مواجه هستند، تصریح کرد: در این شرایط پرآشوب، گفت و گو می‌تواند همه‌ی مسائل و مشکلات و همچنین اختلافات میان کشورهای منطقه را حل کند  و شرایط را به نفع ملت‌های منطقه رقم بزند.

معاون اول رییس جمهور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشنهاد رییس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت داشتن جهانی عاری از خشونت و افراطی گری، گفت: داشتن جهانی عاری از خشونت و افراطی گری نیز از طریق گفتگو امکان پذیر است.

در این مراسم پیش از سخنرانی معاون اول رییس جمهور، وزیر ورزش و جوانان و همچنین معاون ساماندهی امور جوانان وی، برنامه های این وزارتخانه برای مشارکت هرچه بیشتر جوانان در توسعه کشور را تشریح کردند و تعدادی از نمایندگان تشکل‌های جوانان و سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه ی جوانان نیز دغدغه‌ها و پیشنهادات خود را مطرح نمودند.

شناسه خبر: 88803

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده